E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Magnetismus a těžba na asteroidech

O asteroidech se v posledních letech stále častěji uvažuje jako o zdroji nerostných surovin. K tomu, abychom mohli o těžbě na nich skutečně reálně uvažovat, je třeba mít jejich vlastnosti co nejpřesněji změřené i namodelované. Průzkumu meteoritu z ruského Čeljabinsku, k jehož nálezu také sám značnou mírou přispěl, se věnuje tým vedený RNDr. Güntherem Kletetschkou, Ph.D. z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.

Magnetismus a těžba na asteroidech - Více...

Nová kniha Jaroslava Flegra Evoluční tání aneb O původu rodů

V dubnu vyšla v nakladatelství Academia nová kniha evolučního biologa prof. Jaroslava Flegra.

Nová kniha Jaroslava Flegra Evoluční tání aneb O původu rodů - Více...

New Wave 2015

Pozvánka a informace o sedmém ročníku mezinárodní studentské konference.

New Wave 2015 - Více...

Souboj univerzitních osem: 5. června 2015

Vysoké školy se opět utkají o titul v závodě Univerzitních osem, který už popáté otevře program veslařského závodu Primátorek Skupiny ČEZ. Přijďte podpořit svou univerzitu na Náplavku 5. června od 16:00!

Souboj univerzitních osem: 5. června 2015 - Více...

Blechy vodní na člověka nejdou, nemají čím, říká zoolog, iDnes, 17.5.2015

Taková živá přírodní čistička, to jsou vodní blechy v zahradním jezírku. O jejich přesné určení z videa, které do iDnes zaslal čtenář se postaral Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK.

Blechy vodní na člověka nejdou, nemají čím, říká zoolog, iDnes, 17.5.2015 - Více...

Proč voda většinou pramení v horách? lidovky.cz, 14.5.2015

Proč voda pramení častěji na horách než v nížinách? Na otázku čtenáře odpověděl Zdeněk Kliment z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Proč voda většinou pramení v horách? lidovky.cz, 14.5.2015 - Více...

Zrnka písku, FotoVideo, 19.5.2015

Seminář vědecké fotografie byl na Přírodovědecké fakultě UK vypsán jako speciální předmět, v němž si mohli studenti společně s pedagogy plnit různá, někdy i docela dětinská přání a zkoušet nové, neotřelé postupy ve vědecké dokumentaci. Jedním ze spontánních nápadů bylo i fotografování zrnek písku...

Zrnka písku, FotoVideo, 19.5.2015 - Více...

Hodnocení kvality výuky - celofakultní diskuse

V pondělí 25. května se můžete od 10:00 v posluchárně CH2 zúčastnit celofakultní diskuse na téma kvalita výuky u nás na fakultě. Pořadatelem je studentská komora akademického senátu Přírodovědecké fakulty UK.

Hodnocení kvality výuky - celofakultní diskuse - Více...

Kolik hodin denně spí moucha? lidovky.cz, 22.5.2015

Kolik hodin denně prospí a jak dlouho žije moucha? Na otázku odpovídá Petr Šípek z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Kolik hodin denně spí moucha? lidovky.cz, 22.5.2015 - Více...

Velká výstava bezobratlých v Botanické zahradě

Máte rádi přírodu? Chcete na vlastní oči vidět tajemné tvory, které jste zatím potkávali jen na stránkách knížek a časopisů? Nebo si chcete „pohladit“ brouka roháče? Tak přesně pro vás je určena Velká výstava bezobratlých živočichů, která se bude konat v mezi 6. - 14. 6. 2015 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Velká výstava bezobratlých v Botanické zahradě - Více...

Cena Vojtěcha Jarošíka za vynikající studentskou publikaci v ekologii

Na počest vynikajícího českého ekologa a zakladatele katedry ekologie PřF UK, prof. Vojtěcha Jarošíka, vyhlašuje katedra ekologie spolu s Českou společností pro ekologii cenu za vynikající studentskou publikaci v oboru ekologie. Cena je udělována za původní vědeckou publikaci, publikovanou v respektovaném mezinárodním časopise, jejímž prvním autorem je student či studentka české vysoké školy. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 10 tisíc Kč.

Cena Vojtěcha Jarošíka za vynikající studentskou publikaci v ekologii - Více...

Jan Hus - slavnostní předpremiéra ve Velké aule Karolina, 28.5. ve 20:00

Univerzita Karlova v Praze a Česká televize si vás dovolují co nejsrdečněji pozvat na slavnostní předpremiéru televizního filmu Jan Hus, která se bude konat ve Velké aule Karolina ve čtvrtek 28.května ve 20:00 hodin.

Jan Hus - slavnostní předpremiéra ve Velké aule Karolina, 28.5. ve 20:00 - Více...

České hlavičky - s nápadem do života

Česká hlava letos připravila novinku pro všechny mladé vědce-inovátory, kteří chtějí svůj nápad uvést do praxe. Formou vícedílného TV pořadu chystaného s Českou televizí chceme pomoci nalézat vhodné investory a silné partnery pro nové projekty a podnikatelské záměry, které potřebují finance na své nastartování či uvedení na trh. Termín pro podání přihlášek je 30.6.

České hlavičky - s nápadem do života - Více...

Prohlášení rektora UK v Praze

Prezident republiky nesmí stát nad zákony této země, říká rektor UK v Praze profesor Tomáš Zima.

Prohlášení rektora UK v Praze - Více...

Přijímací zkoušky si mohou studenti zpříjemnit návštěvou fakultních muzeí a sbírek

Mezi 9. a 11. červnem ožije naše fakulta díky studentům, kteří budou prokazovat své znalosti u přijímacích zkoušek. Chvilky čekání si budou moci zpříjemnit návštěvou některého z fakultních muzeí a sbírek, které pro ně budou v těchto dnech otevřeny.

Přijímací zkoušky si mohou studenti zpříjemnit návštěvou fakultních muzeí a sbírek - Více...

Nastartujte svou kariéru v kosmonautice

Česká kosmická kancelář se svými partnery organizuje soutěž a konferenci pro české studenty se zájmem o kosmonautiku. Kosmonautika je průřezovým oborem, ve kterém se uplatní studenti technických, přírodovědných, ekonomických, právnických, lékařských a jinak zaměřených studijních programů. Obě dvě aktivity představují jedinečnou příležitost pro studenty, jak se dozvědět více informací o kosmonautice a o tom, jak se do ní zapojit.

Nastartujte svou kariéru v kosmonautice - Více...

Jak nás zemědělství připravilo o pevné kosti?

Ústup kontinentálního zalednění, proměna stepi v zalesněnou krajinu, začátek zemědělského přetváření krajiny, vznik a růst sídel, nárůst složitosti společenských vztahů, vznik průmyslové výroby. To všechno a ještě mnohem více potkalo v průběhu posledních 30 000 let Evropany druhu Homo sapiens sapiens, kteří se v tomto období stali definitivními vládci kontinentu a pod svou vládou jej přetvořili k nepoznání. Jak na všechny tyto změny reagovalo lidské tělo a jaké poučení pro současnost z toho plyne?

Jak nás zemědělství připravilo o pevné kosti? - Více...

Aktuální trendy ve využití moderních technologií ve vzdělávání, 24.6.2015 od 14:00 hod.

Webinář "Aktuální trendy ve využití moderních technologií ve vzdělávání" se uskuteční v rámci projektu „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje“.

Aktuální trendy ve využití moderních technologií ve vzdělávání, 24.6.2015 od 14:00 hod. - Více...

Pražská muzejní noc na Přírodovědecké fakultě UK, 13.6.2015

Již tradičně se naše fakulta zapojí do nočního muzejního reje, který vypukne již tuto sobotu. I letos nabídneme návštěvníkům nejen možnost prohlédnout si naše muzea a sbírky, ale zároveň si budou moci všichni užít i bohatý doprovodný program.

Pražská muzejní noc na Přírodovědecké fakultě UK, 13.6.2015 - Více...

Seminář Odborná způsobilost k výkonu nelékařské zdravotnické profese odborného pracovníka v laboratorních metodách

Jste absolventy naší fakulty a rádi byste se dále orientovali na kariéru ve zdravotnictví? Seminář Odborná způsobilost k výkonu nelékařské zdravotnické profese odborného pracovníka v laboratorních metodách by vám měl napomoci se v této oblasti zorientovat.

Seminář Odborná způsobilost k výkonu nelékařské zdravotnické profese odborného pracovníka v laboratorních metodách - Více...

Nanotechnologie - kulatý stůl

V současné době se řada vědních oborů a prakticky všechny průmyslové sektory začaly zabývat možnostmi využití nanotechnologií, neboť se stávají nedílnou součástí strategií budoucího rozvoje ekonomik. V oblasti nanotechnologií mají ve světě dobré jméno i české firmy, proto ve středu 17. června bude hlavním tématem český nanotechnologický průmysl a představitelé Technologické agentury ČR přivítají zástupce sdružení působících v této oblasti.

Nanotechnologie - kulatý stůl - Více...

Blahopřejeme prof. Michalu Hockovi k získání prestižní akademické ceny Praemium Academiae!

Předseda AVČR profesor Jiří Drahoš udělil prestižní akademickou cenu, určenou mimořádným vědeckým osobnostem, které v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru prof. Michalu Hockovi z Katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Blahopřejeme prof. Michalu Hockovi k získání prestižní akademické ceny Praemium Academiae! - Více...

K čemu je dobré znát tajemství hemoproteinů?

Doc. Markéta Martínková z katedry biochemie se zařadila mezi vědce, kteří jsou ostatními badateli tázáni na cestu, jak dosáhnout špičkové úrovně v jistém oboru. To platí zejména o její nejnovější publikaci, která vedle výsledků výzkumu této vědecké skupiny kriticky hodnotí i výsledky dalších světových laboratoří. Konkrétně se jedná o práci, která byla publikována v jednom z nejprestižnějších chemických časopisů.

K čemu je dobré znát tajemství hemoproteinů? - Více...

Prof. Günter Schilder v Mapové sbírce PřF UK v Praze

Jeden z nejvýznamnějších žijících nizozemských odborníků na historickou kartografii, Günter Schilder, zavítal v roce 2014 na Univerzitu Karlovu, aby si prohlédl světové unikáty. Byly zde totiž nalezeny dosud neznámé nástěnné mapy z 16. a 17 století. Z této jedinečné události byl natočen krátký dokumentární film.

Prof. Günter Schilder v Mapové sbírce PřF UK v Praze - Více...

Prof. Josef Fanta získal prestižní cenu Josefa Vavrouška za rok 2014

Ve čtvrtek 4.června obdržel prof. Josef Fanta, duchovní otec Krkonošského národního parku, prestižní cenu, kterou uděluje Nadace Partnerství za konkrétní činy na podporu životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Prof. Josef Fanta získal prestižní cenu Josefa Vavrouška za rok 2014 - Více...

Kolik megapixelů má lidské oko? lidovky.cz, 19.6.2015

Označení megapixel jsme si zvykli používat hlavně v souvislosti s označením počtu pixelů v obrázku a s rozlišením digitálního fotoaparátu. Kolik pixelů má ale třeba lidské oko? Na otázku odpovídal prof. František Vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Kolik megapixelů má lidské oko? lidovky.cz, 19.6.2015 - Více...

Čiperné myší babičky, Lidové noviny, 3.6.2015

Bohužel být starým je jediný způsob jak žít dlouho, řekl klasik. Stárnutím a smrtí se lidstvo zabývá od nepaměti. Ať už tím, jak smrt oddálit nebo jak stáří zvládnout v co nejlepší fyzické a psychické kondici. Ve sloupku prof. Františka Vyskočila pro Lidové noviny se na tento proces podíváme očima vědce.

Čiperné myší babičky, Lidové noviny, 3.6.2015 - Více...

Akce dokumentů