E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Proč si zuby musí čistit jen člověk? 6.6.2012, Lidové noviny

Základem zdravých zubů je jejich správné čištění. Odstraňuje se tím zubní plak, působí se tak preventivně proti zánětům dásní, zubnímu kazu či kameni. Neméně důležité je hledisko estetické, protože zdravé a čisté zuby a dásně jsou krásné na pohled. Proč si ale člověk zuby čistit musí a žádný jiný živočišný druh ne? Odpoví nám Marco Stella, kurátor Hrdličkova muzea člověka Přírodovědecké fakulty UK.

 

Otázka čtenáře Luboše Klabíka: Proč si člověk musí čistit zuby, když žádný jiný živočišný druh nemusí?

Odpovídá Marco Stella, kurátor Hrdličkova muzea člověka Přírodovědecké fakulty UK:

Lidský chrup se příliš neliší od zubů našich blízkých příbuzných, lidoopů. Ti se živí především rostlinnou potravou (šimpanzi tu a tam uloví nějaké menší zvíře, ale většina jejich jídelníčku je vegetariánská). Také u lidských lovecko-sběračských etnik, ve kterých se vyvíjeli naši předci, tvoří masitá část potravy jen malou část jejich celkového jídelníčku.
Pro tyto lidi, a vlastně obecně pro všechny lidi před vynálezem pravidelné odborné zubní péče (tedy předtím, než se na Zemi objevili zubaři), je stav jejich chrupu velmi důležitou záležitostí. Například zánět zubu mohl být i smrtelný, ale můžeme se domnívat, že k takovým úmrtím nedocházelo tak často, protože zuby sloužily ke zpracování přesně takové potravy, na kterou byly za dlouhou dobu evoluce rodu Homo adaptovány. Ten, kdo neměl rovné zdravé zuby „sám od sebe“, dost pravděpodobně umřel dříve, než se stačil rozmnožit. Pokud se s ním ovšem někdo množit chtěl – povšimněme si, že hezké bílé zuby bývají považovány za atraktivní.¨

 

zuby

Zdravé a čisté zuby a dásně jsou krásné na pohled                                                                                                    Ilustrační fotografie


Situace kolem kvality zubů se radikálně změnila se vznikem a šířením zemědělství. Dramaticky se změnil jídelníček – přibylo škrobů a cukrů (ty první jsou jen složitější varianta druhého). U zemědělských populací se setkáváme s výrazně horším stavem chrupu, cukr je totiž vynikající živná půda pro organismy, které narušují sklovinu, ochrannou vrstvu zubu. Připočtěme ještě zvýšenou mechanickou abrazi – v různých drcených obilninách (mouce aj.) se vyskytoval nemalý podíl jemného písku, který zubům také příliš nepřidal.
Pohromu pak v tomto ohledu dokonal rafinovaný cukr, jehož konzumace se během poměrně krátké doby masově rozšířila. Zatímco ještě v 18. a 19. století byla v Evropě konzumace rafinovaného cukru výsadou vysokých společenských vrstev, dnes činí např.v USA průměrná roční spotřeba na hlavu přes 50 kg. Za současný stav našich chrupů a neustálou nutnost jejich profesionální údržby si tedy především můžeme sami. Živíme se takovými potravinami, na které náš chrup není stavěný.
Možná, pokud se výroba například čokoládových tyčinek se zvláště lepivou karamelovou náplní a „limonád“ skládajících se především z cukru udrží ještě několik století, adaptujeme se. Podobně jako například hyenka hřivnatá, „podle jména“ šelmy, jejíž chrup se přizpůsobil konzumaci něčeho tak exotického, jako jsou bledá tělíčka termitů, kterými se výhradně živí. Zatím nám však nezbývá než používat kartáček a pastu a vlastně bych si ani nepřál vidět, jak by vypadal chrup adaptovaný na konzumaci výše zmíněných pochutin.
Pastu, kartáček a dobrého dentistu navíc potřebujeme tím spíše, že i kdybychom se živili „paleolitickou stravou“ , jistě bychom nechtěli napodobovat paleolit v délce života, který byl průměrně výrazně kratší. Nejenže zatěžujeme zuby, tradiční symbol a znak síly (nejen mezi lidmi, ale i u jiných živočichů), evolučně „neodzkoušenou“ stravou – navíc žijeme déle, než na kolik jsou naše těla včetně zubů stavěná.

 

Zubní kartáček

Pastu, kartáček a dobrého dentistu potřebujeme a potřebovat budeme...                                                                      Ilustrační fotograie

Publikováno: Úterý 12.06.2012 00:00

Akce dokumentů

Kategorie: