E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Suburbanizace: analýzy z postkomunistického světa

Pro fenomén živelně se rozrůstajících okolí městských sídel se i v češtině vžilo anglické označení “urban sprawl”. Zatímco v zemi, kde termín vznikl, tedy ve Spojených státech, je tento jev již delší dobu za svým vrcholem, v mnoha regionech světa zažívá naopak bouřlivý rozvoj. V průběhu posledního čtvrtstoletí patřila k takovým regionům i postkomunistická část Evropy.

Suburbanizace: analýzy z postkomunistického světa - Více...

Profesorka Jana Roithová ve Vídni převzala prestižní ocenění

Cenu Ignaze L. Liebena uděluje každoročně Rakouská akademie věd mladému vědci, který pracuje v oblasti molekulární biologie, chemie či fyziky. Letošní laureátkou tohoto ocenění, jemuž se někdy přezdívá “rakouská nobelovka”, se stala profesorka Jana Roithová z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Profesorka Jana Roithová ve Vídni převzala prestižní ocenění - Více...

Neznámí hrdinové, Lidové noviny, 12.11.2014

Imunitní systém je fascinující součást našeho těla, o které, pokud vše dobře funguje, vlastně ani nevíme. Více v článku doc. RNDr. Jana Černého, Ph.D. z Katedry buněčné biologie PřF UK pro rubriku Medicína v Lidových novinách.

Neznámí hrdinové, Lidové noviny, 12.11.2014 - Více...

Proč ptáci zpívají především brzy ráno? Lidové noviny, 13.11.2014

Ptačí zpěv se ozývá nejčastěji brzy ráno. Ale proč? Odpovídá Tereza Petrusková z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Proč ptáci zpívají především brzy ráno? Lidové noviny, 13.11.2014 - Více...

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy získal i absolvent PřF UK Lukáš Grajciar

Absolvent doktorského studia na katedře fyzikální a makromolekulární chemie RNDr. Lukáš Grajciar, Ph.D. se letos stal jedním z osmi laureátů ceny, udělované ministrem školství za vynikající studijní výsledky či mimořádné činy. Lukáš Grajciar byl na návrh rektora Univerzity Karlovy oceněn za mimořádný přínos ke studiu mikroporézních materiálů na kvantově-chemické úrovni.

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy získal i absolvent PřF UK Lukáš Grajciar - Více...

Nouze o vodu? Nastane do deseti let, varuje expert, Aktuálně.cz, 19.11.2014

"Lidstvo pracuje intenzivně na tom, aby Zemi co nejvíce poničilo. Sami sobě kopeme hrob," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz geograf a hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nouze o vodu? Nastane do deseti let, varuje expert, Aktuálně.cz, 19.11.2014 - Více...

Proč nám kručí v břiše? lidovky.cz, 20.11.2014

Zvukovým projevům žaludku a střev se odborně říká borborygmus. Toto řecké slovo označuje kručení v břiše, které vzniká při pohybech plynu a tráveniny. Na otázku odpovídá profesor František Vyskočil z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Proč nám kručí v břiše? lidovky.cz, 20.11.2014 - Více...

27.11.2014 začíná další kolo soutěže v poznávání starých map

Zapojte se prostřednictvím portálu www.staremapy.cz do nového kola v umisťování starých map nad současnými Google mapami. Tři nejaktivnější soutěžící v období od 27. 11. 2014 do 31. 1. 2015 budou odměněni zajímavými cenami z oblasti historie kartografie.

27.11.2014 začíná další kolo soutěže v poznávání starých map - Více...

Student Přírodovědecké fakulty UK vydává knížku o přírodě

Výběr těch nejzajímavějších lokalit představuje nová knížka studenta Přírodovědecké fakulty UK Michala Procházky s názvem Kladenskou přírodou po celý rok.

Student Přírodovědecké fakulty UK vydává knížku o přírodě - Více...

Česká wikipedie potřebuje přírodovědce, Vesmír, 22.11.2014

S magisterským studentem Vojtěchem Dostálem z Přírodovědecké fakulty UK o Wikipedii, která je již třetím rokem největší česky psanou encyklopedií.

Česká wikipedie potřebuje přírodovědce, Vesmír, 22.11.2014 - Více...

Satelitní města v okolí Prahy, ČT24, 24.11.2014

Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK byl hostem Studia 6 ČT24. Tématem jeho rozhovoru s redaktorkou Jolkou Krásnou byla satelitní městečka za hranicemi Prahy.

Satelitní města v okolí Prahy, ČT24, 24.11.2014 - Více...

Nejistota předpovědi, Lidové noviny, 26.11.2014

Vysoce patogenní ptačí chřipka typu H5N1 je především choroba ptáků, která se na jiná zvířata a člověka přenáší jen obtížně. Ale za určitých podmínek přece jen přenáší. Více o tomto virovém onemocnění a hrozbách s ním spojených ve sloupku virologa RNDr. Ivana Hirsche, CSc., vedoucího Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK.

Nejistota předpovědi, Lidové noviny, 26.11.2014 - Více...

Staré mapy ožívají v počítači, Lidové noviny, 26.11.2014

Dobrovolníci mohou od 27.11.2014 v rámci projektu TEMAP opět pomáhat se zpracováním starých naskenovaných map.

Staré mapy ožívají v počítači, Lidové noviny, 26.11.2014 - Více...

Proč kýcháme, jen když jsme vzhůru?Lidovky.cz, 26.11.2014

Proč většinou nekýcháme v noci, i když jsme nastydlí nebo alergičtí? Na otázku odpovídá František Vyskočil, fyziolog z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Proč kýcháme, jen když jsme vzhůru?Lidovky.cz, 26.11.2014 - Více...

Blahopřejeme laureátům Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK!

Na letošní Vědecké konferenci PřF UK byly uděleny Ceny děkana nejlepším studentům, absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům.

Blahopřejeme laureátům Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK! - Více...

Lucy slaví 40 let! Vědci díky ní poodhalili původ člověka, Aktuálně.cz, 27.11.2014

Rozhovor s docentem Vladimírem Sládkem z Katedry antropologie a genetiky člověka PřF UK o jednom z nejstarších exemplářů předchůdce člověka, který se stal klíčovým ukazatelem starobylé podoby prvních homininů.

Lucy slaví 40 let! Vědci díky ní poodhalili původ člověka, Aktuálně.cz, 27.11.2014 - Více...

Pravěký člověk jedl mamuty a psy krmil soby. Na objevu se podíleli i Češi, Hospodářské noviny, 26.11.2014

Doc. RNDr. Jaroslav Brůžek, CSc. z Katedry antropologie a genetiky člověka PřF UK byl členem mezinárodního vědeckého týmu zkoumajícího stravovací návyky v mladém paleolitu.

Pravěký člověk jedl mamuty a psy krmil soby. Na objevu se podíleli i Češi, Hospodářské noviny, 26.11.2014 - Více...

Geografická sekce otvírá nové studijní obory

Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK otevře od školního roku 2015/16 hned tři nově akreditované studijní obory!

Geografická sekce otvírá nové studijní obory - Více...

Předvánoční koncert naší fakulty v aule Karolina

Adventní čas je obdobím zpomalení a setkávání. Společně se svými kolegy a blízkými si můžete jeden z adventních večerů, konkrétně pondělí 15.12. zpříjemnit poslechem houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Předvánoční koncert, jehož součástí je již tradičně i vyhlášení výsledků soutěže Věda je krásná, se koná ve velké aule Karolina od 19. hodiny.

Předvánoční koncert naší fakulty v aule Karolina - Více...

Proč při usínání škubneme rukou? lidovky.cz, 4.12.2014

Při usínání se někdy stane, že rychle škubnu například rukou a to mne probudí. Čím to je? Na otázku odpovídá profesor František Vyskočil z Přírodovědecké fakulty UK.

Proč při usínání škubneme rukou? lidovky.cz, 4.12.2014 - Více...

Čeští parazitologové v Etiopii hledají příčiny opakujících se epidemií černé horečky, iForum, 8.12.2014

Kala azar, jinak také černá horečka, je jedním z nejnebezpečnějších tropických onemocnění způsobených hmyzem, který přenáší parazity. Na Etiopii, jednu z nejhůře zasažených oblastí, se zaměřil mezinárodní tým vědců působících v několika odborných pracovištích v Izraeli, na Univerzitě v Addis Abebě v Etiopii a na Katedře parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.

