Archiv 2015 a starší
Media s námi a o nás: Krásy Mongolska očima fotografa Petra Juračky, Aktuálně.cz, 10.8.2012
On-line deník Aktuálně.cz se stal mediálním partnerem výstavy „Zpátky v divočině“ fotografa a doktoranda Přírodovědecké fakulty UK. Výstava v galerii Centrum Škoda potrvá od 27.8. až do 8.9. 2012.
Media s námi o nás: V Praze vznikne školka s přírodovědným zaměřením, Aktuálně.cz, 24.8.2012
Nově vznikající přírodovědná školka „Rybička“, jejíž otevření je plánováno Přírodovědeckou fakultou UK na březen roku 2013, nabídne 20 míst dětem od 2,5 let věku v jednom ze svých objektů přímo v centru Prahy. Součástí školky se vzdělávacím programem obohaceným o přírodovědné zaměření bude „přírodovědná dílna“, zookoutek, keramická dílna s pecí, ale i zahrádka upravená pro potřeby dětí.
Oslavy 100 let založení České botanické společnosti na půdě Přírodovědecké fakulty UK budou unikátním setkáním špičkových evropských botaniků
Ve dnech 3. – 7. září se bude, v rámci oslav 100 let založení České botanické společnosti, konat na Přírodovědecké fakultě UK, Albertov 6, Praha 2 mezinárodní kongres s účastí současných špičkových evropských botaniků. Součástí oslav bude dále i výstava „Botanika – známá neznámá“, jež proběhne jako součást akce Týden vědy a techniky začátkem listopadu.
Nový přehled nepůvodních rostlin České republiky
Tým pracovníků Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu AV ČR, Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně pod vedením Petra Pyška a za účasti Vojtěcha Jarošíka a Kateřiny Štajerové z katedry ekologie připravil aktualizovaný seznam zavlečených rostlin české flóry, který vyšel v časopise Preslia. Jedná se o druhé vydání původního katalogu, publikovaného před deseti lety tamtéž.
Blahopřejeme studentům Přírodovědecké fakulty UK k získání prestižní Ceny Jean Marie Lehna za chemii 2012!
Hlavní cenu Jean Marie Lehna za rok 2012 získal RNDr. Michal Kolář, student molekulového modelování na katedře fyzikální chemie, za počítačový návrh léčiv s důrazem na halogenované molekuly. Oceněni byli i Mgr. Lenka Řežábková a Mgr. Pavla Chlubná, studentky fyzikální chemie a RNDr. Jiří Schulz, student anorganické chemie.
Rozsáhlá aktualizace evropského seznamu nepůvodních druhů
Klíčový seznam evropských nepůvodních druhů se v uplynulých letech rozrostl o mnoho nových druhů a prošel rozsáhlou aktualizací. Databáze DAISIE, vzniklá v rámci projektu financovaného EU (Delivering Alien Invasive Species Inventory for Europe) v letech 2005–2008, umožňuje získat přehled o tom, které zavlečené druhy jsou v kterých zemích přítomny, a jaký je jejich dopad na přírodu a společnost.
Media s námi a o nás: Methanol a ethanol – mýty a fakta, ČT 24, Studio 6, 20.9.2012
Ve čtvrtek, 20. září 2012, se v posluchárně CH1 Přírodovědecké fakulty UK, konal seminář „Methanol a ethanol – mýty a fakta“. Na téma methanol a ethanol, jejich toxicita, metabolismus, původ, klinické projevy, působení v lidském těle, terapie intoxikace a principy stanovení methanolu v alkoholických nápojích vystoupila RNDr. Markéta Martínková, Ph.D., i ve vysílání ČT 24, Studia 6.
Noc vědců na Přírodovědecké fakultě UK, 28.9.2012, 17:00 – 22:00 hod
Máte doma baterku? Ano? Tak to je dobře, pokud ne, určitě si ji kupte, v pátek, 28.9.2012, ji totiž budete při návštěvě Noci vědců na Přírodovědecké fakultě UK potřebovat. Na co? Třeba v Hrdličkově muzeu člověka do kabinetu kuriozit nebo v Botanické zahradě PřF UK při hledání tajemství sómy. Program pro všechny, kteří mají zájem o vědu, ale i pro ty, kteří se třeba vědy ještě zbytečně bojí, připravovalo několik týmů složených z předních vědeckých pracovníků PřF UK na večerní hodiny.
Studentský festival Jarmark
Ve čtvrtek 4. října odstartuje v areálu kampusu na Albertově studentský festival Jarmark
Media s námi a o nás: Komunitní zahrádky jsou v USA hit. První vznikají i v České republice, iForum, 27.9.2012
RNDr. Jana Spilková, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK v létě vydala monografii Geografie maloobchodu a spotřeby: Věda o nakupování a odhaduje, že farmářské trhy doplní podobně jako v USA zakládání městských komunitních zahrádek, kde si lidé z okolí budou moci společně pěstovat ovoce a zeleninu.
Přírodovědný fotokloub - novinka tohoto semestru
Nejen studenty přírodních věd spojuje jedna velmi oblíbená činnost - fotografování. Snaha zachytit krásu přírodních jevů kolem sebe s sebou přináší nejen krásná dobrodružství ale i úskalí. Rozhodli jsme se tedy založit novou platformu, kde bychom se mohli společně setkávat a nechat se unášet krásou přírodovědné fotografie, sdílet mezi sebou fotografie a zvát si zajímavé hosty z řad těch nejlepších českých fotografů a dokumentaristů. Řeč bude o mikro i makrofotografii, o světle, o videu a lecčems, co Vás jistě zajímá. Srdečně zveme na první setkání.
Blahopřejeme Tereze Třeštíkové k titulu mistryně České republiky v reiningu!
Tereza Třeštíková, studentka prezenční formy doktorského studijního programu Didaktika chemie Přírodovědecké fakulty UK, se stala mistryní České republiky v jezdecké westernové disciplíně reining.
Media s námi a o nás: Proč mají moře různou barvu? 10.10.2012, Lidové noviny
Všimli jste si, že moře a oceány mají různé barvy? Určitě ano. Některá moře jsou zelená, jiná modrá nebo dokonce zelenohnědá. Proč tomu tak ale je? Na otázku čtenáře Lidových novin proč má hladina moří a oceánů různou barvu, odpovídal geograf a hydrolog prof. RNDr. Bohumír Janský , CSc., z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.
Biologické čtvrtky ve Viničné 7, 11.října - 13. prosince 2012
Další ročník proslulého přednáškového cyklu určeného všem zájemcům o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy začal 11. října, pokračovat bude každý čtvrtek až do 13.prosince! Přednášky začínají vždy v 17:15 hod. v posluchárně Fotochemie, Viničná 7, Praha 2.
Chemická sekce Přírodovědecké fakulty UK má nové video
Dozvíte se z něj, proč je chemie skvělá věda a proč byste ji měli studovat zrovna u nás. Stručně řečeno: nenabízíme vysokoškolský titul zadarmo, ale kvalitní vzdělání, které se vám bude v životě a v kariéře skutečně hodit.
Chemické čtvrtky v Hlavově 8, 18. října 2012 - 9.ledna 2013, 16:30 hod.
Projekt „Chemické čtvrtky“ představí populárně chemii v lidském těle i v hlubinách vesmíru a přivítá vědecké špičky v oboru, jako jsou prof. Petr Kulhánek, doc. Roman Šmucler nebo RNDr. Jiří Grygar.
Volba kandidáta na děkana a možnost diskuze nad jeho volebním programem
Akademický senát Přírodovědecké fakulty v souladu s platnými předpisy vyhlásil na svém červnovém zasedání volby kandidáta na děkana Přírodovědecké fakulty pro funkční období začínající v roce 2013.
Media s námi a o nás: Žáby si Nobelovu cenu zaslouží!, Technet.cz, 22.10.2012
Nobelovu cenu za medicínu letos získal britský vědec John Gurdon, který pracoval v laboratoři s africkými žábami drápatkami. Proč "neléčil" lidi a co mohou podobné práce přinést lidské medicíně, vysvětluje biolog RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D., z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.
Biologové z Přírodovědecké fakulty UK objasnili evoluci lidského pohlavního chromozómu X
Biologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, společně s americkými a britskými odborníky, zmapovali evoluční historii pohlavního chromozómu X. Podařilo se jim prokázat, že vznikl ze dvou „stavebních bloků“ dědičné informace. Ty byly přítomny již u nejstarších suchozemských obratlovců. Vědci při výzkumu úspěšně využili nového pokusného živočicha, žábu drápatku tropickou.
Media s námi a o nás: Na jakém principu fungují samozabarvovací brýle? 24.10.2012, Lidové noviny
Střídat sluneční a dioptrické brýle při každém přechodu z prosluněného prostředí do místnosti je velmi nepohodlné. Samozabarvovací skla umožňují použití brýlí, které se jednoduše přizpůsobí intenzitě slunečního svitu a prostředí. Je to opravdu ale tak jednoduché ? Na dotaz čtenáře Lidových novin na jakém principu fungují samozabarvovací brýle odpovídal RNDr. Petr Šmejkal , Ph.D. z Katedry didaktiky a učitelství chemie PřF UK.
Media s námi a o nás: Vědci odhalili princip metastáz – jsou jako vojsko, 24.10.2012, Mladá fronta DNES
Mezinárodní tým pod vedením Jana Brábka z Přírodovědecké fakulty UK zjistil, že buňky metastáz fungují podobně jako okupační vojsko, v němž mají vojáci přesně rozdělené role.
Oceánografické odpoledne na PřF UK, 8.11.2012, 14:00-18:30
Dovolujeme si Vás pozvat na oceánografické odpoledne, které ve čtvrtek 8. listopadu 2012 organizuje Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí (IOC) UNESCO společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Místo: Albertov 6, posluchárna Věž. POZOR: oproti starším plakátům došlo k posunu začátku akce ze třinácté na čtrnáctou hodinu odpolední.
Media s námi a o nás: Proč menší zvířata rodí více mláďat než velká? 31.10.2012, Lidové noviny
Otázka proč menší zvířata rodí více mláďat než velká vypadá na první pohled docela jednoduše, odpověď na ní je však poměrně složitá. Doc. David Storch z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy odpovídá na další dotaz rubriky Zeptejte se vědců Lidových novin.
Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV zahajuje svoji činnost
Při příležitosti spuštění prvního výzkumného programu „Funkční genomika“ byl v úterý 30. října slavnostně zahájen projekt BIOCEV. BIOCEV patří mezi šest schválených velkých projektů, které se v budoucnu mají stát centry excelentní vědy u nás i v Evropě. Výzkumný program centra BIOCEV je zaměřený na moderní a rychle se rozvíjející oblasti vědy – biomedicínu a biotechnologie, a propojuje základní a aplikovaný výzkum.
Akce dokumentů