E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Media s námi a o nás: Hyde Park s doc. Danielem Fryntou, ČT 24, 29.6.2013

Jak člověk a moderní civilizace ovlivňují vymírání některých živočišných druhů? V posledním Hyde Parku Civilizace před prázdninovou pauzou odpovídal docent Daniel Frynta, sociobiolog z Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Hyde Park s doc. Danielem Fryntou, ČT 24, 29.6.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Jaké jsou regionální rozdíly, aktuální proměny a dopady chataření a chalupaření na systém...ČRo 2, 18.6.2013

V úterý 18. června večer vystoupila RNDr. Dana Fialová, Ph.D., z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v přímém přenosu na Českém rozhlasu 2 v pořadu Kontakt Dvojky.

Media s námi a o nás: Jaké jsou regionální rozdíly, aktuální proměny a dopady chataření a chalupaření na systém...ČRo 2, 18.6.2013 - Více...

Úspěch středoškolských biologů pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK na Mezinárodní biologické olympiádě v Bernu.

24. ročník Mezinárodní biologické olympiády (IBO) se uskutečnil ve dnech 14. - 21. 7. 2013 ve švýcarském Bernu. Soutěže se zúčastnil rekordní počet 62 států s celkem 240 účastníky. Celkem bylo rozděleno 25 zlatých, 47 stříbrných a 73 bronzových medailí. Studenti z ČR pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK z toho získali hned čtyři medaile – dvě stříbrné a dvě bronzové.

Úspěch středoškolských biologů pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK na Mezinárodní biologické olympiádě v Bernu. - Více...

Media s námi a o nás: Částice donesou lék až do mozku, Lidové noviny, 22.8.2013

Seriál Naděje české vědy Lidových novin věnoval jeden ze svých dílů našemu úspěšnému absolventovi, vědci a externímu spolupracovníkovi Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK Mgr. Martinu Hrubému, PhD.

Media s námi a o nás: Částice donesou lék až do mozku, Lidové noviny, 22.8.2013 - Více...

Mladí geografičtí olympionici úspěšně soutěžili na mezinárodním poli v Kjótu a Petrohradu

Přírodovědecká fakulta UK pořádá, letošním ročníkem počínaje, zeměpisnou olympiádu v Praze. Po květnovém celostátním kole, se vítězové usilovně připravovali na navazující srpnové celosvětové soutěže. Starší žáci kategorie D (16–19 let) se utkali s konkurencí v japonském Kjótu na International Geography Olympiad (iGeo). Mladší žáci soutěžní kategorie C (12–15 let) zamířili do ruského Petrohradu na National Geographic World Championship.

Mladí geografičtí olympionici úspěšně soutěžili na mezinárodním poli v Kjótu a Petrohradu - Více...

Media s námi a o nás: Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy, SME, 23.8.2013

Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK poskytl rozhovor slovenskému deníku SME, který se v článku „Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy“ zabývá problematikou gentrifikace.

Media s námi a o nás: Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy, SME, 23.8.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Jak poznají spermie, jestli mají "plout" do pravého, či do levého vejcovodu? Lidové noviny, 4.9.2013

Oplodnění znamená spojení spermie a vajíčka. Je to složitý proces, k jehož úspěšnému završení musí být splněna řada podmínek. Jednou z nich je i ta, aby spermie našly správnou cestu k vajíčku. Jak ale poznají, která cesta je ta správná? Na další dotaz čtenáře Lidových novin, který se týká rozmnožování odpovídal prof. František vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Jak poznají spermie, jestli mají "plout" do pravého, či do levého vejcovodu? Lidové noviny, 4.9.2013 - Více...

Pozvánka na Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium

Rádi bychom Vás a Vaše spolupracovníky pozvali na „Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium“, které se koná v pondělí dne 18. listopadu 2013 od 10 hodin v budově albertovského Purkyňova ústavu (posluchárna Farmakologického ústavu, 2. patro, Albertov 4, Praha 2).

Pozvánka na Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium - Více...

Podzimní výstava kaktusů a sukulentů, Botanická zahrada PřF UK, 5. – 15.9.2013

Zveme vás do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK na Podzimní výstavu kaktusů a sukulentů, kterou pořádá Botanická zahrada PřF UK společně se Spolkem pěstitelů kaktusů a sukulentů. Výstava se bude konat denně od 9 do 18 hodin, kromě 15.9., kdy bude výstava otevřena pouze do 16 hodin.

Podzimní výstava kaktusů a sukulentů, Botanická zahrada PřF UK, 5. – 15.9.2013 - Více...

Albertov slackline festival, Albertov, Praha 2, 19.9. 2013 od 13:00 hodin

Studentská Unie UK, Přírodovědecká fakulta UK a Přírodovědci.cz pořádají 19. září 2013 v Praze na Albertově studentský Albertov slackline festival.

Albertov slackline festival, Albertov, Praha 2, 19.9. 2013 od 13:00 hodin - Více...

Media s námi a o nás: Můj vládce parazit, Týden, 9.9.2013

Přišel na to, že lidské chování ovlivňuje parazit přenášený kočkami. Díky tomu se stal profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK hvězdou, citují ho novináři i odborníci po celém světě. Nad náhlou popularitou a vlastně i svým objevem ale mává rukou. „Zase tak zásadní objev to není,“ tvrdí slavný evoluční biolog. „Kočičího“ parazita zkoumá dále. A přišel na to, že někteří lidé jsou vůči němu téměř imunní.

Media s námi a o nás: Můj vládce parazit, Týden, 9.9.2013 - Více...

Výstava "Slapy optikou geografa", předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2, do 10.10.2013

Výzkumné centrum historické geografie a Geografická knihovna PřF UK pořádají do 10.října 2013 výstavu pod názvem "Slapy optikou geografa".

Výstava "Slapy optikou geografa", předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2, do 10.10.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Proč ptáci zpívají hlavně ráno? Lidové noviny, 11.9.2013

Ptačí zpěv je v prvé řadě součástí námluv (toku). Proto tolik zpěvu slyšíme právě v jarních měsících, později ho ubývá a v letních měsících téměř zaniká. Zpěv ptáků je také zvukové označení teritoria či hnízdního okrsku a tudíž i varováním pro ostatní samce. Proč ale ptáci zpívají nejčastěji brzy ráno? Na dotaz čtenáře Lidových novin odpovídala Tereza Petrusková z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Media s námi a o nás: Proč ptáci zpívají hlavně ráno? Lidové noviny, 11.9.2013 - Více...

Muzejní sobota 21.9.2013 10:00 - 17:00 hod. na Přírodovědecké fakultě UK

Nestihli jste se podívat během Pražské muzejní noci 2013 na všechny fakultní sbírky, které se nacházejí v kampusu Přírodovědecké fakulty UK? Nebo bydlíte mimo Prahu a návštěva našich muzeí během týdne pro vás není možná?

Muzejní sobota 21.9.2013 10:00 - 17:00 hod. na Přírodovědecké fakultě UK - Více...

Konference 9th International Students Conference "Modern Analytical Chemistry"

Ve dnech 23. a 24. září 2013 se v prostorách Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2, posluchárna CH1) uskuteční již 9. mezinárodní studentská konference "Modern Analytical Chemistry".

Konference 9th International Students Conference "Modern Analytical Chemistry" - Více...

Blahopřejeme doc. Davidu Dolejšovi k získání mezinárodní ceny SGA Barrick Young Scientist Award 2013!

Za vědecké výsledky v oboru geologie a geochemie hydrotermálních procesů získal doc. David Dolejš, Ph.D. z Ústavu petrologie a strukturní geologie PřF UK prestižní mezinárodní cenu SGA Barrick Young Scientist Award 2013.

Blahopřejeme doc. Davidu Dolejšovi k získání mezinárodní ceny SGA Barrick Young Scientist Award 2013! - Více...

Media s námi a o nás: Jak se slunečnice otáčejí za sluncem? Lidové noviny, 18.9.2013

Podle jednoho z antických mýtů má otáčení slunečnic za sluncem na svědomí nymfa Klytie. Ta se zamilovala do boha slunce Helia a ze žárlivosti ublížila jeho milence. Bohové ji za trest proměnili v květinu, která se neustále otáčí za tím, koho miluje. Jak to ale vidí vědci? Na další zvídavý dotaz odpovídal Mgr. Jan Kolář, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Jak se slunečnice otáčejí za sluncem? Lidové noviny, 18.9.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Vědci hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon, ČT 1, 17.9.2013

Vědci z Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Viktora Goliáše z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon.

Media s námi a o nás: Vědci hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon, ČT 1, 17.9.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká palentolog, iDnes, 20.9.2013

S teoriemi, jak se pravděpodobně pářili dinosauři, přišli už američtí tvůrci dokumentu BBC Putování s dinosaury. Mladý český paleontolog Karel Cettl na ně navázal, když s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK přemýšleli, jak zpopularizovat vědu na letošním festivalu Rock for People. Vytvořil kresby pářících se dinosaurů vycházející z dosud známých faktů.

Media s námi a o nás: Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká palentolog, iDnes, 20.9.2013 - Více...

Biofysikální chemie - nová kniha autorů Vladimíra Karpenka a Milana Kodíčka.

Kniha je pojata jako základní učebnice; je určena jak studentům přírodovědných oborů, tak pracovníkům zabývajícím se biochemií, biologií, biomedicínou a příbuznými obory, ale také všem, kdo se chtějí blíže seznámit s biofysikální chemií. Zvláštností této učebnice jsou krátké vložené fejetony, pomocí nichž je obtížná látka srozumitelnějším způsobem převyprávěna.

Biofysikální chemie - nová kniha autorů Vladimíra Karpenka a Milana Kodíčka. - Více...

5. ročník soutěže Věda je krásná. HLASUJTE v diváckém hlasování do 25.11.2013!

V porotě 5.ročníku soutěže Věda je krásná zasedne i slavný německý fotograf Gunther Wegner a profesionální fotograf skupiny MAFRA Jan Zatorsky. Mediálními partnery jsou Prima ZOOM a Lidové noviny.

5. ročník soutěže Věda je krásná. HLASUJTE v diváckém hlasování do 25.11.2013! - Více...

Blahopřejeme prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, CSc. k získání stříbrné pamětní medaile senátu!

V předvečer Dne české státnosti předal předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch stříbrné pamětní medaile senátu 15 významným osobnostem. Mezi oceněnými je i prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.

Blahopřejeme prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, CSc. k získání stříbrné pamětní medaile senátu! - Více...

Media s námi a o nás: Zábavný a renesanční člověk, hodnotí čerstvého držitele Nobelovky za medicínu český biolog Jan Černý, ekonom, 7.10.2013

O tom, že Američan Randy Schekman jednou dostane Nobelovku, pochyboval ve vědecké komunitě málokdo. „Mohlo to klidně přijít o pět nebo deset let dříve,“ myslí si Jan Černý, buněčný biolog z Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Zábavný a renesanční člověk, hodnotí čerstvého držitele Nobelovky za medicínu český biolog Jan Černý, ekonom, 7.10.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Kolik hodin denně prospí a jak dlouho žije moucha? Lidové noviny, 8.9.2013

Znáte to, je neděle po obědě, máte noviny v ruce a chce se vám spát. Ale nejde to. Okolo vás totiž létá moucha a nejde odbýt. Copak mouchy nikdy nespí? Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku odpovídal Petr Šípek z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Kolik hodin denně prospí a jak dlouho žije moucha? Lidové noviny, 8.9.2013 - Více...

Přednáška Aleš Hrdlička: 21st Century Perspectives in the United States, 17.10.2013 v 16:00

Přednášku pořádají Hrdličkovo muzeum člověka PřF UK, Ústav dějin University Karlovy a archiv University Karlovy a Ústav dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK při příležitosti 70. výročí úmrtí významného česko-amerického antropologa a mecenáše české vědy Dr. Aleše Hrdličky (1869-1943).

Přednáška Aleš Hrdlička: 21st Century Perspectives in the United States, 17.10.2013 v 16:00 - Více...

Přednáška „Lze zbohatnout komercionalizací výsledků výzkumu?“ – 29.10.2013

Na tuto otázku se pokusí odpovědět Dr. Otakar Fojt, vědecký atašé Britského velvyslanectví v Praze. Přednáška s podtitulem „Třetí role vysokých škol a příklady ze Spojeného království“ se bude konat v úterý 29.10.2013 od 14:00 v posluchárně CH1, Hlavova 8.

Přednáška „Lze zbohatnout komercionalizací výsledků výzkumu?“ – 29.10.2013 - Více...

Víte, kde žijete? Proměny měst popisují vědci Přírodovědecké fakulty UK na výstavě

Jak se v posledních letech vyvíjí a mění život ve městech, jak se proměňuje počet a věkové či národnostní složení obyvatel a která místa ve městech lidé považují za nebezpečná? Přijďte se podívat na výstavu "Sociální deprivace v městském prostředí" umístěnou v předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Albertov 6, Praha 2, II. patro).

Víte, kde žijete? Proměny měst popisují vědci Přírodovědecké fakulty UK na výstavě - Více...

Media s námi a o nás: Čtyřicátníci mění český venkov, euro, 23.9.2013

Trh s chatami a chalupami se v následujících letech převrátí vzhůru nohama. A noví vlastníci přinesou nové peníze. K otázce druhého bydlení se vyjádřila pro týdeník euro RNDr. Dana Fialová, Ph.D. z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Media s námi a o nás: Čtyřicátníci mění český venkov, euro, 23.9.2013 - Více...

Media s námi a o nás: EU: příliv imigrantů, Studio 6, ČT1, 9.10.2013

Příliv imigrantů do Evropy neustále stoupá. Největší problém s imigrací se projevuje hlavně na jižním pobřeží Evropy. Desítky a stovky uprchlíků na cestě k břehům Evropy zahynou, tisíce jich pak zaplavují cílové země, které přestávají jejich nápor zvládat a žádají o pomoc Evropskou unii. Na otázky týkající se uprchlické problematiky odpovídal v pořadu Studio 6 na ČT1 doc. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.

Media s námi a o nás: EU: příliv imigrantů, Studio 6, ČT1, 9.10.2013 - Více...

Přírodovědný fotoklub

Přírodovědný fotoklub je poměrně nový (*2012) zájmový seminář, jehož cílem je sdružovat kolem sebe lidi se zájmem o přírodovědnou fotografii. Je otevřený nejen všem studentům Univerzity Karlovy, ale rovněž široké veřejnosti. V akademickém roce 2013/2014 probíhá jeho druhý ročník.

Přírodovědný fotoklub - Více...

Akce dokumentů