E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Naše botanická zahrada je v plném květu

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK slouží studentům i veřejnosti. Teď na jaře v ní kvete mnoho krásných a zároveň zajímavých rostlin. Jako pozvánku k návštěvě vám představíme několik z nich.

Zahradu najdete v centru Prahu na adrese Na Slupi 16, Praha 2. Vzdělávat se nebo relaxovat můžete ve skleníku a ve venkovních expozicích.

Skleníky

Naši „virtuální prohlídku“ zahájíme ve sklenících, jimž vévodí mohutné cykasy druhu Cycas circinalis staré přes 130 let a jezírko s viktorií Cruzovou, obří příbuznou našich leknínů.

Na ploše 1 600 m2 zde návštěvníkům představujeme kolekce tropických, subtropických a sukulentních rostlin. Vlhký subtropický skleník pak slouží k přezimování rostlin, které jsou přes léto vystaveny ve venkovních prostorách.

Co ve sklenících právě kvete?

 

Ancistrocactus uncinatus

Ancistrocactus uncinatus

Někdy je tento kaktus řazen i do rodů Glandulicactus, Ferocactus či Sclerocactus. Ať už máme na jmenovce cokoli, nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o vskutku výjimečnou rostlinu – především díky barvě květů. Ta se pohybuje od hnědé až po téměř černou. Jde o barvu poměrně vzácnou nejen u kaktusů, ale v celé rostlinné říši. Doplňuje skoro kompletní barevnou škálu, kterou květy kaktusů mohou představit. Jedině modrou bychom v čeledi kaktusovitých hledali marně.

Druhou zajímavostí tohoto druhu je přítomnost nektarotvorných žlázek na areolách – místech, odkud vyrůstají svazky ostnů. Nektar se totiž obvykle tvoří jen v květech. Sladká tekutina láká opylovače a také mravence, kteří mohou rozšiřovat semena kaktusu.

 

Impatiens niamniamensis

Impatiens niamniamensis – netýkavka konžská, „papoušek“

Přestože se této podivuhodné rostlině velice dobře daří v našem chladnějším subtropickém skleníku, pochází původně z tropických lesů Afriky, konkrétně Konga. Vyskytuje se zde na přistíněných lesních stanovištích a její dužnaté až polodřevnaté stonky zde dorůstají až do 2 metrů výšky.

Lidový název papoušek odkazuje na neobvyklou barvu a tvar květů této netýkavky. Latinský název nejspíš vyloudí u každého překvapený úsměv a má poměrně zajímavý původ. Rostlina pochází z oblasti Konga obývané etnikem Azande, v jehož jazyce znamená niam-niam „velký jedlík“, a je zde souvislost s kanibalskými praktikami tohoto kmene.

 

Alpinia zerumbet – galgán

Alpinia zerumbet – galgán

Tato východoasijská rostlina patří do stejné čeledi jako známější zázvor. I u galgánu proto najdeme v listech a oddencích aromatické silice. Druh má dosti všestranné využití. Listy jsou v Asii používány k balení rýže (koláč mochi) či k přípravě čaje, který má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak. V oddencích a listech byla dokonce objevena látka působící proti viru HIV.

Rostlina je rovněž velmi dekorativní, zvláště když kvete. Svědčí o tom i řada lidových názvů, jako „porcelánová lilie“ či „motýlí zázvor“.

Venkovní expozice

Exteriéry naší zahrady hostí zhruba 3 000 druhů rostlin uspořádaných do několika expozic. Z nich zmiňme například středoevropskou květenu, vodní a bahenní rostliny, užitkové rostliny, kolekci jehličnanů či stinnou nebo středozemskou skalku.

Můžete tu strávit dlouhé hodiny a stále budete nacházet další a další zajímavé druhy. Představíme vám alespoň dva:

 

Magnolia x soulangeana

Magnolia x soulangeana – šácholan Soulangeův

Šácholany kvetou na jaře a patří mezi nejatraktivnější dřeviny. V naší botanické zahradě se s nimi můžete setkat na několika místech. Konkrétně tento kříženec roste vedle zásobní zahrady a v okrasném zahradnictví jde o jeden z nejpoužívanějších druhů. Některé šácholany mají význam při výzkumu rakoviny a krevního tlaku, také dřevo je velmi cenné a ze semen se získává olej k ošetřování čepelí samurajských mečů.

 

Poncirus trifoliata – citronečník trojlistý

Poncirus trifoliata – citronečník trojlistý

Hned u vchodu do skleníku se vyjímá tento zajímavý trnitý keř. Pochází z Číny a u nás se s ním můžeme vzácně setkat v chráněných polohách, jelikož je dosti choulostivý. Na jaře je obsypán bílými květy, na podzim pak vonnými žlutými plody. Ty připomínají citrony a mohou posloužit jako dekorace i k ochucování jídel.

 

Autoři:
Tomáš Procházka a Zdeněk Šípek, botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK
Jan Kolář, Oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK

 

Publikováno: Čtvrtek 17.04.2014 16:30

Akce dokumentů

Kategorie: