E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníJak rostli trilobiti- přednáška

Zveme vás na přednášku Jak rostli trilobiti, kterou pořádá Kamenožrout – geologický korespondenční seminář Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Čas 18.04.2013   19:00
19.04.2013   21:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Mgr. Lukáš Laibl z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK bude mluvit o pozoruhodném vývoji trilobitů, známých prvohorních členovců. Přednáška se uskuteční 18. dubna 2013 od 19:00 hodin v klubu Podsklepeno (Karlínské náměstí 7, Praha 8 – Karlín). Zároveň proběhne vernisáž výstavy fotografií Kámen na kameni.

Lukáš Laibl se specializuje na výzkum trilobitích larev. Trilobiti se pravděpodobně líhli z vajíček, nejmenší jedinci přitom byli sotva půl milimetru velcí. V České republice nacházíme na některých místech dokonale zachované zkameněliny jejich larev z doby asi před 500 miliony let. Trilobiti měli pevný krunýř, který museli pravidelně svlékat. Rostli vždy jen v krátkém období po svlékání, než jim ztvrdl nový krunýř. Jejich vývoj se tedy podobá vývoji dnešních krabů a dalších korýšů.

Čerstvě vylíhlé larvy často žily úplně jinak než dospělci. Studium tvaru a velikosti larev dokáže prozradit, zda se nechávaly unášet mořskými proudy, nebo spíše lezly po dně. Rozdílné způsoby života měly vliv na geografické rozšíření jednotlivých druhů, a tím i na jejich náchylnost ke změnám klimatu nebo k velkým vymíráním.

Přednáška se koná ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy. Informace o dalších akcích geologického korespondenčního semináře Kamenožrout najdete na jeho webu nebo facebookové stránce.

 

Kamenožrout plakát web

 

 

Publikováno: Středa 17.04.2013 10:30

Akce dokumentů