E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Prof. Bohumír Janský v pořadu Hyde Park Civilizace, ČT 2, 11.5.2013

Kryštof Kolumbus – objevitel Ameriky, David Livingstone – objevitel Viktoriiných vodopádů a Bohumír Janský objevitel pramenů Amazonky. Jak se ale hledá pramen nejdelší řeky planety? V pořadu Hyde park ČT 2 byl 11. května hostem prof. Bohumír Janský z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK a odpovídal na dotazy nejen kolem Amazonky, ale i neméně důležitého výzkumu v Kyrgyzstánu a jiných oblastech světa a o svých zážitcích z putování do těchto exotických míst.

Když se řekne Amazonka, většina z nás si vybaví dobrodružné prostředí obrovského jihoamerického pralesa, plného roztodivných zvířat a ještě roztodivnějších rostlin. Málokoho však napadne, že prameny této největší řeky na světě objevil prof. Bohumír Janský, český hydrolog, geograf, vědec a badatel. Bez nadsázky lze říci, že společně se svým týmem tak učinil poslední velký geografický objev na této planetě. Když pak profesora Janského poznáte osobně, vzbuzuje ve vás spíše dojem úspěšného manažera zahraniční firmy než typického vědce. O to více vás překvapí jeho světově úspěšná a uznávaná vědecká dráha.

Práci geografa si mnozí přestavují jako nudné vysedávání nad historickými mapami. Příběh prof. Bohumíra Janského je však jasným důkazem, že to tak rozhodně není. Za svými geografickými cíli se plahočí často pěšky oblastmi, které lidská noha navštěvuje jen zřídka a čelí přitom i mnohým nebezpečím. Na počátku všeho přitom byly rodokapsy od dědečka a knížka od prof. Kunského o českých cestovatelích, v níž byla stať o jezuitském misionáři Samuelu Fritzovi (17.stol.) a jeho cestě k pramenům Amazonky.

Amazonka, nejdelší a nejvodnatější řeka světa, přivádí do světových oceánů 20 % veškeré sladké vody. Řeka je dlouhá víc než 7 000 km, vlévá se do ní přes 200 řek.

 

prof. Janský v HPC

 

Celý pořad Hyde Park Civilizace můžete shlédnout ZDE

 

 

Publikováno: Pondělí 20.05.2013 21:50

Akce dokumentů

Kategorie: