E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Kouzelná mikrofotografie, FotoVideo, 24.5.2012

O tom, že je Mgr. Petr Jan Juračka, doktorand Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, vynikající fotograf není pochyb. V poslední době však zaslouženě jeho věhlas překračuje hranice naší fakulty, a to i ve světovém měřítku. Přinášíme vám článek nejen o jeho začátcích, ale i tom, co právě chystá, který vyšel v populárním fotografickém časopise FotoVideo.

"Pamatuju si to jako dnes. Bylo mi jedenáct, táta mě vyzvedával na letním táboře pro děti se zájmem o přírodu. Byl jsem najednou ztracený a zmatený. Tenkrát jsem se totiž zamiloval do mikroskopů a moje tehdy ještě čerstvá láska k fotografování přírody zažila první tvrdou zkoušku."

Mikrofotografie? Láska na celý život
Nikdy bych nehádal, že ani o patnáct let později nebudu vědět, co je vlastně lepší. A tak pořád montuju foťák na mikroskop a je to skvělé oboje. Teď už mohu říci, že je mikrofotografie láska na celý život. Jsem si hodně blízký se dvěma největšími legendami české scény, oba jsou již v důchodu. Mají za sebou desítky let práce s elektronovými i optickými mikroskopy. A dodnes tráví dny i noci nad fotkami, protože je to prostě baví. Je to totiž návykové. Chtěli byste je poznat osobně? Společně s dr. Martinem Černým jsme se rozhodli založit  na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy přírodovědný fotoklub a seminář pro studenty se zájmem o fotografii (a video!) s přírodní tematikou. Vedle semináře sestávajícího převážně z přednášek odborníků bude spočívat také v praktických workshopech zaměřených jak na čistě profesionální a astronomicky drahou techniku, tak na fotografování mikro- a makrosvěta běžnými zrcadlovkami. A rozhodně tento kurz nechceme omezit jen na studenty naší alma mater, ale otevřít jej široké veřejnosti. Vědecká fotografie je totiž krásná, ale krutá milenka… Veškeré informace sledujte na webu: www. natur.cuni.cz/biologie/ekologie/fotoklub, kde se postupně dočtete, kdy a kde se konají jednotlivá session (lze volit jen to, co vás zajímá), kdo jednotlivé kurzy povede, co k fotografování potřebujete a mnoho, mnoho dalšího. Bližší informace o tomto semináři již brzy zde.

 

Dej foťák na mikroskop

Kdo z vás vyzkoušel někdy v životě makrofotografii, dá mi jistě zapravdu, že je to boj. Boj se světlem a neskutečně nízkou hloubkou ostrosti, pročež většina snímků končí kdesi v nechtěných a neurčitých rozostřených tvarech. Tak si to celé ještě vynásobte deseti a jsme tam, kde začíná neskutečně technická disciplina – mikrofotografie. Co s tím? Zde vidíte čistě dokumentární snímek perloočky (malý planktonní korýš) z Nepálu coby pokus o odpověď.

.

 • Protože je perloočka takřka průhledná, je velmi vhodné ji zhruba na 24 hodin ponořit do speciálního barviva (fialovomodrá barva).
 • Protože se s ní ve vodě špatně pracuje, je dobré ji postupně, během dalších 24 hodin převést do něčeho viskózního, např. glycerinu.
 • Protože je hloubka ostrosti skutečně nízká, je dobré nasnímat ji postupně v různých rovinách zaostření, v tomto případě jich bylo 64, fotoaparát je nastaven obdobně jako u snímání panoramat; Nikon D3100, ISO 200, 1/30 s, bez možnosti volby clony (cloní mikroskop), drátěná spoušť.
 • Protože žijeme ve třetím tisícletí, nemá smysl skládat 64 fotek ručně, takže je dobré nahrát je do speciálního softwaru a nechat složit počítačem pomocí 3D modelu (dobrý moment na to dát si kafe…).
 • Počítače ale nejsou všemocné, a proto je dobré načíst všech 64 snímků formátu RAW do jednoho souboru ve Photoshopu a ručně to celé doladit pomocí systému masek (další vhodný moment jít na kafe…).
 • Výsledné soubory PSD pak stačí nahrát jako kolekci do Lightroomu, srovnat jim všem vyvážení bílé a jiná základní nastavení a hurá na export do formátu TIF. Poslední vhodný moment na kafe.

Celý článek si můžete přečíst v novém časopise FotoVideo, č. 6/2012, který je právě v prodeji.

Petr je autorem několika dalších článků o fotografování:


a článků s populárně přírodovědnou tématikou
:

Petrovy fotky recentně v médiích:

Pakliže jste studenty naší fakulty a máte vážný zájem o mikrofotografii, vězte že vedle nabízeného semináře vypsal Petr společně s jeho školitelem doc. Adamem Petruskem (vedoucím katedry ekologie) téma pro bakalářskou, případně magisterskou práci o povrchové ultrastruktuře efipií perlooček rodu Daphnia. Více informací u obou zmíněných.

Petr je také čerstvě jednou z reklamních tváří Centra FotoŠkoda..., které se nyní stalo rovněž partnerem naší fakulty.

 

A z pohledu mikrofotografa to nejdůležitější - fotografie ve vědeckých časopisech

 • Ďuriš Z., Horká I., Juračka P.J., Petrusek A., Sandford F. (2011): These squatters are not innocent: the evidence of parasitism in sponge-inhabiting shrimps. PLoS ONE 6(7): e21987. DOI: 10.1371/journal.pone.0021987
 • Juračka, P.J., C. Laforsch & A. Petrusek. 2011. Neckteeth formation in two species of the Daphnia curvirostris complex. Journal of Limnology, 70(2), 1-10. DOI: 10.3274/jl11-70-2-20
 • Juračka, P.J., V. Kořínek & A. Petrusek. 2010. A new Central European species of the Daphnia curvirostris complex, Daphnia hrbaceki sp. nov. (Cladocera, Daphniidae). Zootaxa, 2718: 1-22. Open access PDF.
 • Lohr, J. N., C. Laforsch, et al. "A Daphnia Parasite (Caullerya mesnili) Constitutes a New Member of the Ichthyosporea, a Group of Protists near the Animal-Fungi Divergence." Journal of Eukaryotic Microbiology 57(4): 328-336. DOI: 10.1111/j.1550-7408.2010.00479.x
 • von Vaupel Klein, J. C. (2010). "Pictures of crustacea taken by SEM - A collection of photographs by Petr J. Juracka." Crustaceana 83(4): 511. DOI: 10.1163/001121610X491040
 • Ďuriš, Z., Horká, I. & Sandford, F., 2009. Periclimenaeus pectinidactylus n. sp. (Crustacea: Decapoda: Pontoniinae) from the Belizean Barrier Reef, Caribbean Sea. Zootaxa 2130: 31-40. PDF
 • Hudec, R., Pina, L., Švéda, L., Inneman, A., Maršiová, V., Šimon, V.: 2009. Astronomical X-ray Telescopes and Monitors of Lobster Eye Type. Proceedings of Science, proceedings of the konference: The Extreme sky: Sampling the Universe above 10 keV. PDF
 • Ďuriš, Z., Horká I. & I. Marin, 2008. Periclimenes sulcatus sp. nov., a new pontoniine shrimp (Crustacea: Decapoda: Palaemonidae) from Vietnam. Zootaxa 1860: 35-50. WEB

Petrův web: http://petr.juracka.eu/
Petrova stránka na Facebooku: http://www.facebook.com/petrjanjuracka

Publikováno: Úterý 29.05.2012 00:00

Akce dokumentů