Unikátní vědecké setkání NEESPI a TAT 2015, 9.-12.4.2015
Čas |
09.04.2015 09:00 až 12.04.2015 20:00 |
---|---|
Přidat událost do kalendáře |
![]() ![]() ![]() |
Ve dnech 8. - 12. 4. 2015 bude na setkání navazovat již třetí Transatlantický tréninkový kurz (TAT) pro Ph.D. studenty a mladé vědecké pracovníky, pořádaný již tradičně ve spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury (ESA) a PřF UK. Na organizaci a vědeckém programu unikátní konference se podílejí Přemysl Štych z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie a Jana Albrechtová z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Během posledních dekád je severní Eurasie ovlivňována environmentálními a klimatickými změnami, které jsou nebývalého rozsahu a díky nimž se celý region zmítá v extrémních situacích. Dlouhá období sucha se střídají s nebezpečnými údobími přívalových srážek, dochází k tání permafrostu, zmenšování arktické ledové polární pokrývky, ke zvyšujícímu se výskytu požárů na velkých plochách, a též k výskytu dramatických trendů regionálního oteplování. Je dobré si připomenout, že severní Eurasie je zásobníkem téměř poloviny terestrického uhlíku na Zemi v rámci jejích rozmanitých ekosystémů – tajgy, mokřadů s permafrostem, boreálních lesů. Uvolňování uhlíku z těchto ekosystémů může zcela zásadně přispět ke změnám klimatu na Zemi. Celý region byl navíc v posledních dekádách vystaven výrazným socio-ekonomickým a institucionálním změnám, díky nimž nebyla společnost v jednotlivých státech schopná účinně reagovat na změny prostředí a klimatu.

V roce 2004 byla ustanovena mezinárodní, víceoborová vědecká iniciativa NEESPI (http://neespi.org), jež za 10 let svého trvání dala platformu více než 170 mezinárodním vědeckým projektům, které byly významně podpořeny především NASA Land Cover/Land Use Change (LCLUC) programem a Ruskou akademií věd. V rámci iniciativy NEESPI pracovalo přes 750 vědců z více než 200 institucí ve 30 zemích a bylo publikováno více než 1400 odborných studií a 36 odborných knih. První fáze NEESPI aktivit se soustředila na vytvoření základních databází a analýzu klimatických dat o biogeochemických cyklech, monitorování změn vegetačního pokryvu a změn využívání půdy, tzv. Land Cover/Land Use Change (LCLUC). Druhá fáze od r. 2007 zahrnovala environmentální modelování regionálních změn klimatu, změn vegetačního pokryvu, toků a koloběhu uhlíku, změn permafrostu, hydrologického cyklu, atd. Modely pak byly implementovány do nejnovějšího globálního systémového modelu Země. Poslední tři roky se NEESPI iniciativa zaměřila na syntézu, integraci a sumarizaci dosažených znalostí, odhadů, modelů a výstupů.
Na organizaci a vědeckém programu NEESPI Synthesis Workshop 2015 (http://neespi.org/news/1st_Announcement_Prague_2015.pdf) se podílejí i vědci z PřF UK: Přemysl Štych a Jana Albrechtová spolu s hlavními iniciátory a koordinátory NEESPI iniciativy – Garikem Gutmanem (NASA) a Pavlem Groismanem (NOAA). Workshop je posledním v řadě iniciativy NEESPI, neboť vznikla nová návazná iniciativa, tzv. Iniciativa budoucnosti severní Eurasie (Northern Eurasia Future Initiative - NEFI), jejíž základní otázkou je “Co budou představovat změny v regionální ekosystémové dynamice a interakcích pro lidský blahobyt, aktivity, zdraví a strategické plánování v severní Eurasii?“. Této problematice se bude věnovat jak NEESPI Workshop Praha, tak na něj navazující setkání Evropské unie věd o Zemi (European Geosciences Union – EGU), které proběhne 12.-17.4.2015 ve Vídni.

Pražské vědecké setkání NEESPI významně podporuje i mladé a schopné vědecké generace. Dokladem toho je současně probíhající pětidenní setkání (8.-12.4. 2015) s názvem Transatlantický tréninkový kurz (TAT 2015) (http://web.natur.cuni.cz/gis/tat/). Kurz, podporovaný NASA, ESA a projektem EOPOWER, je koordinován Přemyslem Štychem ve spolupráci s Garikem Gutmanem z NASA a Francescem Sartim z ESA a je určen pro mladé vědce a Ph.D. studenty oboru DPZ z regionu NEESPI. Školitelé budou převážně z řad účastníků setkání NEESPI. V Praze se koná již podruhé, poprvé to bylo při svém vzniku v roce 2013. Přírodovědecká fakulta UK tehdy hostila vědecké setkání SCERIN - Regionální informační sítě pro jižní, střední a východní Evropu (http://www.fao.org/gtos/gofc-gold/net-SEERIN.html).
Vědeckému setkání udělil záštitu děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. Bohuslav Gaš.
Akce dokumentů