E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníFestival Jeden svět na Přírodovědecké fakultě UK 11.-13.3.2013, Viničná 7, Praha 2

Dnešním dnem zahajuje Jeden svět, festival dokumentárních filmů o lidských právech, projekce filmů i u nás na fakultě.

 

Festival Jeden svět neprobíhá jen v kinech, ale také na vysokých školách. U nás se letos představí už počtvrté. Ročník 2013 chce především otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci. Projekce jsou přístupné pro studenty i veřejnost, vstupné je 50 Kč.

PROGRAM festivalu Jeden svět na Přírodovědecké fakultě UK:

11.3.2013 od 16:30 film Svobodu pro Smetanu (Vít Klusák, Filip Remunda / Czech Republic / 2012 / 53 min)

 

Svobodu pro Smetanu

                                                                                                                    Foto: http://www.jedensvet.cz

Film Víta Klusáka a Filipa Remundy zaznamenává mediálně známou kauzu olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany, který byl za kreslení tykadel na volební plakáty odsouzen k nepodmíněnému trestu, do jehož výkonu zprvu nenastoupil. Recesistický čin civilního aktivisty frustrovaného tuzemskou politickou situací shledávají různí aktéři dokumentu povětšinou jako legitimní vyjádření názoru a svéráznou formu protestu. Řada z nich vidí Smetanův případ spíš jako absurdní frašku, která v očích veřejnosti znemožňuje zejména současnou domácí vládu a justici. Legitimitu jeho protestu v dokumentu nezpochybní dokonce ani nikdo z politiků, kteří se zaštiťují obvyklými frázemi. Autoři filmu příběh „tykadlového řidiče“ nejen zaznamenávají, ale také do něj angažovaně vstupují. Jejich pozorování ukazuje, že fungování českého právního systému a mechanismů spravedlnosti není bezchybné. Film vznikl v rámci cyklu Český žurnál, série pěti hodinových autorských dokumentů, portrétujících zásadní události a jejich aktéry v roce 2012 v České republice.

 

11.3.2013 od 18:00 film Polibek pro Putina (Putin's Kiss - Lise Birk Pedersen / Denmark / 2012 / 58 min.)

 

Polibek pro Putina

                                                                                                                     Foto: http://www.jedensvet.cz

Masové hnutí a demonstrace v Rusku nejsou výlučně věcí opozice. Také Putinovi příznivci se organizují do patriotického hnutí, které má své vůdce, mládežnické tábory, kongresy a demonstrace. Zvláště v době a místě očekávaných protestů opozice. Snímek je sondou do povahy masového provládního hnutí „Naši“. Na příkladu mladé a ambiciózní Máši Drokovové, asistentky komisaře Našich, film sleduje moderní a pozitivní tvář hnutí. Pozorování demonstrací a schůzí Našich, jakož i svědectví opozičního vůdce Ilji Jašina a známého blogera Olega Kašina však ukazují i druhou tvář hnutí: násilnou, nacionalistickou a štvavou. Nově zvolený komisař tuto tendenci na kongresu Našich vyjadřuje explicitně. Patriotka Máša se pomalu od agresivních metod Našich distancuje a nachází společnou řeč s Kašinem. Hnutí ale stále brání i přes nátlak, který je na ni pro její nové styky vyvíjen. Když je Kašin krutě zbit, Máša si musí vybrat.

 

12.3.2013 od 18:00 film Pevnost (Fortress, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Czech Republic / 2012 / 72 min.)

 

Pevnost

                                                                                                                   Foto: http://www.jedensvet.cz         

Dvacet let od rozpadu SSSR v Evropě stále existuje stát, kde shlíží ze sloupů na náměstích bronzový Lenin, nostalgicky se vzpomíná na staré dobré sovětské časy a fotografovat na železničních zastávkách je přísně zakázáno. Vítejte v temném skanzenu komunismu, vítejte v neuznané Podněsterské moldavské republice. Poeticky laděný dokument mladých českých autorů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše popisuje na příbězích několika postav každodenní život v pitoreskních kulisách podněsterského (ne)státu. Jeho obyvatele dennodenně masíruje státní propaganda a k cestě do zahraničí potřebují tři a více pasů. V čele neuznané republiky stál uplynulých dvacet let prezident Igor Smirnov, tragikomická postava jako vystřižená z osmdesátých let minulého století. Z území na pravém břehu Dněstru vybudoval satelit Moskvy, přes který proudí do Evropy zbraně, drogy a lidské orgány. Vše přitom kontroluje všudypřítomná tajná policie a řídí mafiánské struktury mocných. Přinese nová volba prezidenta šanci na změnu? Film byl s úspěchem uveden na zahraničních festivalech, například na dánském CPH:DOX.

 

13.3.2013 od 18:00 film Na sever od slunce (North of the Sun, Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum / Norway / 2012 / 46 min)

 

Na sever od slunce

                                                                                                                    Foto: http://www.jedensvet.cz

 

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití…

 

Jeden svět - plakát

                                                                                                                  Foto: http://www.jedensvet.cz

 

 

 

 

Publikováno: Pondělí 11.03.2013 15:55

Akce dokumentů