E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPřednáška: Význam dendritických buněk pro léčbu

Zveme vás na přednášku "Význam dendritických buněk pro léčbu", která je součástí cyklu Chemické čtvrtky. Přednášet bude prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D. z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Čas 04.04.2013
od 16:30 do 18:00
Jméno
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Přednáška se koná 4. dubna 2013 od 16:30 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2).

Profesor Špíšek je přední vědecká kapacita v oblasti klinické imunologie. Zabývá se výzkumem takzvaných dendritických buněk, které jsou složkou imunitního systému. Pracoval také v týmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii (za rok 2011) profesora Ralpha Steinmana. Své mnohaleté zkušenosti z výzkumu dendritických buněk nyní aplikuje do klinické praxe, a to ve společnosti SOTIO a.s.

Společnost SOTIO se věnuje především vývoji nového léčivého přípravku, který je určen pro pacienty s nádorovým onemocněním prostaty. Vyvíjí také přípravek proti nádorovému onemocnění vaječníků a nedávno se začala zabývat přípravou léčivého přípravku proti karcinomu plic.

Přednáška bude zaměřena hlavně na problematiku posílení imunitního systému pomocí aktivní buněčné imunoterapie s využitím dendritických buněk. Léčivý přípravek je vyráběn z pacientovy vlastní krve. Z určitého typu bílých krvinek pacienta jsou připraveny nezralé dendritické buňky, které jsou následně smíseny s usmrcenými nádorovými buňkami. Dojde k pohlcení nádorových buněk a následně k vystavení nádorových antigenů (znaků) na povrchu dendritických buněk.

Při aplikaci takto upravených buněk se v těle pacienta aktivují specifické T-lymfocyty, které jsou schopny rozpoznat a zneškodnit nádorové buňky, a tím potlačit nádorové bujení. Jedná se o nejmodernější strategii v boji proti rakovině, testovanou v nejvyspělejších státech světa.

Více informací o této události...

Publikováno: Pátek 29.03.2013 11:05

Akce dokumentů