E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Media s námi a o nás: Při výběru VŠ se vyplatí taktizovat, Akademie, Lidové noviny, 28.1.2014

Přemýšlíte o podání přihlášky ke studiu na Přírodovědecké fakultě UK? Čas máte do 28.2. Možná by se vám tedy hodilo pár rad jak na to. K přijetí totiž nestačí „jen“ podání přihlášky a úspěšně složené přijímací zkoušky. Chce to i trošku taktiky při výběru oboru. Veronika Bartůňková ze Studijního oddělení PřF UK vám poskytne hned několik užitečných rad.

Můžete natrefit na obory, na něž se lze dostat bez přijímaček, ale i na takové, kam berou jen každého dvacátého. 

Blíží se termín, dokdy je třeba rozeslat přihlášky na vysoké školy. Přílohu Akademii v této souvislosti zajímalo, jaké jsou šance dostat se na jednotlivé obory a jestli lze v tomto ohledu nějak taktizovat.
„Dcera jedné mé známé se hlásila k nám na fakultu na tři různé biologické obory,“ říká Veronika Bartůňková ze studijního oddělení Přírodovědecké fakulty UK. Ani na jeden se ale nedostala. „Podívala jsem se, kam se hlásila, a zjistila jsem, že všechny tři zvolené obory měly jedno společné: šance na přijetí byla velmi malá.“ Studijních míst totiž není mnoho a na daných oborech je každoročně nával. Zkušená pracovnice doporučila, aby si dívka, když ji zajímá ochrana přírody, zkusila podat přihlášku na obor životní prostředí, protože tam se tolik uchazečů nehlásí, a šance na přijetí je proto vyšší. Byla to užitečná rada. Studentka u přijímacích zkoušek uspěla a nyní už má za sebou dva a půl roku studia.

Student s notebookem

Uchazeči o studium na VŠ by měli pečlivě sledovat údaje o úspěšnosti loňských uchazečů. Tyto údaje jsou lehce dostupné na internetu.    Foto: Štefan Siba


Úspěšnost uchazečů musí zveřejňovat všechny školy

Podle zkušeností Veroniky Bartůňkové zájemci o studium často nesledují, zda na zvolený obor berou během let spíš každého druhého, nebo každého desátého. „Nesetkávám se často s tím, že by se uchazeč na naši školu hlásil třeba na obor, o který má velký zájem, ale šance na přijetí není velká, a pak si ještě podal jako pojistku přihlášku na jiný obor, kde je bilance přihlášených a přijatých příznivější,“ dodává Bartůňková. Přitom údaj o úspěšnosti loňských uchazečů není tajný, dokonce je lehce přístupný každému. Kolik se na jednotlivé obory hlásilo studentů a kolik jich přijali, lze najít ve zprávě o přijímacím řízení, kterou je povinna zveřejnit každá fakulta na svých webových stránkách. (Někdy ale není snadné daný dokument najít. V tom případě můžete zavolat na studijní oddělení, aby vám řekli, kam ho umístili.) Že studenti tolik neřeší šance na přijetí, je dost možná způsobeno tím, že dostat se na některou z 26 veřejných vysokých škol či 44 soukromých není v posledních letech až tak těžké – průměrná úspěšnost se několik let pohybuje okolo 75 procent. Při podrobném zkoumání tabulek, které otiskujeme na následujících stránkách Akademie, ale zjistíte, že jsou fakulty, kde je úspěšnost uchazečů mnohem nižší. A když půjdete až k jednotlivým oborům, z čísel vyčtete, že někde berou třeba jen každého dvacátého.

Celý článek si můžete přečíst v dnešní příloze Akademie Lidových novin

Autor: Barbora Říhová (Akademie, Lidové noviny)

 

Informace pro uchazeče o studium na Přírodovědecké fakultě UK naleznete ZDE

Informace k přijímacímu řízení naleznete ZDE

Link na podání elektronické přihlášky ke studiu naleznete ZDE

Publikováno: Pátek 28.02.2014 15:20

Akce dokumentů

Kategorie: