E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Vědecká fotografie, Víkend – Nova, 2.4.2013

Společně s Janem Černým a Petrem Janem Juračkou z Přírodovědecké fakulty UK pronikneme v reportáži Šárky Konířové pro pořad Víkend televize Nova do tajemství nejmenších struktur života a poznáme při tom, kolik operací musí vědci provést, než se jim podaří dlouhé hodiny připravovaný objekt vyfotit.

 

Díky mikroskopům mohou lidé spatřit svět tak, jak si ho dříve ani neuměli představit a mohou odpovědět na různé dosud neřešitelné otázky. Kapitolou samotnou o sobě jsou elektronové a fluorescenční mikroskopy. Dokonalé fotografie z elektronového mikroskopu, ač tak mnohdy vypadají,  původně nevznikají jako umělecké artefakty, ale  jako studijní podklady pro další vědeckou činnost přibližující lidstvo k dalšímu poznání. Přípravou preparátů stráví vědci mnoho času a výsledek je často nejistý. O jejich práci a o tom, jak vlastně taková fotografie vzniká a co všechno tomu předchází, hovořili v reportáži pro pořad Víkend v televizi Nova doc. RNDr. Jan Černý, CSc. z katedry buněčné biologie a Mgr. Petr Jan Juračka z katedry ekologie.

 

Celý pořad můžete shlédnout ZDE.

 

Lovení planktonu web

Na samém počátku zdlouhavého procesu je většinou lovení planktonu                   Foto: Petr Jan Juračka

Bosmina web

Konečným výsledkem pak, kromě nových vědeckých poznatků, může být i absolutní vítězství v soutěži Věda je krásná. Bosmina. Běžný drobný korýš nosatička (Bosmina longirostris) z ventrálního pohledu. Nosatičky získaly své jméno podle typicky protaženého prvního páru tykadel. Absolutní vítěz a 1. místo kategorie Mikrofotografie soutěže Věda je krásná 2009.   Autor: Petr Jan Juračka

 

 

 

 

Publikováno: Čtvrtek 04.04.2013 12:30

Akce dokumentů

Kategorie: