Konference o přírodních katastrofách na naší fakultě

Vážený pane docente, na půdě naší fakulty, konkrétně v budově Albertov 6, proběhne ve dnech 9. - 11. 8. velká mezinárodní konference s více než stovkou příspěvků v devíti různých tématických sekcích. Můžete naší fakultní veřejnosti přiblížit, co je předmětem konference a jaké je pozadí jejího pořádání právě na půdě naší fakulty?
Jedná se o konferenci, pořádanou v rámci International Consortium on Geodisaster Reduction (ICGdR), což je asociace, která se zabývá různými typy přírodních katastrof. Z hlediska odborných témat jsou tam zastoupeny např. sesuvy, zemětřesení, sopečná aktivita a tsunami. Letošní ročník konference je již třináctý v pořadí. My však s asociací spolupracujeme teprve necelé dva roky.
Vaším hlavním výzkumným tématem jsou přírodní ohrožení v horském terénu (např. sesuvy či komplexní tematika související s protrháváním hrází vysokohorských jezer). Proč jste začali s ICGdR spolupracovat až v tak relativně nedávné době?
Tato mezinárodní asociace, která fungovala 10 let pouze v rámci Asie, se teprve během posledních 2 - 3 let rozšiřuje do celého světa. Loňská konference proběhla v Los Angeles a zde jsme byli vybráni pro pořádání konference letošní. Praha byla vybrána také proto, aby se povědomí o asociaci více rozšířilo i do Evropy. První den proběhne schůze vedení a členské základny asociace a poté bude následovat oficiální program konference.

Jestli jsem dobře pochopil z výčtu témat, jsou participanty zejména geologové a geofyzici.
Spíše bych tuto formulaci upravil tak, že jsou zastoupeni všichni, kdo se zabývají geovědními disciplínami, tedy samozřejmě i fyzičtí geografové. Specifikem konference u nás v Praze, alespoň ve srovnání s předešlými ročníky, bude především rozšíření tématiky o nikoliv nové, ale dejme tomu “spřátelené” vědní obory, které mohou výzkum problematiky přírodních katastrof ještě více obohatit.
O které vědecké obory konkrétně jde?
Tematiku, která nebyla v ICGdR dosud zohledňována, jsem navrhl rozšířit o katastrofy hydrometeorologického charakteru a doplňujeme i výzkum přírodních ohrožení s využitím dálkového průzkumu Země (DPZ). Otevřeli jsme také sekci věnující se výzkumu katastrof, které proběhly v minulosti. Jelikož jsme geografové, v jejichž povaze je zohledňovat i společenskou rovinu zkoumaných jevů, zařadili jsme též sekci, která se nevěnuje jen popisu či predikcím katastrof, ale zabývá se jejich dopadem ve společnosti. Vzhledem k nedávnému zemětřesení v Nepálu budeme v rámci konference organizovat i samostatný blok věnovaný právě této katastrofické události (round table). Několik z našich účastníků již absolvovalo terénní práce přímo v postižené oblasti.

A jaká je konkrétně Vaše role, případně role naší fakulty, v celé asociaci?
Co se týče této konference, tak jsem jejím hlavním organizátorem. Většina programu (s výjimkou exkurzí) se tedy bude odehrávat na naší fakultě, v různých učebnách budovy Albertov 6. Participovat však bude více organizací v naší republice. Do organizačního výboru jsem přizval především univerzitní subjekty - zastoupena je Masarykova univerzita (prof. P. Dobrovolný), Ostravská univerzita v Ostravě (doc. T. Pánek) a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem (dr. P. Raška). Na organizaci exkurzí po oblastech sesuvů se budou podílet kolegové z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR (např. Dr. J. Klimeš). Ve vlastní asociaci zastávám funkci “management director” a dále zástupce šéfredaktora našeho nového časopisu Geoenvironmental Disasters.
Jsou z konference plánovány i nějaké další výstupy, například sborník konferenčních příspěvků?
Především bych zmínil jednu důležitou událost. Při příležitosti konference navštíví naši fakultu i zástupci vydavatelství Springer, které vydává i náš zmíněný oborový časopis. Je totiž relativně nový - vychází teprve druhým rokem a naším zájmem je, aby byl pokryt v co největším množství databází, jako je Scopus a Web of Science. Při příležitosti konference proběhne tedy jednání o budoucnosti časopisu.
Děkuji Vám za rozhovor a přeji, aby se konference a všechny akce s ní související vydařily na jedničku.
ptal se: Michal Andrle
Akce dokumentů