E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Nemá kostru, přesto kráčí po dvou po mořském dně a vláčí kokos, iDnes, 10.6.2015

Úžasné video chobotnice kráčející po mořském dně s rozevřenou kokosovou skořápkou v chapadlech natočil letos v dubnu potápěč u indonéského ostrova Lembeh. Pro iDnes ho odborně okomentovala doc. Lucie Juřičková, malakoložka z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Nemá kostru, přesto kráčí po dvou po mořském dně a vláčí kokos, iDnes, 10.6.2015 - Více...

“Stipendium Jiřího Kroutila”, darované naším absolventem, bylo uděleno

Stipendium, pojmenované po absolventovi, pedagogovi a bývalém pracovníkovi katedry organické chemie Jiřím Kroutilovi, bylo vyplaceno z daru, který věnoval své mateřské fakultě její absolvent Michal Štorek. Tento chemik a blízký přítel tragicky zesnulého Jiřího Kroutila působí v současné době ve Spojených státech, a významnou finanční částkou podpořil cestovatelské plány dvou doktorských studentů chemické sekce.

“Stipendium Jiřího Kroutila”, darované naším absolventem, bylo uděleno - Více...

Slavíme 95. narozeniny!

24. 6. 2015 bylo naší fakultě na chlup 95 let! V tento den vstoupil v platnost dekret vlády, který rozdělil tehdejší Filosofické fakulty pražské Karlo-Ferdinandovy univerzity na dvě: fakultu filosofickou a fakultu přírodovědeckou.

Slavíme 95. narozeniny! - Více...

Výběr motivu nového fakultního znaku

Byly zveřejněny návrhy na motiv nového fakultního znaku. Postupující do druhého kola určí hodnotící komise, která přihlédne k hlasování akademické obce, které se uskuteční na začátku října 2015. Vzhledem k množství materiálu, který může inspirovat i další autory k vytvoření nových konceptů, byl stanoven termín pro odevzdání dodatečně vzniklých návrhů, a to na 31. srpna 2015.

Výběr motivu nového fakultního znaku - Více...

Přírodovědecká fakulta hledá motiv svého nového znaku

V rámci prvního kola výběru nového fakultního znaku bylo zveřejněno více než 40 návrhů na motiv budoucího fakultního znaku. Postupující do druhého kola určí hodnotící komise, která přihlédne k hlasování akademické obce, které se uskuteční na začátku října 2015. Vzhledem k množství materiálu, který může inspirovat i další autory k vytvoření nových konceptů, byl stanoven termín pro odevzdání dodatečně vzniklých návrhů, a to na 31. srpna 2015.

Přírodovědecká fakulta hledá motiv svého nového znaku - Více...

Vladimír Vondrejs: život mezi vědou a uměním

Život doc. RNDr. Vladimíra Vondrejse, CSc. (*1937) je s Přírodovědeckou fakultou UK spojen více než 50 let. Jakožto absolvent naší chemie poté většinu svého profesního života věnoval molekulární biologii a genovému inženýrství, jehož byl v naší republice jedním z duchovních otců. Na katedře mikrobiologie a genetiky působil několik desítek let a vychoval zde generace žáků. Někteří z nich zde působí dodnes. Tato legenda české vědy má však ještě další, vědeckým očím skrytější stránku. Vladimír Vondrejs je také velmi čilým výtvarníkem. Při příležitosti jeho účasti na výstavě v Galerii Bernarda Bolzana v Těchobuzi, jejíž vernisáž proběhne 4. 7. v 16.00, jsme si povídali o tom, jak se v jedné osobě spolu snáší vědec a umělec.

Vladimír Vondrejs: život mezi vědou a uměním - Více...

Docent Jakub Langhammer o vodě a povodních

Geografickou vědou nepolíbený člověk by mohl tápat v tom, jak vlastně vypadá takový všední vědecký den geografa. Se svou prací proto seznámil univerzitní i širokou veřejnost hydrolog a proděkan pro geografickou sekci Jakub Langhammer.

Docent Jakub Langhammer o vodě a povodních - Více...

Úspěch studentů geografie ve finále soutěže agentury CzechTourism

Diplomové práce studentů z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje se dostaly do finále soutěže a jedna z nich obsadila krásné druhé místo.

Úspěch studentů geografie ve finále soutěže agentury CzechTourism - Více...

Chemik Michal Šimek získal cenu za nejlepší diplomovou práci

Synthon Award je ocenění, které letos poprvé vypsala firma Synthon se sídlem v jihomoravském Blansku. V konkurenci nejlepších diplomových prací ze sedmi českých vysokých škol nakonec ocenění získal Michal Šimek z Katedry organické chemie.

Chemik Michal Šimek získal cenu za nejlepší diplomovou práci - Více...

Další přednáška z cyklu "Quo vadis chemie": Lothar Helm

Vědecký ruch na naší fakultě neutichne ani v době letních prázdnin a dovolených. V cyklu "Quo vadis chemie" představí Lothar Helm ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne problematiku využívání chelatačních činidel s gadoliniem jakožto kontrastních látek pro MRI. Všichni chemičtí nadšenci jsou na přednášce vítáni!

Další přednáška z cyklu "Quo vadis chemie": Lothar Helm - Více...

Náš floorbalový tým poprvé zvítězil v Univerzitní floorbalové lize

Florbalový tým Přírodovědecké fakulty vstupoval i do své čtvrté sezóny Univerzitní florbalové ligy s velkými očekáváními. V předchozích letech vždy postoupil minimálně do semifinále, v roce 2012 obsadil 3. místo, o rok později 2. místo a v loňské sezóně nepopulární bramborovou pozici. Pro letošní rok tak byl vytouženým cílem titul. Ve vzrušujícím finále naši reprezentanti nakonec porazili tým 1. LF 1:0 a získali tak první vytoužené zlato. Hoši (a dámy), děkujeme!

Náš floorbalový tým poprvé zvítězil v Univerzitní floorbalové lize - Více...

Fakulta bude hostit mezinárodní konferenci mladých geologů

Ve dnech 13. - 16. července se v prostorách naší fakulty uskuteční šestá studentská konference IGSC (6th International Geosciences Student Conference) pod záštitou SEG.

Fakulta bude hostit mezinárodní konferenci mladých geologů - Více...

Naše studentka reprezentovala Českou republiku na univerziádě v Jižní Korei

Diana Mezulianiková reprezentovala jako jediná zástupkyně nejen naší fakulty, ale i celé naší univerzity, Českou republiku na univerziádě v jihokorejském Kwangdžu. Po vítězství v rozběhu vybojovala ve finále závodu “své” trati 1500 m v silné mezinárodní konkurenci 6. místo. Těsně před svým odjezdem nám Diana poskytla kratší rozhovor.

Naše studentka reprezentovala Českou republiku na univerziádě v Jižní Korei - Více...

Univerzitní časopis Forum věnoval významnou pozornost naší geografii

Představení naší Mapové sbírky, výzkumu jezer v Kyrgyzstánu, výzkumů proměn městského prostoru či postojů Čechů k uprchlíkům. To je záběr, v němž nové číslo univerzitního časopisu Forum prezentuje vědecká témata naší geografické sekce. A důvod? Umístění geografie na naší fakultě v žebříčku Quacquarelli Symonds (QS) mezi první stovkou nejlepších geografických pracovišť světa.

Univerzitní časopis Forum věnoval významnou pozornost naší geografii - Více...

Fenomén "druhého bydlení" nabývá v létě na aktuálnosti

Podrobnému zkoumání jevu "druhého bydlení", tedy chataření a chalupaření, jemuž se v naší zemi tak daří, se již řadu let věnuje dr. Dana Fialová z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Jakožto odbornici na toto výsostně "letní" téma si ji do Českého rozhlasu Plus, studia Leonardo, pozval redaktor Petr Burda.

Fenomén "druhého bydlení" nabývá v létě na aktuálnosti - Více...

Staré mapy v novém kabátku

Dne 21. 7. byla spuštěna nová verze světového portálu OldMapsOnline.org, který slouží k prostorovému vyhledávání v digitalizovaných mapách a plánech. Zároveň byla představena mobilní aplikace, která umožní na přístrojích vybavených GPS zobrazit aktuální polohu na podkladě staré mapy. Na projektu se spolupodílí i naše Mapová sbírka.

Staré mapy v novém kabátku - Více...

Konference o přírodních katastrofách na naší fakultě

Na konci první srpnové dekády se na pražský Albertov sjedou špičkoví světoví odborníci na přírodní katastrofy a jejich společenský dopad. Konferenci s názvem “13. mezinárodní sympozium o zmírňování následků přírodních katastrof” organizují zástupci geografické sekce naší fakulty. S hlavním organizátorem podniku, doc. RNDr. Vítem Vilímkem, CSc. z katedry fyzické geografie a geoekologie, jsme si povídali o její přípravě a pozadí jejího vzniku.

Konference o přírodních katastrofách na naší fakultě - Více...

Přednáška o výzkumech rypošů ve Viničné 7

Afričtí hlodavci rypoši jsou dnes v oblasti výzkumu savců skutečným zlatým dolem. Pokud se chcete o této nesmírně zajímavé skupině dozvědět více, můžete navštívit přednášku prof. Nigela C. Bennetta z univerzity v jihoafrické Pretorii. Ve čtvrtek 30. 7., 14. 00, Viničná 7, Oranžová posluchárna.

Přednáška o výzkumech rypošů ve Viničné 7 - Více...

Neznámá struktura známé rostliny

Objevit u jedné z nejprozkoumanějších rostlin světa novou a ve svém důsledku velmi významnou strukturu, to chce již pořádný kus píle, ale i vědeckého štěstí. Ani jedno nechybělo týmu vedenému doc. Viktorem Žárským z katedry experimentální biologie rostlin. Nový objev by mohl mít řadu velmi zajímavých důsledků pro efektivnější využívání řady hospodářských rostlin.

Neznámá struktura známé rostliny - Více...

Výstava Novodobá historie Prahy pohledem geografa

Výstava představuje soubor tematicky zaměřených map Prahy, které hodnotí novodobý historický vývoj sociálně prostorové struktury pražských čtvrtí od počátku 20. století až do současnosti. Ke shlédnutí je od pátku 31. 7. v předsálí Mapové sbírky v budově Albertov 6.

Výstava Novodobá historie Prahy pohledem geografa - Více...

Kvůli přelidnění jsou přírodní katastrofy stále větší problém, říká geograf

Přírodní katastrofy se lidí dotýkají více než dřív. Může za to přelidněnost planety a také fakt, že se nekriticky spoléháme na techniku. Například jsme si představovali, že ve 21. století budeme umět předpovídat zemětřesení. „Jenomže máme rok 2015 a stále se to nedaří,“ říká v rozhovoru pro Lidovky geograf Vít Vilímek. Poukazuje ale také na to, že následky neštěstí se lidem daří zmírňovat.

Kvůli přelidnění jsou přírodní katastrofy stále větší problém, říká geograf - Více...

Mičurinský veleúkol - velký rozhovor s Vojenem Ložkem

„Není to jeden vědec, ale celý tým specialistů,“ říká o nestorovi české přírodovědy jeho žák Václav Cílek. Vojen Ložek, odborník na šneky, slaví devadesátiny. Jeho znalost české krajiny je ohromující. Stejně jako vzpomínky na tajnou geologickou misi v temných 50. letech, na vroucí polibek od kočky a chuť užovky ve válečné nouzi.

Mičurinský veleúkol - velký rozhovor s Vojenem Ložkem - Více...

Jedna z prvních chat v Česku je (s nadsázkou) Karlštejn, říká sociální geografka Dana Fialová

Sociální geografka Dana Fialová o rozdílu mezi chatou a chalupou, o českém kutilství a o tom, proč jako jeden z mála národů na víkend prcháme z měst.

Jedna z prvních chat v Česku je (s nadsázkou) Karlštejn, říká sociální geografka Dana Fialová - Více...

Slavnostní zahájení provozu nových fluorescenčních mikroskopů

Biologická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zve všechny zájemce k účasti na slavnostním zahájení provozu nových fluorescenčních mikroskopů. Akce se koná 3. září od 10.00 v posluchárně Fotochemie v budově Viničná 7.

Slavnostní zahájení provozu nových fluorescenčních mikroskopů - Více...

Kde hrozí onemocnění přenosné klíštětem? Podívejte se na speciální mapu.

Vědci z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty UK a Státního zdravotního ústavu spojili své síly v projektu, jehož výstup je užitečný prakticky každému obyvateli naší republiky. S pomocí mapy si můžete snadno určit, ve kterých oblastech hrozí největší nebezpečí nemocí přenášených klíšťaty.

Kde hrozí onemocnění přenosné klíštětem? Podívejte se na speciální mapu. - Více...

Prof. Petr Pyšek je seniorním autorem článku v posledním vydání časopisu Nature

Při vyslovení jména profesora katedry ekologie Petra Pyška se i těm relativně méně zasvěceným vybaví téma invazivních organismů, zejména rostlin. Jeden z nejcitovanějších českých vědců se tentokrát podílel na rozsáhlé studii, která zmapovala výskyt invazivních druhů rostlin na celých 83 procentech zemského povrchu. Výstupem čtyřleté spolupráce je mimo jiné globální databáze nazvaná GloNAF (akronym pochází z anglického názvu Global Naturalized Alien Flora).

Prof. Petr Pyšek je seniorním autorem článku v posledním vydání časopisu Nature - Více...

I naše fakulta se zúčastní Vědeckého jarmarku na Vítězném náměstí

Vědecký jarmark je jednou z největších vědecko-popularizačních akcí pro širokou veřejnost. Letošního ročníku se účastní celá naše univerzita. Za naší fakultu bude připraven velmi pestrý program, který představí témata všech sekcí. Takže nezapomeňte vzít svoje ratolesti 9. září do Dejvic, bude to stát za to!

I naše fakulta se zúčastní Vědeckého jarmarku na Vítězném náměstí - Více...

Otazníky nad GMO

Genetické modifikace. Už jen ta slova dokáží v lidech vytvořit pocit ohrožení. Je takové ohrožení jen přeludem neinformovaných nebo má „předběžná opatrnost“ přeci jen své opodstatnění? Nad těmito tématy jsme hovořili se dvěma vědci, kteří v této oblasti představují zástupce dvou různých táborů: s experimentálním botanikem prof. Zdeňkem Opatrným a terénním botanikem prof. Františkem Krahulcem.

Otazníky nad GMO - Více...

Fakultní školka Rybička otevírá nové kroužky, začínají v týdnu od 29. září

Školka Rybička, která sídlí ve zrekonstruované budově Benátská 4, otevírá od konce tohoto měsíce hned několik zájmových kroužků pro předškoláky a mladší školáky. V kroužcích mladých přírodovědců, chovatelů ale i na keramice či angličtině jsou stále volná místa. Hlásit se mohou nejen děti akademických pracovníků, ale všechny, které mají o témata kroužků zájem. Přihlášky je možné podávat po celé září.

Fakultní školka Rybička otevírá nové kroužky, začínají v týdnu od 29. září - Více...

6. ročník Mezinárodní konference urbánní geografie postkomunistických států: 25 let urbánních proměn

Ve dnech 23. až 26. září 2015 se koná 6. ročník mezinárodní konference urbánní geografie postkomunistických států (CATference), která je setkáním odborníků sdružených v mezinárodní výzkumné síti Cities After Transition. Konference bude probíhat pod záštitou rektora Masarykovy univerzity, děkana a proděkana geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK. Organizaci zajišťuje pracovní tým Urbánní a regionální laboratoř z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje spolu s kolegy z Masarykovy Univerzity.

6. ročník Mezinárodní konference urbánní geografie postkomunistických států: 25 let urbánních proměn - Více...

K prvnímu září byla vypsána architektonická soutěž o podobu Kampusu Albertov

1. září postoupil projekt přípravy Kampusu Albertov do další vývojové fáze. Byla vypsána veřejná architektonická soutež o podobu budov Biocentra a Globcentra, které mají v roce 2022 vyrůst na místě současné menzy a parkoviště v albertovském areálu.

K prvnímu září byla vypsána architektonická soutěž o podobu Kampusu Albertov - Více...

Prof. Dušan Drbohlav v médiích na téma "uprchlická krize"

V současné době bychom ve veřejném prostoru stěží nalezli více rezonující téma, než je "uprchlická krize". Vyjádření odborníků k danému tématu je tedy zapotřebí více než kdy jindy. Pro řadu médií se na toto téma několikrát vyjádřil i vedoucí týmu geomigrace prof. Dušan Drbohlav z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.

Prof. Dušan Drbohlav v médiích na téma "uprchlická krize" - Více...

Nový ročník mentoringového programu se právě rozjíždí

Přechod do pracovního života za zdmi univerzity je pro mnoho absolventů těžkou životní zkouškou. S překonáním této bariéry má napomáhat mentoringový program organizovaný naší fakultou. Přihlášky je možné podávat do 5. října.

Nový ročník mentoringového programu se právě rozjíždí - Více...

Informace o vývoji projektu Kampus Albertov s možností diskuze

Biocentrum a Globcentrum, tedy Kampus Albertov, má do roku 2022 vyrůst v albertovském areálu na místě současné menzy a parkoviště. Společný projekt naší fakulty, 1. lékařské fakulty a Matfyzu v současné době vstupuje do další vývojové fáze. 1. 9. byla oficiálně vypsána architektonická soutěž. 16. 9. se ve Velké geologické posluchárně v budově Albertov 6 koná informační setkání s možností diskuse pro akademickou veřejnost včetně studentů.

Informace o vývoji projektu Kampus Albertov s možností diskuze - Více...

Rande s Knihovnou geologie PřF UK

Na začátku akademického roku 2015/2016 jsme zejména pro studenty prvních ročníků připravili jedinečnou možnost seznámení s knihovnou a jejími službami. ! POZOR ZMĚNA OPROTI PŮVODNÍM TERMÍNŮM !

Rande s Knihovnou geologie PřF UK - Více...

Quo Vadis chemie: profesor Bakthan Singaram

První letošní přednáška z cyklu "Quo vadis chemie" proběhne 14. září v posluchárně Ch2 v budově chemických ústavů. Na téma reakcí mediovaných indiem promluví prof. Bakthan Singaram z univerzity v Santa Cruz.

Quo Vadis chemie: profesor Bakthan Singaram - Více...

Vedoucí katedry demografie Jiřina Kocourková v médiích na téma "reprodukční chování v České republice"

Reprodukční chování Čechů prošlo během posledních dvou desítek let výraznými změnami. Jak vypadá obraz české rodiny perspektivou demografa? Jakým způsobem se může do struktury české populace promítnout příliv imigrantů? Na tyto otázky odpovídala v poslední době v několika médiích vedoucí katedry demografie a geodemografie RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D.

Vedoucí katedry demografie Jiřina Kocourková v médiích na téma "reprodukční chování v České republice" - Více...

Příběh absolventa: z Albertova až do představenstva ČEPRA

S předsedou představenstva společnosti ČEPRO a.s. Mgr. Janem Duspěvou se setkáváme v kanceláři generálního ředitelství firmy v pražských Holešovicích. Prostor s nezvyklým a krásným výhledem na Prahu je vybaven neokázale a účelně. Usměvavý čtyřicátník sršící energií a dobrou náladou se s námi podělil nejen o svůj životní příběh, ale především o to, co pro něj znamená být aktivním a odpovědným absolventem naší fakulty.

Příběh absolventa: z Albertova až do představenstva ČEPRA - Více...

Kuchařské klání o nejlepší menzu

KaM UK pořádá pod záštitou rektora UK a AKC ČR dne 6. 10. 2015 od 15,30 na menze Právnická kuchařskou soutěž o nejlepší menzu UK. Soutěž se koná na závěr téměř ročního školícího cyklu, kdy kuchaři menz UK byli školeni ve svých dovednostech profesionálními kuchaři z AKC ČR.

Kuchařské klání o nejlepší menzu - Více...

Šakal byl poprvé zachycen v Polabí. Objev učinila studentka ekologie

Živého šakala v Čechách dosud nikdo nespatřil. Přestože na naše území prokazatelně proniká již několik let. Až nyní Klára Pyšková, studentka Přírodovědecké fakulty University Karlovy, získala tento vzácný úlovek díky fotopasti. O objevu informoval časopis Vesmír a řada dalších médií.

Šakal byl poprvé zachycen v Polabí. Objev učinila studentka ekologie - Více...

AlbertOFF Open AIR 2015

Před čtyřmi lety jste u toho mohli být i Vy! Tehdejší open air festival na Albertově představil mnohé kapely z Přírodovědecké fakulty, jejichž songy zněly po kampusu ještě dlouho. Nyní vám představujeme AlbertOFF Open Air 2015, hudební festival studentských kapel z nejrůznější fakult UK i jiných univerzit! Akce proběhne v areálu menzy Albertov a přilehlém okolí.

AlbertOFF Open AIR 2015 - Více...

29. září se na naší fakultě sešli zástupci fakultních škol

Přírodovědecká fakulta UK v Praze dlouhodobě spolupracuje s úspěšnými středními a základními školami na zkvalitňování a rozvoji vzdělávání v přírodovědných oborech. Fakultní školy se podílejí na zajištění vysokoškolských vzdělávacích oborů učitelství, naopak Přírodovědecká fakulta nabízí školám vzdělávací programy pro jejich žáky a pedagogy. Fakultu navštívilo téměř 80 zástupců 65 fakultních škol z celé republiky, aby převzali titul "Fakultní škola PřF UK".

29. září se na naší fakultě sešli zástupci fakultních škol - Více...

Profesor Aharon Oren přednese na naší fakultě dvě odborné přednášky

Dne 14. 10. ve 14. 00 získá ve Velké aule Karolina čestný doktorát jeden z nejvýznamnějších světových odborníků v oblasti biologie extremofilních mikroorganismů a geobiologie, izraelský profesor Aharon Oren. Při této jedinečné příležitosti přednese prof. Oren dvě přednášky. První se koná 13. 10. v 15. 00 ve Mineralogické posluchárně na Albertově 6, druhá pak 15. 10. v 16.30 v posluchárně B8 ve Viničné 5.

Profesor Aharon Oren přednese na naší fakultě dvě odborné přednášky - Více...

Kurz vaření pro studenty

Toužíte se zdokonalit ve svých kuchařských dovednostech? Rádi byste se dozvěděli více o zásadách správného stravování a pozitivně změnili svůj jídelníček? Potom právě pro Vás je určen nově otevíraný kurz studentského vaření, jehož cílem je vyvrátit často slýchaný názor, že studenti na vysoké škole nemají dostatek času a peněz, aby se mohli kvalitně stravovat. Kurzy probíhají ve dnech 14.10, 25.11 a 9.12.

Kurz vaření pro studenty - Více...

Akce dokumentů