E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMount Everest a nejvyšší hory světa. Jak je vědci měří? Lidovky.cz, 23.9.2014

Jak se měřila výška nejvyšší hory světa Mount Everestu? Na otázku odpověděl proděkan geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK docent Jakub Langhammer.

Výšku nejvyšší hory světa Mount Everestu poprvé přesně změřili odborníci v roce 1852. Použili teodolit - základní přístroj, který zeměměřiči používají od 19. století. Klasický teodolit sestává z dalekohledu se záměrným křížem, pomocí kterého se najednou zjišťují tři prostorové souřadnice měřeného bodu - vodorovný směr, svislý úhel a vzdálenost. Poloha a nadmořská výška se z naměřených údajů určí trigonometrickým výpočtem.

Mount Everest Autor: Global Panorama Zdroj: Flickr (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)

Měření Mount Everestu proběhlo v rámci trigonometrického průzkumu Indie, který vedl sir George Everest, geograf a geodet, po němž nejvyšší vrchol světa nese dodnes jméno. A to přesto, že vlastní měření ze vzdálenosti 240 km prováděl indický matematik a zeměměřič Radhanath Sikdar. Výška Mount Everestu byla při měření v roce 1852 stanovena na 8840 m n. m.

Tato hodnota je s vývojem měřicích metod postupně zpřesňována. Od 50. let20. století byla uznávanáhodnota 8848 m n. m., změřená indickými geodety. Po přesných měřeních pomocí přístroje GPS, ukotveného na vrcholu hory na konci 90. let, je dnes oficiálně přijímanou hodnotou výška 8850 m n. m. Tektonické desky, které daly vzniknout celému horskému systému Himálaje, jsou stále v pohybu, takže Mt. Everest se ročně zvýší o necelý půlcentimentr a vrchol se posunuje o necelé tři centimetry směrem k severovýchodu.

 

Trošku jiný pohled na nejvyšší horu světa Mount Everest. Snímek pořídili členové Expedice 26 z International Space Station Zdroj: NASA´s Marshall Space Flight Center, Flickr (https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/)

 

 

Publikováno: Středa 24.09.2014 10:40

Akce dokumentů

Kategorie: