E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Naši fakultu navštíví Jane Goodallová

Primatoložka Dr. Jane Goodallová patří k těm nemálo vědcům, kteří změnili pohled nejen na objekt svého výzkumu a tím i pohled na etologii primátů a místo člověka mezi nimi obecně. Tato hvězda vědeckého nebe, která se v současné době věnuje hlavně ochraně přírody a její propagaci skrze mezinárodní nadaci Roots and Shoots, navštíví v rámci své cesty do České republiky i naši fakultu. Přednáška s názvem “Reasons For Hope” proběhne ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6 13.12. od 10:40. Zajištěno je i její živé streamování.
What
  • Otvíráky
Čas 13.11.2016
od 10:40 do 11:45
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!!  POZOR!!! 

Již nyní poptávka po návštěvě přednášky výrazně převyšuje kapacitní možnosti sálu. Z tohoto důvodu bude zajištěno živé streamování přednášky v reálném čase ve Velké zoologické posluchárně v budově Viničná 7  a v Mineralogické posluchárně v budově Albertov 6. 

Pro ty, kdo se nemohjou dostavit na místo přednášky či online promítání ve Velké zoologické a Mineralogické posluchárně, bude umožněno sledovat v reálném čase online stream přednášky na Youtube kanálu Přírodovědci.cz

 

 

V roce 1960, ve svých 26 letech, odcestovala  Dr. Jane Goodallová z Anglie do Tanganiky (dnešní Tanzánie), aby pronikla do tehdy nepříliš známého světa divokých šimpanzů. Nebyla vybavená ničím jiným, než zápisníkem a dalekohledem. Svou neúnavnou trpělivostí a optimismem, který ji dodnes neopouští, si získala důvěru těchto jinak plachých stvoření. Díky tomu se jí podařilo otevřít okno do jejich jedinečného, často však i velmi povědomého, světa. Zájem veřejnosti o výzkum Dr. Jane Goodallové byl okamžitý  a fascinováni její prací zůstáváme  dodnes.

Mimo jiné zjistila, že šimpanzi používají nástroje nebo že si vegetariánskou stravu zpestřují i masem jiných živočichů, které dokonce aktivně loví, a to včetně jiných druhů primátů. Mezi jednotlivými šimpanzi panují dlouhodobé a velmi komplexní vztahy, tito primáti navíc patrně pociťují a projevují emoce. V mnohém jsou nám, lidem, podobnější, než bychom si sami přáli. To dalo impulz dalším primatologům i ke zkoumání skupinové agrese. U šimpanzů byla popsána i obdoba toho co u člověka nazýváme genocidou, kdy šimpanzi jedné skupiny  zabíjejí nejen při obraně svého území, ale vyhladí sousední skupinu bez ohledu na věk a pohlaví. Stejně tak ale dovedou být šimpanzi něžní, navazují přátelství, spolupracují a pomáhají si. Zvláště cenné je z vědeckého hlediska to, že Dr. Jane Goodallová popsala chování šimpanzů v jejich domovském prostředí, protože se jí podařilo natolik je navyknout na svou přítomnost, že se chovali zcela přirozeně.  

Po letech výzkumů v džungli si však Dr. Jane Goodallová, uvědomila, že život šimpanzů je nejen nesmírně zajímavý, ale také ohrožený. Dnes se její práce skládá především ze vzdělávací a osvětové činnosti ve jménu ohrožených druhů, zejména šimpanzů, a povzbuzováni lidí k tomu, aby se snažili měnit svět k lepšímu pro lidi, zvířata a celé naše společné životní prostředí. Institut Jane Goodallové se věnuje ochraně šimpanzů v Národním parku Gombe v Tanzánii, ale i práci s místními obyvateli, protože účinné ochrany nemůže být dosaženo bez jejich účasti a pomoci. Ukazuje se, že ochrana parku nemůže dobře fungovat bez toho, aby byly vztahy v úvahu potřeby lidí, kteří díky životě v národním parku požívají mnohé výhody, ale také mnohá omezení. Motto tohoto snažení by mohlo znít: “Chceme-li chránit zvířata a životní prostředí, nejde to bez současné ochrany místních obyvatel”.

Komunitně orientované ochranářské programy v Africe, které Institut Jane Goodallové provozuje, zahrnují trvale udržitelné rozvojové projekty, jichž se místní obyvatelé zúčastňují jakožto skuteční partneři. Tyto programy započaly v Gombe okolo roku 1994, od té doby však byly několikrát zopakovány v jiných oblastech kontinentu. Program Roots & Shoots, s nímž začala Dr. Jane Goodallová se skupinou studentů v Tanzanii v roce 1991, je nyní globálním environmentálním a humanitárním mládežnickým programem institutu, který oslovuje mladé lidi od předškoláků po univerzitní studenty. Má téměř 150 000 členů ve více než 130 zemích světa.   

 

Publikováno: Pondělí 28.11.2016 09:55

Akce dokumentů

Kategorie: