E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníZemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

Se zármutkem oznamujeme, že 18. června 2013 podlehl ve věku 54 let boji se zákeřnou nemocí kolega, vědec a pedagog prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

.Prof. Vojtěch Jarošík byl jednou z nejvýznamnějších osobností současné české ekologie. V poslední době byl zapojen zejména do klíčových evropských aktivit ve výzkumu biologických invazí. Za rozsáhlou publikační činnost v tomto oboru obdržel od rektora UK v letošním roce Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin.

Kariéra prof. Jarošíka byla význačně spojena s Přírodovědeckou fakultou UK.     V letech 1978-1988 zde vystudoval systematickou biologii a ekologii a absolvoval doktorát ze zoologie, od roku 1991 zde byl zaměstnán jako akademický pracovník (od r. 1994 docent a od r. 2006 profesor). V roce 2004 založil katedru ekologie, kterou během následujících šesti let úspěšně dovedl mezi etablovaná pracoviště fakulty. Od podzimu loňského roku bojoval s rakovinou, ale přesto do poslední chvíle pokračoval v aktivní a velmi plodné vědecké práci. Dlouhá řada původních prací, včetně letos vycházejících publikací v PNAS, TREE nebo Ecology, prokazuje, že česká i světová ekologie ztrácí významnou osobnost. Nám ale bude Vojta chybět nejen jako vynikající průvodce zákoutími biostatistiky, ale zejména jako skromný, tolerantní a laskavý kolega, ochotný kdykoli pomoci, a jako kamarád, který si udržoval nadhled nad vším vědeckým snažením.

 

Poslední rozloučení s prof. Vojtěchem Jarošíkem bude v pondělí 24. 6. 2013 v 15.00 v kostele sv. Matěje v Praze 6 – Dejvicích.

 

 

Autor fotografie: Petr Jan Juračka

Publikováno: Čtvrtek 20.06.2013 13:00

Akce dokumentů