E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníNemá kostru, přesto kráčí po dvou po mořském dně a vláčí kokos, iDnes, 10.6.2015

Úžasné video chobotnice kráčející po mořském dně s rozevřenou kokosovou skořápkou v chapadlech natočil letos v dubnu potápěč u indonéského ostrova Lembeh. Pro iDnes ho odborně okomentovala doc. Lucie Juřičková, malakoložka z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

 „Chůze“ chobotnice po mořském dně, navíc s „plnýma rukama“, je naprosto fascinující. Trochu připomíná matku obtěžkanou nákupy pro rodinu. 
Jde o chobotnici, která oficiálně české jméno nemá, některé zdroje ji ovšem uvádějí jako chobotnici žilkovanou (Amphioctopus marginatus). Každopádně jde o druh, který umí používat kokosové skořápky a mušle na maskování svého měkkého těla. Potápěč, kterému se podařilo jednu z těchto chobotnic zachytit na kameru, jich viděl víc. Překvapilo ho, jak se umějí vynořit z písku a do kokosu se rychle schovat, než je odnese mořský proud. 

Chobotnice žilkovaná (Amphioctopus marginatus) je druhem chobotnice, ktrý se naučil používat kokosové skořápky a mušle jako maskování svého těla.   Foto: prilfish  Zdroj: Flickr (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)


Podle zooložky Lucie Juřičkové z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze tato šikovná krasavice patří mezi pravé chobotnice, které mají osm ramen. Umožňují jim plazení či plavání, obvykle je využívají i ke stavbě úkrytů. „Tento konkrétní druh se ale proslavil - dokonce v prestižním časopise Science - de facto bipední chůzí. Je to proto, že zřejmě často vláčí skořápky kokosových ořechů, do kterých se s oblibou schovává, respektive se jimi maskuje. Na pohyb už jí potom nezbudou další ramena, takže se zřejmě naučila takto neobvykle „chodit“,“ komentuje video, které je naprosto fascinující i pro laiky, nadšená malakoložka.
Vyzdvihuje přitom, že uvnitř ramen nemá chobotnice žádnou kostru a její tělo je zcela měkké - patří mezi měkkýše. „Ramena tedy musí k chůzi vyztužit tak, že do nich natlakuje krev. „Na souši by to nefungovalo, ale ve vodním prostředí je takový pohyb možný a je to další pěkná ukázka univerzálního využití ramen hlavonožců. Vzhledem k tomu, že jsou to bezesporu nejinteligentnější bezobratlí živočichové, působí takové chování o to zajímavěji,“ uzavírá nad videem Juřičková.

Autor: Martina Čermáková   Zdroj: iDnes 

Na video se můžete podívat ZDE

 

Publikováno: Pátek 19.06.2015 15:10

Akce dokumentů

Kategorie: