Přednáška "Jak najít meteorit", 18.2.2015 od 18:30
Čas |
18.02.2015 od 18:30 do 21:00 |
---|---|
Přidat událost do kalendáře |
![]() ![]() ![]() |
Doktor Günter Kletetschka a jeho student Ladislav Nábělek vás netradičním způsobem seznámí s expedicí českých vědců za meteoritem, který v únoru 2013 proletěl blízko ruského města Čeljabinsk a vyvolal mnoho dohadů nejen ohledně své polohy, ale i o případných záznamech, které by nám měly případně napovědět něco o tajemství vzniku života a jeho přenosu mezi planetami.

Tým doktora Kletetschky z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty UK byl první zahraniční výpravou, která přijela pátrat k zamrzlému jezeru Čabarkul poblíž města Čeljabinsk, kam meteorit dopadl. O tom, že to byla "blesková" expedice svědčí i slova doktora Kletetchky: „Poté co světem prolétla informace, že padající meteorit způsobil značné škody, všeobecnou paniku a s hromovým efektem proletěl nad Čeljabinskem v Rusku, narychlo jsme zorganizovali výpravu ve dnech od 5. do 9. března 2013“.
Nebylo to nic jednoduchého, protože kosmické těleso při dopadu na jezero, prorazilo led a skrývalo se kdesi v usazeninách na jezerním dně. Měření provedená týmem doktora Kletetschky ovšem upřesnila polohu meteoritu a byla klíčová pro jeho úspěšné vyzvednutí ze dna.
O celé události informovala velice podrobně i česká média:
Hledání uralského meteoru pokračuje. Čeští vědci zjišťují, jestli nepřinesl z vesmíru život - článek v National Geographic Česko
Češi zkoumají čeljabinský meteorit - článek v časopise 21.století
Češi na stopě pokladu: Ukáže meteorit tajemství života? - článek v aktuálně.cz
Čech pátrá po čeljabinském meteoritu. Mohl přinést stopy života, míní - článek v iDnes
Podrobné informace o expedici k jezeru Čebarkul a hledání meteoritu si můžete přečíst i ZDE

Gunther Kletetschka vystudoval geofyziku na Matematicko fyzikální fakultě UK, geologii a geofyziku na Univerzitě v Minnesotě. Je profesorem výzkumu při Katedře fyziky na Catholic University of America, Washington, DC, členem Geologického ústavu AV ČR a vědeckým pracovníkem Přírodovědecké fakulty UK. Zabývá se nanotechnologií uhlíku, magnetismem impaktových kráterů na Zemi (Tunguska na Sibiři, Chicxulub v Mexiku, Araona v Bolívii), magnetismem stromů, vývojem Marsu, kontinentálním ledovcem v Antarktidě a přežitím organismů při extrémně nízkých teplotách. Třináct let pracoval pro NASA. Podílel se i na vývoji technického vybavení sondy Curiosity, která nyní zkoumá Mars.
Akce dokumentů