E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Media s námi a o nás: Boj o půdu, ČT 2, 28.4.2013

Půda je živá hmota s mnoha důležitými funkcemi a její význam není podle vědců vůbec doceněn. O jejím nezastupitelném významu a o všem, co půda ovlivňuje hovořil v pořadu České televize Nedej se doc. Ing. Jan Frouz, CSc.

Media s námi a o nás: Boj o půdu, ČT 2, 28.4.2013 - Více...

Americký semestr slaví dvacet let, 14. - 17.5. 2013

Albertov slaví již 20. výročí tzv. Amerického semestru – prestižního programu vzájemné spolupráce uzavřeného mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA), jedinou univerzitou v prestižní břečťanové lize (Ivy League), která má samostatnou katedru geografie.

Americký semestr slaví dvacet let, 14. - 17.5. 2013 - Více...

Biologické debaty: GMO potraviny jsou zdravější než biopotraviny

Srdečně vás zveme na první ročník veřejných studentských debat pořádaných v rámci programu Bakalář PLUS na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Debata na téma „GMO potraviny jsou zdravější než biopotraviny“ proběhne 15. května 2013 od 18:00 h v posluchárně Fotochemie , Viničná 7, Praha 2.

Biologické debaty: GMO potraviny jsou zdravější než biopotraviny - Více...

Začíná boj o čtyři volná místa na mezinárodní geografické olympiádě v Japonsku

Celostátní finále soutěže Zeměpisná olympiáda se uskuteční ve dnech 14. a 15. května 2013 na půdě Univerzity Karlovy v Praze. Vítězové soutěže se následně v japonském Kjótu pokusí navázat na loňský celosvětový úspěch české výpravy.

Začíná boj o čtyři volná místa na mezinárodní geografické olympiádě v Japonsku - Více...

V popularizaci vědy jsou studenti Přírodovědecké fakulty UK nejlepší!

V mezinárodni soutěži Famelab vyhráli studenti Přírodovědecké fakulty UK všechny ceny! Oceněni byli Jiří Dolanský a Jan Havlík z katedry anorganické chemie a Petr Jan Juračka z katedry ekologie.

V popularizaci vědy jsou studenti Přírodovědecké fakulty UK nejlepší! - Více...

Univerzita Karlova patří ke špičce světových vysokých škol. Bodovala geografie.

Univerzita Karlova pronikla do první světové stovky hned ve dvou disciplínách: v geografii a lingvistice jí patří 51. až 100. místo.

Univerzita Karlova patří ke špičce světových vysokých škol. Bodovala geografie. - Více...

Media s námi a o nás: Prof. Bohumír Janský v pořadu Hyde Park Civilizace, ČT 2, 11.5.2013

Kryštof Kolumbus – objevitel Ameriky, David Livingstone – objevitel Viktoriiných vodopádů a Bohumír Janský objevitel pramenů Amazonky. Jak se ale hledá pramen nejdelší řeky planety? V pořadu Hyde park ČT 2 byl 11. května hostem prof. Bohumír Janský z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK a odpovídal na dotazy nejen kolem Amazonky, ale i neméně důležitého výzkumu v Kyrgyzstánu a jiných oblastech světa a o svých zážitcích z putování do těchto exotických míst.

Media s námi a o nás: Prof. Bohumír Janský v pořadu Hyde Park Civilizace, ČT 2, 11.5.2013 - Více...

Pražská muzejní noc 2013 je z důvodu povodní odložen na neurčito. Naše fakulta však program realizuje téměř v celé šíři!

Pražská muzejní noc byla kvůli povodním odložen na neurčito. Objekty Přírodovědecké fakulty UK ovšem povodeň nezasáhla. Proto jsme se nakonec rozhodli, že program připravený na Pražskou muzejní noc v mírně omezené podobě v sobotu 8.6. uskutečníme. Navštívit můžete Druhohorní safari, všechna naše muzea s doprovodnými programy, a to včetně rýžování drahokamů. Změny jsou uvedeny v programu.

Pražská muzejní noc 2013 je z důvodu povodní odložen na neurčito. Naše fakulta však program realizuje téměř v celé šíři! - Více...

"Dny pokročilých technik ve Viničné 7", 28.5. a 29.5.2013

V úterý 28. 5. a ve středu 29. 5. pokračuje projekt "DNY POKROČILÝCH TECHNIK VE VINIČNÉ 7" s cílem podpořit metodickou spolupráci a informovat o možnostech využití nejmodernějších přístrojů.

"Dny pokročilých technik ve Viničné 7", 28.5. a 29.5.2013 - Více...

Slavný německý fotograf Gunther Wegner na Přírodovědecké fakultě UK!

Zveme vás na mimořádný seminář zahraničního hosta, německého fotografa Gunthera Wegnera. Akce je součástí cyklu Přírodovědný fotoklub. Seminář se koná 7. června 2013 od 18:00 ve Velké geologické posluchárně v budově Přírodovědecké fakulty UK na adrese Albertov 6, Praha 2.

Slavný německý fotograf Gunther Wegner na Přírodovědecké fakultě UK! - Více...

Benefiční koncert pro Asistenci v Botanické zahradě PřF UK, 24.5. v 16:00 hod.

Zveme vás na benefiční koncert do skleníku Botanické zahrady PřF UK Na Slupi 16, který se uskuteční v pátek 24. května v 16:00 hod. Vystoupí kapely The TapTap, Totál Vokál, Piano,The Superpower a stepařská skupina Project. Wings!

Benefiční koncert pro Asistenci v Botanické zahradě PřF UK, 24.5. v 16:00 hod. - Více...

Blahopřejeme Tereze Krchové k získání Ceny manželů Coriových za rok 2013!

Mgr. Tereza Krchová, studentka Katedry anorganické chemie PřF UK, vyhrála na 13. ročníku Konference mladých chemiků, biochemiků a molekulárních biologů se svou přednáškou v oboru organická chemie Cenu manželů Coriových za rok 2013.

Blahopřejeme Tereze Krchové k získání Ceny manželů Coriových za rok 2013! - Více...

Media s námi a o nás: Bohumír Janský v pořadu Host dne, Radio Leonardo, 30.4.2013

Prof. Bohumír Janský navštívil 30. dubna Radio Leonardo a hovořil s redaktorem Robertem Tamchynou v pořadu Host dne o výzkumu oblasti řeky Amazonky, spolupráci v Kyrgyzstánu i o toxické zátěži sedimentů na Bílině a Labi.

Media s námi a o nás: Bohumír Janský v pořadu Host dne, Radio Leonardo, 30.4.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Zeptejte se vědců, Lidové noviny, 24.4.2013

Citrónová a pomerančová kůra obsahuje řadu zdraví prospěšných bioflavonoidů, které jsou důležité zejména pro správnou funkci a kvalitu cév. Co když je ale kůra ošetřena chemickým postřikem? Stačí ji jen omýt? Na otázku čtenáře Lidových novin, jak je to s používáním citronové kůry k vaření odpovídal David Hurný z Katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Zeptejte se vědců, Lidové noviny, 24.4.2013 - Více...

Celostátní kolo 15. ročníku Zeměpisné olympiády na Přírodovědecké fakultě UK

Ve dnech 14. a 15. 5. 2013 hostila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze celostátní kolo 15. ročníku Zeměpisné olympiády. Nejlepších 48 soutěžících věkových kategorií 15–20 let přijelo na Albertov prokázat své geografické dovednosti a znalosti v soutěžních úlohách, které pro ně připravil tým geografické sekce PřF UK.

Celostátní kolo 15. ročníku Zeměpisné olympiády na Přírodovědecké fakultě UK - Více...

Media s námi a o nás: Mapová sbírka PřF UK v pořadu Toulavá kamera, ČT 1, 26.5.2013

Přibližně 130 000 map, kolem dvou tisíc atlasů a taky několik desítek glóbů zahrnuje Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pozornost jí patří zcela právem a rozhodně patří i mezi místa, jež stojí za to navštívit. V pořadu Toulavá kamera nás sbírkou provedla ředitelka Mapové sbírky PřF UK Eva Novotná společně s redaktorkou Ivetou Toušlovou.

Media s námi a o nás: Mapová sbírka PřF UK v pořadu Toulavá kamera, ČT 1, 26.5.2013 - Více...

Zemřel prof. Ing. Karel Štulík, DrSc.

Dne 27.5. 2013 zemřel po dlouhé a těžké nemoci prof. Ing. Karel Štulík, DrSc., dlouholetý pracovník Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jedna z jejích nejvýznamnějších osobností v jejím polistopadovém období.

Zemřel prof. Ing. Karel Štulík, DrSc. - Více...

Velká výstava bezobratlých potěší všechny amatérské zoology

Výstava se koná 9.–16. června 2013 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2). Dne 10.6. v 18:00 hod. proběhne slavnostní oficiální otevření výstavy! Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné je 50 Kč na osobu.

Velká výstava bezobratlých potěší všechny amatérské zoology - Více...

Věda prochází žaludkem - 22.6.2013 od 14:00 do 22:00 hod v Botanické zahradě PřF UK

Netradiční festival nazvaný Věda prochází žaludkem je určen všem příznivcům dobrého jídla a přírodních věd. Bude se konat v sobotu 22. června 2013 od 14:00 do 22:00 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).

Věda prochází žaludkem - 22.6.2013 od 14:00 do 22:00 hod v Botanické zahradě PřF UK - Více...

Zemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

Se zármutkem oznamujeme, že 18. června 2013 podlehl ve věku 54 let boji se zákeřnou nemocí kolega, vědec a pedagog prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

Zemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc. - Více...

Unikátní vědecké setkání SCERIN a TAT s podporou agentur NASA, ESA a START na Univerzitě Karlově

Univerzita Karlova v Praze v minulém týdnu 17.-22.6.2013 byla hostitelem unikátního setkání vědců Regionální informační sítě pro jižní, střední a východní Evropu SCERIN podpořeného americkým Národním úřadem pro kosmonautiku a letectví (NASA), Evropskou kosmickou agenturou (ESA) - a programem START. V první části týdne bylo vědecké setkání GOFC-GOLD SCERIN-1 Meeting s názvem „Monitorování změn využívání půdy a stavu lesních ekosystémů" (17.-19.6.). V druhé části týdne navazoval první Transatlantický tréninkový kurz (TAT) pro Ph.D. studenty a mladé vědecké pracovníky (20.-22.6.).

Unikátní vědecké setkání SCERIN a TAT s podporou agentur NASA, ESA a START na Univerzitě Karlově - Více...

natr.png

Autor fotografie: Lubomír Nátr Převzato z webových stránek profesora Lubomíra Nátra; www.natr.cz

natr.png - Více...

Zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc.

Oznamujeme, že v neděli 7.7.2013 po marném zápasu s dlouhou, neúprosnou a zákeřnou nemocí zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc., emeritní profesor Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK), po mnoho let vedoucí tehdejší Katedry fyziologie rostlin PřF UK, dlouholetý předseda České společnosti experimentální biologie rostlin a současný místopředseda ČSEBR.

Zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc. - Více...

Media s námi a o nás: Když jde o hodně, jsou lidé lakomí, tvrdí biologové, Mladá fronta Dnes, 25.7.2013

Když je v sázce dostatečně velká částka, jde náš smysl pro spravedlnost stranou. Čím vyšší suma, tím hůř. V neobvyklém výzkumu to zjistil tým evolučních přírodovědců pod vedením prof. Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK. Překvapivě vysoký počet lidí se však o peníze dělí, i když nemusí.

Media s námi a o nás: Když jde o hodně, jsou lidé lakomí, tvrdí biologové, Mladá fronta Dnes, 25.7.2013 - Více...

Akce dokumentů