E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Seznámení s knihovnou chemie

Přijďte se seznámit s možnostmi, které nabízí knihovna chemie. Setkání proběhne 6. a 8. 10. 2015 v 11.00, sraz ve studovně knihovny chemie 1. patro, místnost č. 149.

Seznámení s knihovnou chemie - Více...

TEDxCERN potřetí - tentokrát na téma "Breaking the Rules"

V málokteré době byl pojem "interdisciplinarita tak důležitý, jako je tomu dnes. Výzkumná témata, která řeší na pracovištích CERN se zdaleka netýkají jen fyziky, ale také řady přilehlých vědeckých oborů, nevyjímaje ani na první pohled odtažitou filosofii. Letošní, již třetí TED konferenci, je možné streamovat živě v průběhu odpoledne 9. října. Mezi speakery nejsou zdaleka jen fyzici, ale například i progresivní hudebnice Imogen Heap či výtvarnice Linda Liukas.

TEDxCERN potřetí - tentokrát na téma "Breaking the Rules" - Více...

Máte za sebou kvalitní diplomku a hledáte pro ni nakladatele? Pomoci může Nakladatelství Academia

Nakladatelství Academia vyhlašuje 4. ročník studentské soutěže určené studentům a absolventům českých vysokých škol se sídlem v České republice. Záměrem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy. Přihlášky lze zasílat do 15. října.

Máte za sebou kvalitní diplomku a hledáte pro ni nakladatele? Pomoci může Nakladatelství Academia - Více...

Celofakultní diskuse o novém znaku fakulty

Započala diskuse, ve které mají všichni možnost vyjádřit své názory a postřehy k návrhům motivu nového fakultního znaku v prvním kole. Vyjádřete se i vy!

Celofakultní diskuse o novém znaku fakulty - Více...

Možnosti zahraničních stáží pro doktorandy

Seminář je určen všem současným (i budoucím) studentům doktorských programů UK, kteří zamýšlejí absolvovat část svého studia v zahraničí nebo do zahraničí vyjet na výzkumný pobyt. Zazní i informace přínosné pro zájemce o postdoktorské pobyty.

Možnosti zahraničních stáží pro doktorandy - Více...

Cena Wernera von Siemense ohodnotí vědecké i pedagogické příspěvky

Soutěž, v níž Siemens oceňuje a podporuje českou vědu a vysoké školství, běží v plném proudu! Již 18. rok budou oceněni diplomanti, doktorandi, jejich vedoucí práce a další mladí vědci či celé vědecké týmy. Uzávěrka pro podání přihlášek je 10. listopadu.

Cena Wernera von Siemense ohodnotí vědecké i pedagogické příspěvky - Více...

Sdružení Tereza se stalo vítězem “ekologického Oskara”. Na jeho projektu participovaly i naše badatelky

Prof. Jana Albrechtová, doc. Věra Čížková a dr. Zuzana Lhotáková. Tyto tři vědkyně z katedry experimentální biologie rostlin se v roli odborných garantek podílely na tvorbě úloh pro projekt Badatele.cz vzdělávacího sdružení Tereza. Projekt byl nedávno ověnčen cenou E.ON Energy Globe Award ČR, přezdívanou “ekologický Oskar”.

Sdružení Tereza se stalo vítězem “ekologického Oskara”. Na jeho projektu participovaly i naše badatelky - Více...

5. Life Sciences Film Festival přinese dokumenty z oblasti přírodních věd a trvale udržitelného rozvoje

5. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se bude konat v Praze 12. až 18. října 2015. Festival zpestří široká nabídka doprovodného programu.

5. Life Sciences Film Festival přinese dokumenty z oblasti přírodních věd a trvale udržitelného rozvoje - Více...

Pravěká Antarktida “ožila” v Chlupáčově muzeu

Výstava fosilií, které mají svůj původ na nejjižnějším kontinentu, je unikátní nejen v našem českém, ale prakticky i ve světovém měřítku. Veřejná prezentace, na níž pracovníci Přírodovědecké fakulty UK spolupracovali s kolegy z České geologické služby, potrvá celé celé dva roky. Veřejnosti je přístupná v otvíracích hodinách Chlupáčova muzea, a to každou středu mezi 10 - 17 hodinou.

Pravěká Antarktida “ožila” v Chlupáčově muzeu - Více...

Hrdličkovo muzeum člověka se zúčastní Mezinárodního dne archeologie

Hrdličkovo muzeum člověka se zúčastní akce věnované popularizaci archeologie spolu s archeology z Filozofické fakulty UK v Praze. Akce se po úspěšném prvním ročníku uskuteční letos podruhé. Během dne Vás čeká zábava i poučení v podobě nejrůznějších aktivit, přednášek, komentovaných prohlídek, slavností a setkání s odborníky. Stánek Hrdličkova muzea naleznete v jednom z center dění, v budově FF UK v Celetné ulici.

Hrdličkovo muzeum člověka se zúčastní Mezinárodního dne archeologie - Více...

Učené hádání o publikování - Open Access Week

Že tradiční metoda disputace a moderní téma Open Access nejde dohromady? Naopak – je pro toto téma jako stvořená! Názory na Open Access jsou totiž často velmi vyhrocené. Jsou tu ti, kteří věří, že se Open Access stane novým motorem vědy, a jsou tu tací, kteří tvrdí, že se stane její záhubou. Na které straně utkání budete stát VY? A myslíte, že na ní zůstanete i po sečtení skóre? Role rozhodčího se zhostí prof. Jaroslav Flegr.

Učené hádání o publikování - Open Access Week - Více...

Na Albertově proběhne již sedmý ročník Wikikonference

V neděli 15. listopadu 2015 se v Geologické posluchárně na Albertově odehraje sedmý ročník Wikikonference, tedy setkání wikipedistů, spolupracovníků a přátel Wikipedie. Akci organizuje spolek Wikimedia ČR pod záštitou děkana Přírodovědecké fakulty UK prof. Bohuslava Gaše. Vstup je zdarma, je však nutné se zaregistrovat.

Na Albertově proběhne již sedmý ročník Wikikonference - Více...

Soutěž Quarry Life Award vybízí k průzkumu starých lomů. Exkurzí se můžete zůčastnit i vy

Ve více než 1000 lomech a pískovnách po celém světě se společnost HeidelbergCement zavazuje v průběhu a po dobývání k řízení biodiverzity podporou výjimečné místní flóry a fauny. Ve 3. ročníku soutěže Quarry Life Award budeme nadále zvyšovat povědomí o biologické hodnotě těžebních míst a společně hledat nové způsoby, jak ji dále posílit.

Soutěž Quarry Life Award vybízí k průzkumu starých lomů. Exkurzí se můžete zůčastnit i vy - Více...

Výstava "Brutar bádání" shrnuje výsledky spolupráce PřF UK s agenturou Scientica

Výstava představuje projekty, do kterých byla PřF UK v Praze zapojena, od natáčení vzdělávacích filmů, tvorby tematických expozic až po akreditovanou výuku pedagogů. Kolekci můžete shlédnout v budově Albertov 6, 2. patro (předsálí Mapové sbírky) do 3. 12. 2015.

Výstava "Brutar bádání" shrnuje výsledky spolupráce PřF UK s agenturou Scientica - Více...

Na 5. dětskou vědeckou konferenci můžete přihlásit i svoje děti

Ve dnech 6. - 7. listopadu proběhne v budově Albertov 6 již pátý ročník Dětské vědecké konference. Na konferenci, kterou pro mladé přírodovědce pořádá naše fakulta, můžete přihlásit šikovné děti ve věku 10 - 18 let do tohoto pátku.

Na 5. dětskou vědeckou konferenci můžete přihlásit i svoje děti - Více...

Mimořádný seminář - doktorské studium na EMBL v Heidelbergu

Pracujete na diplomové práci v některé z oblastí molekulární a buněčné biologie a rozhlížíte se po zajímavém pracovišti pro svá doktorská studia? Pokud by vás zajímala práce v laboratořích EMBL v Heidelbergu, máte jedinečnou šanci dozvědět se o doktorském studiu z první ruky. Od 17. 10. bude ve Velké zoologické posluchárně seznamovat zájemce ředitelka doktorského programu EMBL Helke Hillebrandová.

Mimořádný seminář - doktorské studium na EMBL v Heidelbergu - Více...

Projekt Vybavení pro metabolomické a buněčné analýzy zlepší podmínky pro VaV

Přírodovědecká fakulta UK v Praze získala v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) podporu na projekt Vybavení pro metabolomické a buněčné analýzy (VYMEBUA). Celkové způsobilé výdaje projektu mohou dosáhnout bezmála 56,2 milionu korun. Realizace projektu probíhá od letošního 1. června do konce tohoto roku.

Projekt Vybavení pro metabolomické a buněčné analýzy zlepší podmínky pro VaV - Více...

Katedra buněčné biologie zve všechny zájemce na přednášku prof. Haralda Saumwebera

Prof. Harald Saumweber z Humboldtovy univerzity v Berlíně přednese přednášku na téma "Molecular dissection of open chromatin domain formation in Drosophila". Přednáška se koná v posluchárně 331 v budově Viničná 7 ve 13.30. Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Katedra buněčné biologie zve všechny zájemce na přednášku prof. Haralda Saumwebera - Více...

Startují nominace na Cenu Jana Opletala, nejvyšší studentské ocenění v ČR

Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) udělí letos již po sedmé ve své historii Cenu Jana Opletala. Nominace pro letošní ročník startují 15. září 2015 a budou trvat do 23. října 2015. Cena Jana Opletala se uděluje osobnosti nebo skupině osobností za výjimečný přínos pro akademickou obec, hájení akademických práv a svobod či za významné přispění k boji proti bezpráví.

Startují nominace na Cenu Jana Opletala, nejvyšší studentské ocenění v ČR - Více...

Studenti UK budou obhajovat hokejové prvenství

Čtyři největší pražské univerzity budou mít možnost poměřit své síly na ledové ploše i mimo ní. Čtyři univerzitní kotle vytvářející unikátní atmosféru, čtyři hlasy moderátorů bouřlivě podporující fanoušky svých kotlů a hráči podávající své životní výkony, to vše zažijete na letošním pátém ročníku Hokejové bitvy 2015. Vstupenky jsou k mání (mimo jiné) v bufetu Golda v budově chemických ústavů.

Studenti UK budou obhajovat hokejové prvenství - Více...

Konference "Uprchlická krize a Česká republika"

Uprchlická krize vzbuzuje řadu celospolečenských otázek. Kromě těch, které spadají do kompetence odborníků z naší fakulty, existují v této oblasti například významné otázky právní. A právě tento aspekt problematiky má být předmětem konference, která se uskuteční na Právnické fakultě UK 12. 11. Pro velký zájem je nutné se zaregistrovat.

Konference "Uprchlická krize a Česká republika" - Více...

Výběr znaku fakulty - hlasování o preferencích akademické obce

Do 6. listopadu může akademická obec Přírodovědecké fakulty hlasováním vyjádřit preference při výběru motivu znaku fakulty.

Výběr znaku fakulty - hlasování o preferencích akademické obce - Více...

Konference na téma "Péče o bývalé vojenské prostory"

Péče o bývalé vojenské prostory. Chcete-li si vytříbit své názory na tuto problematiku, můžete se zúčastnit konference, kterou pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva obrany a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pořádá občanské sdružení Naše příroda. Akce se koná v olomouckém Clarion Congress Hotel 1. 12. 2015. Registrace se uzavírá 22. 11.

Konference na téma "Péče o bývalé vojenské prostory" - Více...

Sedmý ročník fotosoutěže Věda je krásná

Podzimní dny patří tradičně i zahájení soutěže Věda je krásná. Letošní, v pořadí již 7. ročník, byl odstartován 9. října 2015. Pro všechny soutěžní příspěvky platí určitá pravidla, která najdete na příslušné stránce. POZOR: uzávěrka pro příjem soutěžních příspěvků byl o týden prodloužena. Zasílat je můžete až do neděle 15. listopadu ve 23:59!

Sedmý ročník fotosoutěže Věda je krásná - Více...

Pohár v plaveckých štafetách se koná 23. 11. 2015

31. ročník Memoriálu PhDr. Miroslava Bubníka o Pohár 17. listopadu v plaveckých štafetách se koná pod záštitou děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Prof. RNDr. Bohuslava Gaše, CSc. Přihlášky lze podávat do 20. 11. 2015.

Pohár v plaveckých štafetách se koná 23. 11. 2015 - Více...

Informační den UK se bude konat i na naší fakultě

Zájemcům o studium na Karlově Univerzitě se v jeden den a na jednom místě představí všech našich 17 fakult. S jejich pracovníky mohou potenciální uchazeči probrat vše, co je zajímá – od nabídky studijních programů, přes náležitosti přihlášky, přípravu na přijímací zkoušky, až po průběh samotného přijímacího řízení. Na veškeré, i ty méně formální dotazy, odpoví také současní studenti UK. Připraven je zajímavý doprovodný program.

Informační den UK se bude konat i na naší fakultě - Více...

Dny geografie na Přírodovědecké fakultě UK

Dny geografie je název pro popularizačně vzdělávací akci, která v českém prostředí volně navazuje na tradice v anglosaských zemích (konkrétně na Geography Awareness Week, GIS Day a Day of Geography). Na naší fakultě v budově Albertov 6 proběhne v týdnu od 23. - 27. 11. řada přednášek a workshopů, určených široké veřejnosti.

Dny geografie na Přírodovědecké fakultě UK - Více...

Výstava "Nejmohutnější památné stromy ČR" v Botanické zahradě

Výstava velkoformátových fotografií, dokumentující památné stromy naší republiky, bude zahájena vernisáží nedaleko správního domu Botanické zahrady v pondělí 2. listopadu v 15.00. V Botanické zahradě Na Slupi bude možné ji zdarma navštívit až do 31. 12. 2015.

Výstava "Nejmohutnější památné stromy ČR" v Botanické zahradě - Více...

Semináře o studiu v zahraničí

Jednotlivé, tematicky laděné, semináře pro vás připravujeme nejen ve spolupráci s dalšími vzdělávacími institucemi či odborníky, kteří se danou problematikou zabývají, ale i přímo se studenty, kteří již mají se studiem v zahraničí praktické a osobní zkušenosti. Dozvíte se v nich nejen to, jaké možnosti se vám nabízejí – poradíme také, jak se na takový studijní pobyt připravit.

Semináře o studiu v zahraničí - Více...

Týden vědy a techniky bude probíhat i na naší fakultě

Týden vědy a techniky je jednou z nejrozsáhlejších, ne-li zcela nejrozsáhlejší akcí v oblasti komunikace a popularizace vědy v České republice. Naše fakulta se přidala k celé Univerzitě Karlově a pro zájemce z řad fakultní i laické veřejnosti připravila sérii přednášek předních odborníků na zajímavá témata. Celá série proběhne v mezi 3. - 13. 11. ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6 od 18.00.

Týden vědy a techniky bude probíhat i na naší fakultě - Více...

Přednáška sociáního geografa Alana Mabina z University of Pretoria

Centrum pro výzkum města a regionů při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje si dovoluje pozvat zájemce na přednášku Alana Mabina z University of Pretoria nazvanou "Grounding Southern City Theory in Time and Place". Přednáška se koná 6. 11. ve 13.30 v posluchárně Pravá rýsovna na Albertově 6.

Přednáška sociáního geografa Alana Mabina z University of Pretoria - Více...

Fakultní vědecká konference 2015

Na Fakultní vědecké konferenci budou uděleny Ceny děkana pro mladé vědecké pracovníky a za nejlepší absolventské práce, představí se i projekty podpořené Norskými fondy. Konference se koná 10. 11. ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6 mezi 9 - 12 hodinou.

Fakultní vědecká konference 2015 - Více...

Semináře na podporu kariéry

Informační a poradenské centrum UK pořádá pro všechny studenty Univerzity Karlovy řadu seminářů, jejich cílem je vylepšit skóre v oblasti "měkkých dovedností". Na řadě z nich stále zbývají volná místa. Přihlásit se můžete prostřednictvím jednoduchého webového formuláře.

Semináře na podporu kariéry - Více...

ERC Starting grant podruhé na katedru organické chemie PřF UK!

Dr. Michael J. Bojdys z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získal prestižní ERC Starting grant od Evropské výzkumné rady. Startovací grant v hodnotě téměř 1,4 mil. Euro bude v příštích pěti letech podporovat základní výzkum v oblasti multifunkčních nanomateriálů převyšujících svými unikátními vlastnostmi grafen. Funkce a struktura těchto organických materiálů bude poskytovat příležitosti pro design nových generací elektronických přístrojů.

ERC Starting grant podruhé na katedru organické chemie PřF UK! - Více...

Developing effective presentations in English I. a II.

Potřebujete vystoupit na konferenci a v angličtině přednést přednášku o svém výzkumu? Chcete se dozvědět, jak připravit prezentaci, která vaše publikum neuspí a přitom sdělí vše potřebné a důležité? Máte zájem seznámit se se základními principy grafického designu, které vám umožní připravit efektivnější snímky v PowerPointu, či jiném programu?

Developing effective presentations in English I. a II. - Více...

Významné publikační výstupy albertovských geografů

Výzkumný tým land use/cover složený ze zástupců katedry sociální geografie a katedry aplikované geoinformatiky a kartografie zaznamenal v minulých měsících dva významné publikační výstupy. Prvním z nich je kniha Land Use Changes in the Czech Republic 1845–2010, která vyšla v nakladatelství Springer. Druhým významným výstupem je další díl mezinárodní série atlasů vydávaných na Hokkaido University of Education pod hlavičkou IGU-LUCC Commission s názvem Land Use/Cover in Selected Regions in the World – Volume XI.

Významné publikační výstupy albertovských geografů - Více...

Kdo získá podporu pro Expedici Neuron? Hlasovat pro "svůj" tým můžete až do 30.11.

Ukazovat vědu jako dobrodružství, které přináší objevování nepoznaného, a podpořit realizaci výzkumné expedice, která bude mít významný přínos pro současné poznání – to je cílem soutěže Expedice Neuron, kterou letos opět vyhlásil Nadační fond Neuron. Veřejnost má až do 30. listopadu šanci hlasovat na webových stránkách www.expediceneuron.cz pro tým, který na realizaci svého projektu získá od NF Neuron 250 tisíc korun.

Kdo získá podporu pro Expedici Neuron? Hlasovat pro "svůj" tým můžete až do 30.11. - Více...

Poznáváme vesmírem - popularizační konference pro učitele

Zajímáte se o vesmír či o pozorování Země pomocí družic a přemýšlíte, kterak tato témata zapojit do vaší výuky? Přijďte se inspirovat na popularizační konferenci pořádanou Katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK v Praze a vzdělávací kanceláří ESERO Česká republika.

Poznáváme vesmírem - popularizační konference pro učitele - Více...

Tisková konference "Aktuální problémy pohledem geografie"

Česká geografická společnost si dovoluje pozvat všechny zájemce na tiskovou konferenci, která se bude konat v Mapové sbírce Knihovny geografie při příležitosti konání Dnů geografie (16. - 27. 11. 2015). Na konferenci budou přítomní špičkoví odborníci na řadu významných aspektů geografické problematiky.

Tisková konference "Aktuální problémy pohledem geografie" - Více...

Dětská vědecká konference přivede o víkendu do Prahy malé nadějné vědce

Málo experimentů, nedostatečná interakce a nízký počet projektů – tak by se daly shrnout nedostatky českého školství, které vyplynuly z výsledků mezinárodních testů zaměřených na úroveň znalostí žáků základních škol v matematice a přírodovědných předmětech. Čeští žáci v porovnání s jejich zahraničními vrstevníky tráví ve vyučovacích hodinách mnohem méně času pokusy, diskuzemi a prezentacemi vlastních projektů. K posunu ve věci má přispět i Dětská vědecká konference, pořádaná letos již popáté na půdě naší fakulty.

Dětská vědecká konference přivede o víkendu do Prahy malé nadějné vědce - Více...

Origami u agamy - Praktický průvodce citační databází

OPV a knihovna chemie zve všechny zájemce především z řad doktorandů, postdoků a mladých vědců na praktický seminář pokročilé práce s citační databází.

Origami u agamy - Praktický průvodce citační databází - Více...

Prohlášení rektora Univerzity Karlovy a děkanů fakult sídlících na pražském Albertově

Sedmnáctý listopad zaujímá v moderní historii českých zemí mimořádné místo. Poprvé vstoupil do našich dějin v roce 1939 v souvislosti s tragickými událostmi, jež následovaly po smrti studenta Univerzity Karlovy Jana Opletala a které vyvrcholily uzavřením českých vysokých škol nacistickými okupanty, popravou devíti studentů a uvězněním více než tisícovky dalších v koncentračním táboře Sachsenhausen, v němž mnozí z nich přišli o život. (Po rozkliknutí čtěte více.)

Prohlášení rektora Univerzity Karlovy a děkanů fakult sídlících na pražském Albertově - Více...

Výstava o osobnosti prof. Jiřího Vacíka se koná v knihovně chemie

Výstava, jejímž námětem je význačná osobnost albertovské chemie prof. RNDr. Jiřího Vacíka, DrSc., je otevřena v knihovně chemie v budově chemických ústavů Hlavova 8 v otvíracích hodinách knihovny.

Výstava o osobnosti prof. Jiřího Vacíka se koná v knihovně chemie - Více...

Stanovisko Akademického senátu PřF UK k 17. listopadu

Akademický senát Přírodovědecké fakulty podporuje postoj vedení UK k výročí událostí 17. listopadu na Albertově. Akademický senát schválil dne 12. 11. 2015 níže uvedené usnesení.

Stanovisko Akademického senátu PřF UK k 17. listopadu - Více...

Vyjádření děkana a studentů k 17. listopadu 2015

Mezinárodní den studentstva je v Česku pravidelně připomínán studenty na Albertově, který byl svědkem snahy jejich dřívějších kolegů udržet či obnovit svobodu v naší zemi. Letošní ročník byl poznamenán plánovanou demonstrací na podporu prezidenta republiky. Studentům bylo zabráněno v položení květin a zapálení svíčky u pamětní desky roku 1989.

Vyjádření děkana a studentů k 17. listopadu 2015 - Více...

Oslava adventu na Univerzitě Karlově

Areál Univerzity Karlovy patří neodmyslitelně k duchu místa Starého Města pražského. 2. prosince 2015 se Univerzita Karlova otevře všem svým studentům, absolventům, zájemcům o studium i přátelům při společné oslavě adventu. Chybět pochopitelně nebude ani stánek naší fakulty s populárně-vědeckým programem.

Oslava adventu na Univerzitě Karlově - Více...

Vánoční koncert Přírodovědecké fakulty proběhne v Karolinu

Adventní čas je obdobím, v němž probíhá slavnostní Vánoční koncert PřF UK v prostorách Karolina. Letos již tradičně vystoupí houslista Jaroslav Svěcený, tentokrát spolu s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses v programu Vivat Vivaldi! V průběhu večera dojde již tradičně k vyhlášení vítězů soutěže Věda je krásná. Na závěr programu bude pro návštěvníky v recepčních prostorách Karolina připravena číše vína.

Vánoční koncert Přírodovědecké fakulty proběhne v Karolinu - Více...

Na fakultě byly prezentovány projekty podpořené z Norských fondů. Přítomna byla i velvyslankyně Norského království

V rámci Fakultní vědecké konference, která v albertovské Velké geologické posluchárně proběhla 10. 11., byly naší akademické veřejnosti i všem návštěvníkům představeny tři vědecké projekty naší fakulty, které jsou podpořeny z Norských fondů. Dva z nich se týkají prioritní oblasti "životní prostředí", třetí pak prioritní oblasti "zdraví".

Na fakultě byly prezentovány projekty podpořené z Norských fondů. Přítomna byla i velvyslankyně Norského království - Více...

Akce dokumentů