Archiv 2015 a starší
Geografie patří do top 100 univerzit na světě
Albertovská geografie se umístila již potřetí za sebou mezi první stovkou světových univerzit v žebříčku QS.
Muzejní sobota
Rádi byste navštívili naše bohaté přírodovědné sbírky, ale nestíháte to ve všední dny, kdy bývají otevřené? Právě pro vás jsme připravili na 22.3.2014 už druhou Muzejní sobotu!
Přednáška "Stream Restoration: Intuition versus scientific evaluation"
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Prof. Dr. J. Geista, která se uskuteční 27.3. od 14:50, v posluchárně Věž, 3. patro, Albertov 6.
Přednáška "Strategies for Aquatic Biodiversity Conservation"
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Prof. Dr. Jürgena Geista (TU Munich), která se uskuteční 25.3. od 9:50 v posluchárně Z1, 2. patro, Albertov 6.
Úspěch Zeměpisné olympiády pořádané Geografickou sekcí PřF UK
Zeměpisná olympiáda pořádaná Geografickou sekcí PřF UK v Praze je díky svým organizátorům v prestižním seznamu oceňovaných soutěží MŠMT.
Zeptejte se vědců, Lidové noviny, 19.3.2014
Svítící tyčinky, studené světlo, lightstick, svítící náramky vídáme na koncertech, při outdoorových aktivitách nebo při potápění. Na jakém principu ale fungují?
XXIII. sjezd České geografické společnosti a 16. kongres Slovenskej geografickej spoločnosti
Pražská-středočeská pobočka ČGS a Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta si Vás touto cestou dovolují pozvat k účasti na 23. sjezdu České geografické společnosti a 16. kongresu Slovenskej geografickej spoločnosti.
Parazit, který mění tvar vašeho obličeje. Má ho třetina Čechů, iDnes, 20.3.2014
Ovlivňuje naši psychiku, svádí k sebevraždě. To jsou jen dva z následků infekce parazitem toxoplazmózy. Infekce není léčitelná a neexistuje proti ní vakcína. "Dobrá zpráva" je, že mnoho jiných parazitů, které v sobě nosíme ovlivňují naše chování ještě víc. Jen to zatím nevíme. Více v článku prof. Jaroslava Flegra z Katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK.
Přednáška Biologická léčiva
Srdečně vás zveme na přednášku z cyklu Chemických úterků, kterou přednese prof. Ing. Martin Fusek, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Včely, které kradou
Kleptoparazitismus v podobě uzurpování již vyhrabaného hnízda u samotářsky žijících včel představuje výhodnou strategii z hlediska úspory času a energie – a zároveň poměrně málo prozkoumaný zajímavý fenomén, který nám může leccos napovědět i o postupném vzniku sociality u včel.
Gratulujeme prof. Martinu Kotorovi k získání Ceny Rudolfa Lukeše!
Prof. RNDr. Martin Kotora, CSc. obdržel Cenu Rudolfa Lukeše za excelentní výsledky vysokého mezinárodního významu v oboru organické, bioorganické a medicinální chemie udělovanou Odbornou skupinou organické, bioorganické a farmaceutické chemie ČSCH.
21. Americký semestr zahájen!
V pondělí 24. března 2014 byl na Albertově zahájen v pořadí již 21. ročník tzv. Amerického semestru – prestižního programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA).
Chemické úterky: Molekulární kuchyně aneb jak překvapit chuťové buňky
Molekulární gastronomie se snaží ošálit chuťové buňky. Známé chutě převádí do tvarů a forem, od kterých byste očekávali něco jiného. Přijďte se dozvědět víc a získat třeba i několik receptů.
Nová kniha Základy biologie, ekologie a systému bezobratlých živočichů
Nová publikace Jaroslava Smrže by rozhodně neměla chybět v knihovničce nejen studentů biologických oborů, ale ani paleontologů či amatérských, ale zapálených a odborně přiměřeně zdatných milovníků přírody.
Přednáška: Ostrov králů a talismanů, Madagaskarská historie, kultura a civilizace v obrazech
Zveme vás na poslední madagaskarskou přednášku tohoto semestru. Tentokrát se sejdeme 30. dubna 2014 v 18:10 ve Velké zoologické posluchárně Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Viničná 7, Praha 2.
„Tohle je pěkná záhada, pojedeme tam a vyřešíme ji“ Česká pozice, 30.3.2014
RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty UK prokoukl bludné balvany v Americe. Z kosmické agentury NASA zamířil zpět do Prahy zkoumat nejen meteority.
Naši fakultu poctila návštěvou mongolská ministryně
Návštěva vědeckých kolegů ze zahraničí je na naší fakultě takřka rutinní záležitostí, nad níž se nikdo nijak zvlášť nepozastaví. Je-li ale takový vědecký kolega okouzlující dámou a zároveň ministryní současné vlády příslušné země, mluvící navíc plynulou češtinou takřka bez přízvuku, je už důvod zbystřit. Paní Sanjaasuren Oyun, současná ministryně pro životní prostředí a zelený rozvoj Státu Mongolsko, právě takovou osobností bezpochyby je. Její asistentka se nám svěřila, že výslovným přáním paní ministryně bylo vyhradit si celý jeden den státní návštěvy pro pobyt v albertovském areálu naší fakulty. Důvod je nasnadě: sama zde v druhé polovině 80. let minulého století prožila v roli studentky významnou část svého života.
Mužská tvář prozradí stupeň inteligence, ženská nikoliv, zjistili Češi, lidovky.cz, 2.4.2014
Podle tváře si obvykle tvoříme první dojem o ostatních. Co všechno lze z rysů obličeje vyčíst? Dokážeme na první pohled rozpoznat inteligenci jejich nositele? Tým českých vědců pod vedením biologa Karla Kleisnera z Přírodovědecké fakulty UK v Praze tvrdí, že ano – ale jen u mužů.
Celostátní kolo Zeměpisné olympiády míří na Albertov
Ve dnech 14. a 15. 4. 2014 bude Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze hostit celostátní kolo 16. ročníku Zeměpisné olympiády.
Albertovské stráně 2014
Ve středu 9. dubna se uskuteční již 6. ročník komunitní brigády na albertovských stráních. Pod patronátem Ústavu pro životní prostředí se akademická obec UK snaží pozvednout veřejný prostor na Albertově jak pro lidi, tak pro přírodu v srdci města.
Generální tajemník OSN Ban Ki-moon vystoupí v Praze na Univerzitě Karlově.
Univerzita Karlova bude celou přednášku přenášet živě od 10 hodin na stránce www.cuni.cz.
Nejlepším hendikepovaným sportovcem ČR je lyžařka Tereza Kmochová, studentka PřF UK
Tereza Kmochová, studentka oboru Molekulární biologie a biochemie organismů PřF UK, vítězka pěti zlatých medailí na MS neslyšících alpských lyžařů v německém Nesselwangu, se stala nejlepším hendikepovaným sportovcem ČR. Na MS vyhrála každou disciplínu, do níž nastoupila.
Karolinum jako první český nakladatel šíří od dubna 2014 e-knihy prostřednictvím knihoven UK a dalších univerzit.
Nakladatelství Univerzity Karlovy navázalo spolupráci s ebrary, celosvětovým distributorem odborných elektronických monografii.
Výstava vědeckých témat BIOCEV
Příspěvky vedoucích výzkumných projektů z další vědecké konference BIOCEV budou vystaveny od 22.4. do 25.4. v 1. patře budovy děkanátu, Albertov 6, Praha 2.
Naše botanická zahrada je v plném květu
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK slouží studentům i veřejnosti. Teď na jaře v ní kvete mnoho krásných a zároveň zajímavých rostlin. Jako pozvánku k návštěvě vám představíme několik z nich.
Pozvánka na promítání filmů z festivalu Jeden svět
V sobotu 26.4. od 18:00 hodin můžete v zoologické posluchárně (Viničná 7, PřF) zdarma vidět filmy Krev v mobilech, Všichni spolu, Z popelnice do lednice a Na stupních vítězů.
Pozvánka na přednášku: Širokospektrá antivirotika – od snů k realitě
Srdečně vás zveme na přednášku z cyklu Chemických úterků, kterou přednese Mgr. Radim Nencka, Ph.D. z ÚOCHB AV ČR. Přednáška se budou konat dne 29. dubna 2014 od 17:00 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu (Hlavova 8, Praha 2).
Naše fakulta zabodovala na festivalu AFO
Projekt Přírodovědecké fakulty UK Přírodovědci.cz byl jedním z oficiálních partnerů festivalu a s radostí jím bude i v jubilejním 50. ročníku.
Akce dokumentů