Čeští parazitologové v Etiopii hledají příčiny opakujících se epidemií černé horečky, iForum, 8.12.2014 - Více...

Iluze alternativy, Lidové noviny, 10.12.2014

Černý kašel, dávivý kašel nebo pertuse, tedy nemoc, kterou způsobuje bakterie Bordetella pertussis, je v rozvinutých zemích na vzestupu. Něco je tedy špatně, ale není jednoduché vysvětlit proč. Více ve sloupku Ivo Konopáska z Katedry genetiky a mikrobiologie PřF UK pro Lidové noviny.

Iluze alternativy, Lidové noviny, 10.12.2014 - Více...

Jak spermie pozná správný vejcovod? lidovky.cz, 11.12.2014

K oplození dochází ve vejcovodu. Jak ale spermie poznají, jestli mají „plout“ do pravého, či levého vejcovodu? Nebo putují do obou? Jak je tomu u dvojčat? Odpovídá profesor František Vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Jak spermie pozná správný vejcovod? lidovky.cz, 11.12.2014 - Více...

Společný zájem vědy a politiky je kultivace

Profesora Václava Hampla není univerzitní veřejnosti jistě třeba příliš představovat. Novinkou však je, že absolvent naší fakulty v oboru biologie, úspěšný vědec, bývalý rektor Univerzity Karlovy a současný senátor přebírá záštitu nad naším Alumni klubem. V době počínajícího adventu jsme se měli s panem profesorem možnost pohovořit především o tom, co pro něj znamenalo a znamená být naším absolventem.

Společný zájem vědy a politiky je kultivace - Více...

Jiřina Kocourková hodnotila v roli hosta České televize fenomén "Husákových dětí", Studio 6, 10.12.

Před 25 lety podal demisi prezident tehdejší Československé socialistické republiky dr. Gustáv Husák. Jeho jméno se stalo nejen synonymem normalizace, ale také jednoho z nejvýraznějších populačních boomů na našem území v průběhu 20. století. Očima demografa hodnotila fenomén "Husákových dětí" ve Studiu 6 RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D. z katedry demografie a geodemografie geografické sekce naší fakulty.

Jiřina Kocourková hodnotila v roli hosta České televize fenomén "Husákových dětí", Studio 6, 10.12. - Více...

Studium fosfolipidů otevírá dveře mikrobiologům

Molekuly fosfolipidů tvoří jednu ze základních stavebních složek buněčných membrán. Jejich přesná chemická charakterizace je proto významná pro skutečně pestrou paletu biologických oborů a má tedy také i velmi zajímavý komerční potenciál. Václav Matěj Bierhanzl a jeho kolegové z katedry analytické chemie úspěšně pracují na vývoji postupu, který při charakterizaci fosfolipidů ušetří nejen čas, ale i peníze.

Studium fosfolipidů otevírá dveře mikrobiologům - Více...

Den otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UK

Pro všechny zájemce o studium přírodních věd na naší fakultě z řad středoškoláků posledních, ale i nižších ročníků, pořádá naše fakulta 22.1.2015 Den otevřených dveří. S naší fakultou, jejími prostory i pedagogy se můžete seznámit prostřednictvím pestrého programu ve čtvrtek 22. ledna mezi 10 a 15 hodinou.

Den otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UK - Více...

Přihlaste své video do soutěže Nadačního fondu Neuron a Primy ZOOM

Rádi popularizujete svůj vědecký obor, umíte to s videem a jeho postprodukcí? Chtěli byste otestovat, jak vaše schopnosti obstojí v konkurenci a nakonec třeba i vyhrát nemalý finanční obnos? Nadační fond Neuron ve spolupráci s kanálem Prima ZOOM vyhlašuje druhý ročník soutěže o nejlepší vědecké video. Soutěž je otevřena komukoliv, kdo má radost z vědy a má chuť ji zprostředkovat ostatním pomocí pohyblivého obrazu.

Přihlaste své video do soutěže Nadačního fondu Neuron a Primy ZOOM - Více...

Akce dokumentů