NEzaBZUČÍ- výstava Martina Černého, Malá galerie vědeckého obrazu MFF UK, Ke Karlovu 3, Praha 2, 10.4. – 6.6.2013
Čas |
10.04.2013 16:30 až 06.06.2013 16:30 |
---|---|
Přidat událost do kalendáře |
![]() ![]() ![]() |
Na velkoformátových "leteckých" makrofotografiích Martina Černého z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK jsou zachyceny vážky tak, jak je mnozí z nás u vody často vidí, avšak nemají čas si je prohlédnout. Fotografie jsou doplněny krátkými informativními texty o vážčích (nejen) leteckých finesách. Například víte, proč vážky v letu nebzučí?
"Fotografování letovek vážek je pro mne adrenalinová zábava, kombinující nízké pudy lovce s umanutostí profesionálního biologa " říká o své největší vášni autor výstavy, fotograf a biolog RNDr. Martin Černý, CSc.
Fotografování vážčích letovek patří k nejoblíbenějším činnostem Martina Černého
A co o Martinu Černém říká jeho dlouholetý kolega a kamarád, profesionální fotograf a student Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK Petr Jan Juračka? "Když jsem se jako kluk snažil vyfotit vážku v letu, došel jsem k závěru, že to prostě rozumně nejde, a že musím počkat pár desítek let na pokrok techniky, která podobnou „vážkovinu“ umožní. Shodou okolností se v naší zemičce objevil člověk, který dnes fotí letící vážku za vážkou, na množství nehledě. Jeho fotky jsou precizní a ve svém oboru se stále posunuje dopředu - naposledy např. řešil pozadí tak, aby letící vážku pěkně rámovalo... Já už se o letící vážky asi nikdy pokoušet nebudu, to se raději půjdu podívat na výstavu, jak to dělá mistr."
RNDr. Martin Černý, CSc. působí na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty UK jako odborný asistent. Zabývá se především ekologií (s využitím biomolekulárních markerů) a fylogeografií sladkovodního zooplanktonu, především pak skupiny Cladocera. Přednáší Obecnou ekologii, Vodní ekosystémy (sladkovodní část), Ekologii zooplanktonu, Ekosystémy (pro učitele). Vede Terénní hydrobiologické praktikum I. a II., Determinační kurz zooplanktonu Evropy, Speciální limnologie, Fyziologie vodních živočichů.
Léta jedinečným způsobem fotí vážky a šídla. Jeho fotografie Šidélka ruměného vyhrála v letošním roce v soutěži vyhlášené British Dagonfly Society. Následně byla tato fotografie otištěna i v The Times. Je hlavním koordinátorem soutěže Věda je krásná.
Fotografování (hlavně vážčích letovek) patří k jeho nejoblíbenějším činnostem, které se mu daří skloubit s profesními zájmy – ekologií planktonu, hydrobiologií a studiem biologie vážek - http://www.dragonflies.cz/.
Fotografie Přistávání vážky jarní Martina Černého vyhrála 1. místo v kategorii makrofotografie v soutěži Věda je krásná (2010)
Výstavy:
Území liliputů –společná fotovýstava několika autorů ve skleníku Botanické zahrady UK, leden 2009
Vážčí Airshow - osobní výstava letovek vážek v galerii 'Schody do nebe' v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, květen 2009
Vážky České Republiky - společná výstava s Martinem Kadlecem, Martinem Pustelníkem, Zdeňkem Mazáčem, Lukášem Konečným a Patrickem Markem ve Vlastivědném muzeu Jesenicka, září - listopad 2009
Vážky České republiky ve fotografii - společná 'velká' výstava představující všechny druh vážek z území ČR. Autoři Martin Černý, Martin Kadlec, Patrick Marek Zdeněk Mazáč, Martin Waldhauser, Dan Bárta a Lukáš Konečný - Východčeské muzeum Pardubice, březen – květen 2010
Pozlacený mikrosvět a Území liliputů - víceautorská 'dvouvýstava' ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Říjen 2010 - leden 2011
Publikované fotografie:
Letovka šídla rašelinného na obálce učebnice Základy ekologie, Vydavatelství Univerzity Palackého Olomouc, 2010
Fotografie ve veleknize Vážky České republiky od kolektivu autorů vedených Alešem Dolným a Danem Bártou, ČSOP Vlašim, 2008
Titulní foto v repre kalendáři NP Šumava pro 2010
Fotka jako oficiální PF2011 celé Přírodovědecké fakulty UK
S fotografií Šidélko ruměnné (Pyrrhosoma nymphula) vyhrál Martin Černý 1.místo v soutěži vyhlášené British Dagonfly Society (fotografie byla otištěna i v The Times)
Soutěže:
soutěž PřF UK Věda je krásná I. (2009) - 1. místo v kategorii makrofotografie za soubor letovek šídla rákosního
soutěž PřF UK Věda je krásná 2. (2010) - 1. místo v kategorii makrofotografie za Přistávání vážky jarní
soutěž vyhlášená British Dagonfly Society (2013) – 1. místo o nejlepší šidélko ruměnné (Pyrrhosoma nymphula)
Akce dokumentů