E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPrší i ve vaší studni? Lidové noviny, 25.4.2015

Když se podíváte do studny na nádvoří Broumovského kláštera, všimnete si, že se hladina čeří dopadajícími kapičkami – a to i ve dnech, kdy nad sebou máte modrou oblohu. Přesto ve dvacet metrů hluboké studni skoro bez přestávky prší. Prozkoumat tento jev se rozhodli vědci z PřF UK, Ústavu chemických procesů AV ČR a Clarkson University v Potsdami v americkém státě New York.

Výsledky jejich bádání zveřejnil Journal of Aerosol Science.  Dešťové kapky obecně vznikají, když je vzduch přesycený vodní parou, která kondenzuje na částicích aerosolu. V našich podmínkách k tomu většinou dochází v oblacích při teplotě pod bodem mrazu. Ve studni ale teplota nikdy pod nulu neklesá, a navíc v ní nejvíc prší v létě.
Právě proto vědce tento jev překvapil. Proměřili nejrůznější parametry studny: teplotu a vlhkost vzduchu v různé výšce nad hladinou vody, a koncentraci aerosolů, frekvenci kapek studničního „deště“ a podobně. Došli k závěru, že se skutečně jedná o obrovskou mlžnou komoru. Zároveň ale přiznávají, že jejich měření vyvolává další otázky. Pokud se na ně podaří najít odpovědi, může to zpřesnit současné teorie o tom, jak vznikají dešťové kapky.
Je také otázkou, zda je déšť v broumovské studni ojedinělým jevem, nebo prší i v jiných studnách. Zkuste se do některé podívat – třeba tím přispějete k pokroku vědeckého poznání.

Národní kulturní památka Broumovský klášter byla založena benediktiny před rokem 1322 společně s proboštstvím na broumovském hradě. Celý klášterní komplex byl navržen a vystavěn převážně podle plánů K.I.Dientzenhofera v letech 1726-1748. Studna na nádvoří o průměru zhruba 2.5m a hloubce 20m je unikátem. Je otázkou, zda déšť ve studni je výlučně jevem omezeným na studnu Benediktinského kláštera v „krajině děsné a šíré pustině“ jak je charakterizována v darovací listině krále Přemysl Otakar I. benediktinskému řádu z roku 1213, nebo prší i v jiných studnách?

 

 

Publikováno: Pondělí 27.04.2015 14:00

Akce dokumentů

Kategorie: