E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Blahopřejeme prof. Františku Vyskočilovi k získání stříbrné medaile Senátu

Předseda Senátu Milan Štěch předal 26.9.2014 stříbrné medaile Senátu významným osobnostem z oblasti vědy, kultury, sportu a vědeckého života, mezi nimi i prof. Františku Vyskočilovi z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Blahopřejeme prof. Františku Vyskočilovi k získání stříbrné medaile Senátu - Více...

České chataření a chalupaření, ČRo Plus - Trendy, 25.9.2014

O tom, že české chataření a chalupaření není jen jedním ze způsobů trávení volného času, ale v průběhu 20. století dorostlo do fenoménu sociologického, kulturního i ekologického pohovořila 25.9.2014 v pořadu Českého rozhlasu Plus – Trendy s redaktorkou Tamarou Urválkovou doktorka Fialová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.

České chataření a chalupaření, ČRo Plus - Trendy, 25.9.2014 - Více...

Další dítě jako motivace? Studio 6, ČT24, 17.9.2014

RNDr. Jiřina Kocourková, PhD. z Katedry demografie a geodemografie PřF UK byla hostem moderátora Daniela Stacha v pořadu Studio 6, ČT 24.

Další dítě jako motivace? Studio 6, ČT24, 17.9.2014 - Více...

Larvy tasemnic zabíjí mráz, Lidové noviny, 1.10.2014

Nic na světě není stoprocentně bezpečné a jistá míra rizika je spojena s jakoukoli činností včetně jídla. Je nutné a vhodné si případná rizika uvědomit, není však důvod k žádným hysterickým obavám. O bakteriálních a parazitických nákazách více v článku parazitologa Jana Votýpky.

Larvy tasemnic zabíjí mráz, Lidové noviny, 1.10.2014 - Více...

Termín uzávěrky soutěže Věda je krásná byl prodloužen do 9.11. (23:59)!

Uzávěrka přihlášek do soutěže byla prodloužena do 9.11. do 23:59!Soutěžní přehlídka Věda je krásná, která vznikla na půdě Přírodovědecké fakulty UK v roce 2009 je určena všem, kdo sdílejí společné „postižení“: lásku k přírodě i lásku k fotografování či malování. Letos vstoupila do svého již 6. ročníku.

Termín uzávěrky soutěže Věda je krásná byl prodloužen do 9.11. (23:59)! - Více...

Blahopřejeme prof. Martinu Hamplovi a prof. Zdeňku Pavlíkovi k získání stříbrné medaile hl. m. Prahy

Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělilo stříbrnou medaili hl. m. Prahy prof. RNDr. Martinu Hamplovi, DrSc. a prof. Ing. Zdeňku Pavlíkovi, DrSc., z geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK, jako zvláštní projev úcty a ocenění vědeckého přínosu a šíření mezinárodního věhlasu hlavního města Prahy ve světě.

Blahopřejeme prof. Martinu Hamplovi a prof. Zdeňku Pavlíkovi k získání stříbrné medaile hl. m. Prahy - Více...

ČR nevyčerpá všechny peníze z evropských fondů, Ekonomika ČT24, 3.10.2014

Doc. RNDr. Jiří Blažek, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK byl 3.10.2014 hostem moderátorky Michaly Hergetové v pořadu Ekonomika ČT24, kde hovořil na téma (ne)čerpání peněz z evropských fondů.

ČR nevyčerpá všechny peníze z evropských fondů, Ekonomika ČT24, 3.10.2014 - Více...

I senioři mohou studovat, Studio 6, ČT24, 1.10.2014

Studijní proděkanka Přírodovědecké fakulty UK doc. Markéta Martínková byla hostem moderátora Daniela Stacha v pořadu Studio 6, ČT24

I senioři mohou studovat, Studio 6, ČT24, 1.10.2014 - Více...

Všichni na žebříčky brblají, ale každý chce být nahoře, Česká pozice, 8.10.2014

Jaké jsou silné a slabé stránky českých vysokoškolských pracovišť? A jak je na tom Univerzita Karlova? Česká pozice s nedávno zvoleným prorektorem Univerzity Karlovy Janem Konvalinkou debatovala nejen o aktuálním stavu české vědy, ale hlavně o tom, co nedostatky způsobuje a co by je mohlo pomoci tlumit.

Všichni na žebříčky brblají, ale každý chce být nahoře, Česká pozice, 8.10.2014 - Více...

Peníze na výzkum přicházejí z Norska

Profesorka Zdena Palková z katedry genetiky a mikrobiologie je známá svými originálními výzkumy kvasinkových kolonií. V letošním roce se jí podařilo získat pro její práci významnou finanční podporu. Její tým se stal jedním z devatenácti týmů z České republiky, jimž se podařilo získat granty z Česko-norského výzkumného programu.

Peníze na výzkum přicházejí z Norska - Více...

Mám mačetu a pepřák, říká Čech, který v Africe chrání slony, iDnes, 16.10.2014

Ničí ve střední Africe tábořiště pytláků, kteří loví slony, a jako tajný agent dělá volavku překupníkům slonoviny. Student Přírodovědecké fakulty UK Arthur F. Sniegon opustil Třinec, aby v Kamerunu, Čadu a Kongu chránil vybíjenou populaci slonů.

Mám mačetu a pepřák, říká Čech, který v Africe chrání slony, iDnes, 16.10.2014 - Více...

Fotosoutěž Věda je krásná ukazuje neviditelný svět, Lidovky.cz, 22.10.2014

Přírodní vědy mohou být krásné a estetické. I letos se o tom můžete přesvědčit díky soutěži Věda je krásná, kterou už šestým rokem pořádá Přírodovědecká fakulta UK v Praze. Soutěží se nejen ve fotografiích, ale i v ilustracích a videích s vědeckou tematikou.

Fotosoutěž Věda je krásná ukazuje neviditelný svět, Lidovky.cz, 22.10.2014 - Více...

Kruhy na vodní hladině. Jak a proč se tvoří? Lidovky.cz, 22.10.2014

Když hodíte do vody kládu, tak v první chvíli se tvoří rovné vlny. Zanedlouho už ale tvoří kruh. Proč? Prostřednictvím serveru Lidovky.cz odpovídá: Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK z Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK.

Kruhy na vodní hladině. Jak a proč se tvoří? Lidovky.cz, 22.10.2014 - Více...

Antidepresivy proti chronické bolesti

Deprese a chronická bolest jsou problémy postihující rostoucí část populace. S prodlužující se dobou dožití se zvyšuje výskyt onemocnění jako rakovina, se kterými je přetrvávající vnímání bolestivých vjemů bohužel spojené. Dlouhodobé užívání analgetik však není ideální řešení – mnohdy nepomáhají do míry, jaká by byla potřeba, nebo s nimi přicházejí nevhodné vedlejší účinky jako negativní vliv na zažívací trakt u mnohých z nich. Mohla by pacientům trpícím chronickou bolestí pomoci antidepresiva? Tuto podnětnou otázku si položil tým z Přírodovědecké, 1. a 3. lékařské fakulty UK a Akademie věd ČR.

Antidepresivy proti chronické bolesti - Více...

Talenty po letech aneb ještě hořím! ČT2, 26.10.2014

Dokument o talentu, vůli, vytrvalosti a odhodlání. Kam se za 10 let od natáčení cyklu Nehasit! Hořím! dostal hydrobiolog a fotograf Petr Jan Juračka z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Talenty po letech aneb ještě hořím! ČT2, 26.10.2014 - Více...

Malý motýlek s velkou mocí, Lidové noviny, 29.10.2014

Profesor František Vyskočil z Katedry fyziologie PřF UK je naším významným fyziologem, který byl nedávno oceněn stříbrnou medailí senátu. Je rovněž velmi oblíbeným autorem odborných popularizačních článků na rozmanitá témata. V posledním z nich se zabýval problematikou onemocnění štítné žlázy.

Malý motýlek s velkou mocí, Lidové noviny, 29.10.2014 - Více...

Civilizace: Návrat do světa alchymie, ČRo Leonardo, 24.10.2014

Profesor Vladimír Karpenko byl hostem Radia Leonardo a společně s Filipem Zvolským a redaktorkou Adrianou Krobovou se vydal po stopách alchymie. Jak to bylo s mistrem Kellym, je alchymie prezentována podle posledních vědeckých poznatků nebo žije ve svých mýtech a jak třeba došlo k setkání Edwarda Kellyho a Johna Dee? Dozvíte se v Magazínu Leonardo Civilizace.

Civilizace: Návrat do světa alchymie, ČRo Leonardo, 24.10.2014 - Více...

Černé tečky. Proč jich má beruška sedm? Lidovky.cz, 29.10.2014

Proč má beruška tečky a proč jich je sedm? Na zdánlivě triviální otázku odpovídal pro Lidovky.cz Mgr. Petr Šípek, Ph.D. z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Černé tečky. Proč jich má beruška sedm? Lidovky.cz, 29.10.2014 - Více...

Vltavské ostrovy v Praze - výstava je prodloužena do 28.2.2015!

Výstižné texty, dobové obrázky i současné fotografie představí historii i současnost vltavských ostrovů nacházejících se na území hl. m. Prahy. Jaké pražské vltavské ostrovy jsou a jak jsou zapsány v povědomí Pražanů i návštěvníků? Dozvíte se na unikátní výstavě geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK!

Vltavské ostrovy v Praze - výstava je prodloužena do 28.2.2015! - Více...

Průkopníci ledního hokeje na Přírodovědecké fakultě UK

Mezi studenty programu Geografie vznikl nápad založit vlastní hokejový tým hrající amatérskou soutěž PLLH a tento nápad se díky podpoře geografické sekce podařilo dotáhnout do konce. Od letošní sezony 2014/2015 tak po večerech tým nastupuje k zápasům ligy na pražských zimních stadionech. Neváhejte a přijďte svoje spolužáky podpořit!

Průkopníci ledního hokeje na Přírodovědecké fakultě UK - Více...

Zoolog Frynta: Fobie z hadů je jen trošku přehnaná reakce, TÝDEN.cz., 1.11.2014

Mají to krásnější zvířata u lidí lepší než ta ošklivá? Čtěte v rozhovoru doc. Daniela Frynty z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK pro časopis Týden.

Zoolog Frynta: Fobie z hadů je jen trošku přehnaná reakce, TÝDEN.cz., 1.11.2014 - Více...

VI. Vědecká konference PřF UK

Zajímá vás, jaké vědecké práci se věnují vaši kolegové, kteří často pracují jen o několik dveří vedle? Chtěli byste se nejen poučit, ale také například navázat funkční vědecká spojenectví s dalšími týmy z naší fakulty? Nebo byste chtěli jen podpořit své přátele, kteří budou přebírat některé z ocenění děkana za skvělé diplomové a dizertační práce? Pak je již šestý ročník fakultní vědecké konference akcí přímo pro vás.

VI. Vědecká konference PřF UK - Více...

Univerzita Karlova zabodovala v mezinárodním žebříčku, úspěšné jsou hlavně přírodní vědy

Americká mediální agentura U.S. News & World Report publikuje každoročně žebříček Best Global Universities Rankings, v němž je podle deseti univerzálně platných kritérií srovnávána kvalita univerzit. V současné době jsou do žebříčku zahrnuti zástupci z téměř padesáti zemí světa. Univerzita Karlova se vešla do první dvoustovky světových univerzit (179. místo), v Evropě jí náleží 67. pozice.

Univerzita Karlova zabodovala v mezinárodním žebříčku, úspěšné jsou hlavně přírodní vědy - Více...

Královna africké savany ve vodě. Umí žirafa plavat? lidovky.cz, 7.11.2014

Žirafa se svým dlouhým krkem a nohama rozhodně nevypadá jako kandidát na medaili v olympijském bazénu. Ale dokázala by plavat aspoň trochu?

Královna africké savany ve vodě. Umí žirafa plavat? lidovky.cz, 7.11.2014 - Více...

Prohlédněte si Vltavské ostrovy na starých mapách a obrazech, lidovky.cz, 8.11.2014

Víte, co mají společného první derby Sparty se Slavií a premiéra Smetanovy Mé vlasti? Tušili jste, kde byly za války uskladněny zabavené kostelní zvony? To a mnohem více se dozvíte na výstavě na Přírodovědecké fakultě UK, která představuje pestrou historii i současnost vltavských ostrovů na území Prahy.

Prohlédněte si Vltavské ostrovy na starých mapách a obrazech, lidovky.cz, 8.11.2014 - Více...

Pátrání po stopách života na Marsu

Pátrání po životě, nebo po stopách minulého života ve vesmíru, patří k naprosto vzrušujícím dobrodružstvím současné vědy. Jeden z našich odborníků na tuto problematiku, geochemik Jan Jehlička z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů nedávno se svými spolupracovníky zásadně přispěl k praktické přípravě aplikace Ramanovy spektrometrie pro budoucí mise na Mars.

Pátrání po stopách života na Marsu - Více...

Akce dokumentů