E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníSoutěž Věda je krásná 2012 je v plném běhu!

Už počtvrté pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy soutěž "Věda je krásná". Neváhejte a posílejte do ní své fotografie nebo kresby s přírodovědeckou tématikou!

 

Nažka

Hlaváč fialový, 2. místo Vědecká mikrofotografie, Věda je krásná 2011 - Viktor Sýkora

Vědci, studenti i milovníci přírody mohou opět soutěžit se svými fotografiemi nebo ilustracemi. Letos máme navícnovou kategorii pro registrované Přírodovědce!

Během laboratorní či jiné vědecké činnosti vznikají velice často – jako vedlejší produkt – artefakty veskrze umělecké hodnoty. Cílem soutěže „Věda je krásná“, kterou již čtvrtým rokem organizuje Přírodovědecká fakulta UK, je zprostředkovat veřejnosti tuto mnohdy netušenou krásu a estetiku, na niž badatelé narazí při své práci.

Je přitom jedno, zda se jedná o fotografie kvasinek, motýlů, nebo precizně znázorněnou 3D interakci biomolekul. Soutěžit lze nejenom s klasickými fotografiemi, ale i se snímky z mikroskopů či s ruční ilustrací nebo malbou. Soutěž Věda je krásná nerozlišuje věk soutěžících, natož získané akademické tituly. Soutěžní příspěvky na portáluwww.vedajekrasna.cz zůstávají každoročně až do vyhlášení vítězů pro porotce i pro laickou veřejnost anonymní, což stírá rozdíly mezi studenty, výzkumníky a nadšenými přírodovědci. V této soutěži tedy platí jedno hlavní kritérium, kterým je zachycení krásy přírodních věd.

 

United c...

United Cells of Arabidopsis, Absolutní vítěz, Věda je krásná 2011 - Ondřej Šebesta

 

Odborná porota je složena z předních českých odborníků na vědeckou fotografii. Patří mezi ně například František Weyda, ikona české mikrofotografie a zakladatel Laboratoře digitálního zobrazování při Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích, nebo Jan Valenta z Matematicko-fyzikální fakulty UK, průkopník interefenční makrofotografie a autor Nanartu. Kromě odborníků z akademické půdy je členem poroty textař, skladatel a zpěvák Dan Bárta, který se věnuje již delší dobu fotografování vážek. O nejlepší fotografii může na webových stránkách hlasovat i laická veřejnost.

Loňský třetí ročník zaznamenal velký mediální úspěch: nejlepší práce byly natolik přitažlivé a zajímavé i za hranicemi České republiky, že se prestižní americký časopis Scientific American rozhodl uveřejnit 18 z nich ve svém červnovém vydání.

Letos otevírá „Věda je krásná“ novou soutěžní kategorii, a to kategorii Objevitelskou! Organizátoři soutěže tak reagují na velký zájem malých i větších zájemců o přírodní vědy, kteří jsou registrovanými uživateli webových stránek www.prirodovedci.cz. Registrovaní přírodovědci mohou nyní ukázat, že krásu vědy může velice dobře zachytit třeba i čtrnáctiletý student.

Pokud tedy máte „v šuplíku“ zajímavé a krásné vizuální příspěvky, které by obstály v letošním klání, rozhodně je vytáhněte ven a do soutěže je přihlaste. Inspirovat se můžete v galerii loňských vítězůUzávěrka je 11. listopadu 2012.

Nejlepší soutěžní příspěvky vytiskneme ve velkých formátech a vystavíme je v některé z pražských galerií.Výherce Objevitelské kategorie se může dále těšit na skutečně pěkný dárkový balík se značkou Přírodovědci.cz!

Více informací o soutěži, hlasování a pravidlech najdete na www.vedajekrasna.cz

 

.

Madelbulb, 1. místo Virtuální příroda, Věda je krásná 2011 - Ondřej Karlík

 

 

Publikováno: Neděle 11.11.2012 00:00

Akce dokumentů