E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Na plovárně s prof. Jaroslavem Flegrem, ČT 2, 14.4.2013

Profesor Jaroslav Flegr byl hostem Marka Ebena v ikonickém pořadu České televize Na plovárně. Mluvili o parazitech, jejich cestování a rafinovaných tricích pro přežití, o teorii zamrzlé evoluce i o tom, v čem se mýlil Charles Darwin.

13 let, pět set dílů, pět set rozhovorů, pět set setkání s výjimečnými hosty – to je ikonický pořad České televize Na plovárně, který moderuje charismatický Marek Eben. V křesle proti němu se vystřídalo mnoho českých i světových osobností. Málokterý český televizní pořad se může pyšnit takovými hosty, jako je Dalajláma, Madeleine Albrightová, Michael York, Tomáš Baťa, Bill Gates, Martina Navrátilová, Dagmar Havlová, Genesis, Marc La Chapelle a mnoho dalších. Jedním z výjimečných hostů byl v neděli, 14. dubna,  i prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. z Katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK.

“Někdy máme tady Na plovárně takovou malou řetězovou reakci. Pozveme pana profesora a ten nám doporučí jiného pana profesora. A takové profesorské doporučení, to my bereme vážně. Minulý týden jsme si tady povídali s panem profesorem Juliem Lukešem. A ten, když odcházel, řekl, měli byste pozvat pana profesora Jaroslava Flegra, to by byl zajímavý host. A tak i dnes zůstaneme u parazitologie a také u evoluční biologie, protože náš dnešní host napsal impozantní knížku s názvem Zamrzlá evoluce, za kterou dokonce do stal cenu Magnesia Litera“… uvedl profesora Jaroslava Flegra Marek Eben.

 

J. Flegr a Marek Eben web

Profesor Jaroslav Flegr byl v neděli hostem Marka Ebena v ikonickém pořadu Na plovárně

Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.

V letech 1977 až 1986 vystudoval obory fyziologie buňky a fyziologie živočichů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 1991 se věnoval molekulární imunologii na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a na Lékařské fakultě Tokijské Univerzity, od roku 1991 se věnuje evoluční biologii a evoluční parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dlouhodobě se zabývá studiem vlivu parazitů na lidské chování a rozvíjením evolučních teorií. Je autorem řady knih, především velké monografie Evoluční biologie (Academia 2005, 2009), Zamrzlá evoluce aneb Je to jinak pane Darwin (Academia 2006) oceněné v roce 2007 cenou Magnesia Litera v kategorii odborná literatura, Úvod do evoluční biologie (Academia 2007) a knihy Pozor, Toxo! (Academia 2011).

A jak se vidí sám Jaroslav Flegr? „Jsem biolog, profesor na Přírodovědecké Fakultě UK v Praze. Když zrovna nepřednáším nebo nezkouším studenty tak se zabývám evoluční biologií, evoluční parazitologií a evoluční psychologií a hledáním ztracených předmětů v nepořádku na svém stole. Mým hlavním koníčkem  je moje práce (což je, přiznávám, pro mě i mé okolí poněkud vysilující). Rád se ploužím přírodou (Ďábličák stačí, Balkán je lepší) a fotografuji co mi vleze před objektiv. Na poli vědy i v běžném životě jsem postupně učinil řadu objevů; vzhledem ke své mizerné paměti mnohé z nich i opakovaně.“

 

J. Flegr web

"Rád se ploužím přírodou... " říká o sobě s trochou nadsázky Jaroslav Flegr

 

Na celý pořad se můžete podívat ZDE

Rozhovor ¨s Jaroslavem Flegrem v Lidovkách.cz si můžete přečíst ZDE

Blog Jaroslav Flegra najdete ZDE

 

Publikováno: Úterý 16.04.2013 14:00

Akce dokumentů

Kategorie: