Media s námi a o nás: Novodobé otroctví, 18.11.2013, Horizont ČT 24
V souvislosti s blížícím se zahájením stavby stadionů pro mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat v roce 2022, se odhalují složité smluvní vazby a rozsáhlé rutinní zneužívání migračních pracovníků. V některých případech dokonce ve formě nucené práce.
Pod pojmem otroctví si lidé obvykle vybaví chytání Afričanů a jejich převoz do Ameriky, aby tu pracovali na plantážích. Tento druh otroctví sice už byl dávno zrušen, ale otroctví jako takové existuje i v současnosti, jen na sebe vzalo řadu jiných podob a forem. U takzvané tradiční formy otroctví, o které se hovoří právě v souvislosti s vlastněním afrických otroků, mohl majitel s osobou, kterou vlastnil, zacházet, jak chtěl, jako by se jednalo např. o kus nábytku. Mohl osobu prodat či darovat někomu dalšímu. Jednalo se o zjevnou formu vlastnictví. U dnešních forem není mnohdy "vlastnictví" jiné osoby tak zřetelné. Tyto formy jsou charakteristické především donucováním, vykořisťováním a kompletní kontrolou, kterou někdo provádí nad zotročenou osobou.
Světové organizace odhadují, že v některé z forem otroctví v současnosti žije asi 27 milionů lidí. Polovinu z moderních otroků přitom tvoří děti a téměř tři čtvrtiny jsou ženy. Podle některých mezinárodních organizací žije v podmínkách, které lze považovat za moderní formy otroctví dokonce zhruba 200 milionů osob...
Celý rozhovor s RNDr. Evou Janskou, Ph.D. můžete shlédnout ZDE
Akce dokumentů