E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPřízraky predátorů pravěkých prvohorních pramoří - 18.3.2015 od 18:30

Další přednáška z cyklu geologické středy, která se bude konat 18.3.2015 od 18:30 hod. v Mineralogické posluchárně PřF UK, bude hodně dobrodružná. Společně se Štěpánem Rakem se totiž potopíte na dno pravěkých oceánů mezi největší predátory.
Čas 18.03.2015
od 18:30 do 20:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Cameroceras, Nothosaurus (falešný plaz), Dunkleosteus - obrovský devonský vodní obratlovec se zničujícím stiskem čelistních plátů 5 300 Newtonů, obří draví mořští plazi pliosauři a megalodon, blízký příbuzný žraloka bílého. To všechno jsou nejvíce obávaní dravci pravěkých moří. Štěpán Rak, kurátor muzea Českého krasu v Berouně,  se ve své přednášce zaměří ale pouze na prvohory. Na březnové přednášce s ním prokoumáte dno pravěkých oceánů a bezpečně proplujete několika periodami prvohor.

Například  “lev prvohor“, živočich zvaný Hurdia, měřící skoro půl metru byl postrachem trilobitů a proháněl se v teplém moři, které kdysi existovalo v okolí Příbrami. Podobně, jako je dnes králem zvířat lev, zaujímali v prvohorách stejnou pozici dinokaridi, včetně rodů Anomalocaris a Hurdia. Zatímco ostatní fauna dorůstala v prvohorním kambrickém moři rozměrů maximálně okolo deseti centimetrů, tvor s dlouhými končetinami a kruhovými ústy opatřenými spoustou zubů dosahoval délky okolo 25 až 40 centimetrů. Na přednášce Štěpána Raka poznáte nejen obrovské klepítkatce, dravé hlavonožce, ale i podivné obrněné praryby a další.

 

Přízraky predátorů pravěkých prvohorních pramoří 

KDY? 18.3.2015 od 18:30

KDE? Mineralogická posluchárna, Alebrtov 6, Praha 2

VSTUPNÉ: ZDARMA 

Publikováno: Pondělí 23.02.2015 13:40

Akce dokumentů