Archiv 2015 a starší
Blahopřejeme prof. Františku Vyskočilovi k získání stříbrné medaile Senátu
Předseda Senátu Milan Štěch předal 26.9.2014 stříbrné medaile Senátu významným osobnostem z oblasti vědy, kultury, sportu a vědeckého života, mezi nimi i prof. Františku Vyskočilovi z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.
České chataření a chalupaření, ČRo Plus - Trendy, 25.9.2014
O tom, že české chataření a chalupaření není jen jedním ze způsobů trávení volného času, ale v průběhu 20. století dorostlo do fenoménu sociologického, kulturního i ekologického pohovořila 25.9.2014 v pořadu Českého rozhlasu Plus – Trendy s redaktorkou Tamarou Urválkovou doktorka Fialová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.
Další dítě jako motivace? Studio 6, ČT24, 17.9.2014
RNDr. Jiřina Kocourková, PhD. z Katedry demografie a geodemografie PřF UK byla hostem moderátora Daniela Stacha v pořadu Studio 6, ČT 24.
Larvy tasemnic zabíjí mráz, Lidové noviny, 1.10.2014
Nic na světě není stoprocentně bezpečné a jistá míra rizika je spojena s jakoukoli činností včetně jídla. Je nutné a vhodné si případná rizika uvědomit, není však důvod k žádným hysterickým obavám. O bakteriálních a parazitických nákazách více v článku parazitologa Jana Votýpky.
Termín uzávěrky soutěže Věda je krásná byl prodloužen do 9.11. (23:59)!
Uzávěrka přihlášek do soutěže byla prodloužena do 9.11. do 23:59!Soutěžní přehlídka Věda je krásná, která vznikla na půdě Přírodovědecké fakulty UK v roce 2009 je určena všem, kdo sdílejí společné „postižení“: lásku k přírodě i lásku k fotografování či malování. Letos vstoupila do svého již 6. ročníku.
Blahopřejeme prof. Martinu Hamplovi a prof. Zdeňku Pavlíkovi k získání stříbrné medaile hl. m. Prahy
Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělilo stříbrnou medaili hl. m. Prahy prof. RNDr. Martinu Hamplovi, DrSc. a prof. Ing. Zdeňku Pavlíkovi, DrSc., z geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK, jako zvláštní projev úcty a ocenění vědeckého přínosu a šíření mezinárodního věhlasu hlavního města Prahy ve světě.
ČR nevyčerpá všechny peníze z evropských fondů, Ekonomika ČT24, 3.10.2014
Doc. RNDr. Jiří Blažek, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK byl 3.10.2014 hostem moderátorky Michaly Hergetové v pořadu Ekonomika ČT24, kde hovořil na téma (ne)čerpání peněz z evropských fondů.
I senioři mohou studovat, Studio 6, ČT24, 1.10.2014
Studijní proděkanka Přírodovědecké fakulty UK doc. Markéta Martínková byla hostem moderátora Daniela Stacha v pořadu Studio 6, ČT24
Všichni na žebříčky brblají, ale každý chce být nahoře, Česká pozice, 8.10.2014
Jaké jsou silné a slabé stránky českých vysokoškolských pracovišť? A jak je na tom Univerzita Karlova? Česká pozice s nedávno zvoleným prorektorem Univerzity Karlovy Janem Konvalinkou debatovala nejen o aktuálním stavu české vědy, ale hlavně o tom, co nedostatky způsobuje a co by je mohlo pomoci tlumit.
Peníze na výzkum přicházejí z Norska
Profesorka Zdena Palková z katedry genetiky a mikrobiologie je známá svými originálními výzkumy kvasinkových kolonií. V letošním roce se jí podařilo získat pro její práci významnou finanční podporu. Její tým se stal jedním z devatenácti týmů z České republiky, jimž se podařilo získat granty z Česko-norského výzkumného programu.
Co získávají a ztrácí firmy v globálních výrobních sítích?
Nový článek Petra Pavlínka v Journal of Economic Geography
Obrazem: Takhle jste zvířata z pražské zoo ještě neviděli, Aktuálně.cz, 19.10.2014
Unikátní snímky Petra Jana Juračky od 19.10.2014 v pražské zoo
Mám mačetu a pepřák, říká Čech, který v Africe chrání slony, iDnes, 16.10.2014
Ničí ve střední Africe tábořiště pytláků, kteří loví slony, a jako tajný agent dělá volavku překupníkům slonoviny. Student Přírodovědecké fakulty UK Arthur F. Sniegon opustil Třinec, aby v Kamerunu, Čadu a Kongu chránil vybíjenou populaci slonů.
Fotosoutěž Věda je krásná ukazuje neviditelný svět, Lidovky.cz, 22.10.2014
Přírodní vědy mohou být krásné a estetické. I letos se o tom můžete přesvědčit díky soutěži Věda je krásná, kterou už šestým rokem pořádá Přírodovědecká fakulta UK v Praze. Soutěží se nejen ve fotografiích, ale i v ilustracích a videích s vědeckou tematikou.
Kruhy na vodní hladině. Jak a proč se tvoří? Lidovky.cz, 22.10.2014
Když hodíte do vody kládu, tak v první chvíli se tvoří rovné vlny. Zanedlouho už ale tvoří kruh. Proč? Prostřednictvím serveru Lidovky.cz odpovídá: Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK z Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK.
Antidepresivy proti chronické bolesti
Deprese a chronická bolest jsou problémy postihující rostoucí část populace. S prodlužující se dobou dožití se zvyšuje výskyt onemocnění jako rakovina, se kterými je přetrvávající vnímání bolestivých vjemů bohužel spojené. Dlouhodobé užívání analgetik však není ideální řešení – mnohdy nepomáhají do míry, jaká by byla potřeba, nebo s nimi přicházejí nevhodné vedlejší účinky jako negativní vliv na zažívací trakt u mnohých z nich. Mohla by pacientům trpícím chronickou bolestí pomoci antidepresiva? Tuto podnětnou otázku si položil tým z Přírodovědecké, 1. a 3. lékařské fakulty UK a Akademie věd ČR.
Talenty po letech aneb ještě hořím! ČT2, 26.10.2014
Dokument o talentu, vůli, vytrvalosti a odhodlání. Kam se za 10 let od natáčení cyklu Nehasit! Hořím! dostal hydrobiolog a fotograf Petr Jan Juračka z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.
Malý motýlek s velkou mocí, Lidové noviny, 29.10.2014
Profesor František Vyskočil z Katedry fyziologie PřF UK je naším významným fyziologem, který byl nedávno oceněn stříbrnou medailí senátu. Je rovněž velmi oblíbeným autorem odborných popularizačních článků na rozmanitá témata. V posledním z nich se zabýval problematikou onemocnění štítné žlázy.
Civilizace: Návrat do světa alchymie, ČRo Leonardo, 24.10.2014
Profesor Vladimír Karpenko byl hostem Radia Leonardo a společně s Filipem Zvolským a redaktorkou Adrianou Krobovou se vydal po stopách alchymie. Jak to bylo s mistrem Kellym, je alchymie prezentována podle posledních vědeckých poznatků nebo žije ve svých mýtech a jak třeba došlo k setkání Edwarda Kellyho a Johna Dee? Dozvíte se v Magazínu Leonardo Civilizace.
Černé tečky. Proč jich má beruška sedm? Lidovky.cz, 29.10.2014
Proč má beruška tečky a proč jich je sedm? Na zdánlivě triviální otázku odpovídal pro Lidovky.cz Mgr. Petr Šípek, Ph.D. z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Vltavské ostrovy v Praze - výstava je prodloužena do 28.2.2015!
Výstižné texty, dobové obrázky i současné fotografie představí historii i současnost vltavských ostrovů nacházejících se na území hl. m. Prahy. Jaké pražské vltavské ostrovy jsou a jak jsou zapsány v povědomí Pražanů i návštěvníků? Dozvíte se na unikátní výstavě geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK!
Průkopníci ledního hokeje na Přírodovědecké fakultě UK
Mezi studenty programu Geografie vznikl nápad založit vlastní hokejový tým hrající amatérskou soutěž PLLH a tento nápad se díky podpoře geografické sekce podařilo dotáhnout do konce. Od letošní sezony 2014/2015 tak po večerech tým nastupuje k zápasům ligy na pražských zimních stadionech. Neváhejte a přijďte svoje spolužáky podpořit!
Zoolog Frynta: Fobie z hadů je jen trošku přehnaná reakce, TÝDEN.cz., 1.11.2014
Mají to krásnější zvířata u lidí lepší než ta ošklivá? Čtěte v rozhovoru doc. Daniela Frynty z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK pro časopis Týden.
VI. Vědecká konference PřF UK
Zajímá vás, jaké vědecké práci se věnují vaši kolegové, kteří často pracují jen o několik dveří vedle? Chtěli byste se nejen poučit, ale také například navázat funkční vědecká spojenectví s dalšími týmy z naší fakulty? Nebo byste chtěli jen podpořit své přátele, kteří budou přebírat některé z ocenění děkana za skvělé diplomové a dizertační práce? Pak je již šestý ročník fakultní vědecké konference akcí přímo pro vás.
Univerzita Karlova zabodovala v mezinárodním žebříčku, úspěšné jsou hlavně přírodní vědy
Americká mediální agentura U.S. News & World Report publikuje každoročně žebříček Best Global Universities Rankings, v němž je podle deseti univerzálně platných kritérií srovnávána kvalita univerzit. V současné době jsou do žebříčku zahrnuti zástupci z téměř padesáti zemí světa. Univerzita Karlova se vešla do první dvoustovky světových univerzit (179. místo), v Evropě jí náleží 67. pozice.
Královna africké savany ve vodě. Umí žirafa plavat? lidovky.cz, 7.11.2014
Žirafa se svým dlouhým krkem a nohama rozhodně nevypadá jako kandidát na medaili v olympijském bazénu. Ale dokázala by plavat aspoň trochu?
Prohlédněte si Vltavské ostrovy na starých mapách a obrazech, lidovky.cz, 8.11.2014
Víte, co mají společného první derby Sparty se Slavií a premiéra Smetanovy Mé vlasti? Tušili jste, kde byly za války uskladněny zabavené kostelní zvony? To a mnohem více se dozvíte na výstavě na Přírodovědecké fakultě UK, která představuje pestrou historii i současnost vltavských ostrovů na území Prahy.
Pátrání po stopách života na Marsu
Pátrání po životě, nebo po stopách minulého života ve vesmíru, patří k naprosto vzrušujícím dobrodružstvím současné vědy. Jeden z našich odborníků na tuto problematiku, geochemik Jan Jehlička z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů nedávno se svými spolupracovníky zásadně přispěl k praktické přípravě aplikace Ramanovy spektrometrie pro budoucí mise na Mars.
Akce dokumentů