E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPražská muzejní noc 9.6.2012 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze

V sobotu, 9. června 2012 večer, v rámci Pražské muzejní noci, se pro veřejnost opět otevřou muzea a sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (http://www.natur.cuni.cz/fakulta). Mezi 19 hodinou večerní a 01:00 hodinou ranní budou moci návštěvníci na vlastní kůži poznat, že Přírodovědecká fakulta UK nejsou jen posluchárny a laboratoře, ale i jedinečná muzea a sbírky, vychutnají si tak atmosféru vysokoškolského prostředí zábavně i vědecky.

 

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze se do akce Pražská muzejní noc zapojuje tradičně,  letos však podruhé nejen otevřením muzeí, ale i velice bohatým interaktivním programem, koncipovaným opravdu pro všechny. Na své si přijdou milovníci geologie, geografie, biologie i chemie, a to všech věkových kategorií. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny programy úměrné jejich věku, pro jejich rodiče i prarodiče pak programy, které jsou již trošku náročnější na vědomosti. Nudit se rozhodně nikdo nebude.  Své o tom ví více jak 7000 loňských návštěvníků.

 

Hořící ruce

S námi se rozhodně nudit nebudete ....                                                                                 Foto: Petr Jan Juračka

 

Hořely vám někdy ruce? Poznáte jak zpívá strnad ? Víte, jaké je to být netopýrem,  jak chutná moře, jak se rýžují drahé kameny, a že i minerály září a lze je pozorovat pod mikroskopem? Tyto a mnohé další programy si budou moci návštěvníci  vyzkoušet v  rámci návštěvy muzeí a sbírek Přírodovědecké fakulty UK a přitom se i mnohé dozvědět.

 

CHMHZ pmn

Návštěvníci PMN 2011  v Chlupáčově muzeu historie Země                              Foto: archiv OVV

V Chlupáčově muzeu historie Země (http://www.natur.cuni.cz/fakulta/geologie/chlupacovo-muzeum) si kromě prohlídky osmimetrové kostry Karnotaura návštěvníci odlijí zkamenělinu, před Mineralogickým muzeem ( http://www.natur.cuni.cz/geologie/mineralogicke-muzeum) se podívají do polarizačního mikroskopu na strukturu minerálů, na cestě kolem světa s geografy (http://www.natur.cuni.cz/geografie) Přírodovědecké  fakulty UK poznají svět všemi smysly a vyzkoušejí  si i zeměpisné znalosti. V Hrdličkově muzeu člověka (http://www.natur.cuni.cz/biologie/hrdlickovo-muzeum/expozice) budou pátrat po odpovědi na otázku, zda jsme tu byli vždy sami nebo po tajemství deformace lebek. V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (http://bz-uk.cz/cs) si  prohlédnou tropické rostliny nebo kaktusy, objeví  intimní život lučních rostlin,  přenesou se ale i  o několik milionů let zpátky do zkamenělého lesa  plného dinosaurů. V altánku botanické zahrady se dozví s kým a proč  ve tmě určitě nenarazí.  Pod vedením chemiků z Přírodovědecké  fakulty UK (http://www.natur.cuni.cz/chemie). poznají  jak fungují a kdo a k čemu používal tajné inkousty,  jak si posvítit bez baterky nebo zapalovače,  vyzkoušejí si  jak hoří ruce nebo  vata. Podívají se i na peklo ve zkumavce nebo na popravu gumového medvídka.

 

HMČ pmn

Hrdličkovo muzeum člověka                                                                                                                                                             Foto: Petr Jan Juračka

Přírodovědecká fakulta UK letos v rámci Pražské muzejní noci otevře pro veřejnost čtyři své instituce, a to Hrdličkovo muzeum člověka, Chlupáčovo muzeum historie Země, Mineralogické muzeum a Botanickou zahradu PřF UK  s jejími skleníky, vše doplněné o velice bohatý interaktivní program pro všechny milovníky vědy, ale i pro ty, kteří mají dosud z vědy zbytečný respekt a strach. O tom, že je věda dobrodružství a zábava, návštěvníky  přesvědčí  nejlepší studenti, pedagogové a vědečtí pracovníci Přírodovědecké fakulty UK, kteří program připravovali a budou jím i provázet.

 

Speciální program pro Přírodovědce naleznete zde: http://www.prirodovedci.cz/aktuality/prazska-muzejni-noc-s-prirodovedci-predstavi-letos-pres-40-expozic

 

Program Pražské muzejní noci na Přírodovědecké fakultě UK 9.6.2012, 19:00 – 01:00:

Botanická zahrada PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2:

Jaké je to být netopýrem?        Interaktivní program s živými netopýry

Výstava kaktusů

Světlo bez ohně          -  Luminiscenční pokusy

Intimní život lučních rostlin   -   přednáška biologie

Rýžování „drahokamů“    -     Interaktivní program geologie

Zkamenělým lesem za dinosaury    -   Interaktivní program PřF UK

Hrdličkovo muzeum člověka, Viničná 7, Praha 2:

Prohlídka muzea

Byli jsme tu sami? Homo sapiens a ti druzí – přednáška

Umělé deformace lebek       přednáška

Sen Nefer a Nefertiti      přednáška

Aleš Hrdlička     přednáška

Zapojte se do výzkumu nářečí českých strnadů   -   Interaktivní program biolgie

Chemie a kouzla     -         Interaktivní program chemie

Chlupáčovo muzeum historie Země, Albertov 6, Praha 2:

Prohlídka muzea    

Odlévání/otisky zkamenělin         Interaktivní program geologie

Atlas krajiny – výstava

Země se točí       Interaktivní program  geografie

Poznej svět všemi smysly       Interaktivní program   geografie

Filmy o geografii       Interaktivní program geografie

Na cestě kolem světa      Interaktivní program geografie

Všechny cesty vedou na Albertov        Interaktivní program  geografie

Fyzická geografie Asie        Interaktivní program   geografie

Tajná písma       Interaktivní program    chemie 

Světlo z ohně       Interaktivní program  chemie

Mineralogické muzeum, Albertov 6, Praha 2:

Prohlídka muzea

Minerály jak je neznáte        Interaktivní program   geologie

 

leták pmn 1

 

leták pmn 2

 

 

Publikováno: Sobota 09.06.2012 00:00

Akce dokumentů