E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníČeská wikipedie potřebuje přírodovědce, Vesmír, 22.11.2014

S magisterským studentem Vojtěchem Dostálem z Přírodovědecké fakulty UK o Wikipedii, která je již třetím rokem největší česky psanou encyklopedií.

Největší česky psanou encyklopedií v dějinách již tři roky není Ottův slovník naučný, ale Wikipedie. Se svými 300 000 hesel ho dnes předstihuje dvojnásobně a obsahuje i množství přírodovědeckých informací. Renomé Wikipedie však za Ottovým slovníkem stále pokulhává. Co je potřeba udělat, aby se to změnilo?

Autorů Wikipedie – takzvaných wikipedistů – jsou jen v Česku stovky či tisíce. V posledním měsíci provedlo v české Wikipedii alespoň pět změn (editací) více než pět set osob. Každý měsíc takových změn dobrovolníci vykonají okolo 60 000. Všichni wikipedisté jsou dobrovolníci, často pseudonymní a pracující ve svém volném čase.

Jsou to lidé různého věku a vzdělání a mají společné jen to, že jsou vesměs grafomany v dobrém slova smyslu. Každý wikipedista či wikipedistka se specializuje na něco jiného – ten píše o středověkých válkách, ta o francouzských vesnicích. Já jsem napsal kolem 1500 článků z oblasti biologie – začal jsem, když jsem si povšiml, že na Wikipedii chyběl článek „lišejník“.

Díky dobrovolníkům je česká Wikipedie neuvěřitelně aktuální – nejnovější informace se do encyklopedických hesel dostávají během několika hodin, či dokonce minut. Wiki znamená v havajštině rychlý; není se tedy čemu divit, že Wikipedie například poskytuje aktuální mapy vývoje frontových linií současných válek, den po dni.

Každý může přispět a nové informace se hned zobrazí každému čtenáři – to však také ale znamená, že mohou být do Wikipedie zanášeny chyby. Aby se to nestávalo, encyklopedie dnes spoléhá – podobně jako vědci v odborných pracích – na důsledné citování věrohodných pramenů, z nichž informace pochází. Tvrzení, která nejsou doložena zdroji, mohou být snadno podrobena kritice, která většinou vede k hledání vhodného pramenu. Pokud i toto selže, pak bývá tvrzení odstraněno.

Wikipedie se dále snaží do svých řad přitáhnout nové kolegy – dobrovolníky, a to včetně odborníků. Jak mohou právě odborníci pomoci?

Pohovořte si s wikipedisty na Wikikonferenci  

Unikátní příležitost poznat české wikipedisty nastane za pár dní v Brně. Na tamější hvězdárně a planetáriu se 29. listopadu 2014 koná už šestá výroční wikikonference, setkání všech, které zajímá dění v české Wikipedii. Účast je samozřejmě zdarma a registrace návštěvníků je otevřena. Program, který je letos koncipován se speciálním ohledem na nováčky, nabídne pohled do zákulisí Wikipedie a také to nejnovější, co se v tomto roce ve Wikipedii událo.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

 

Vojtěch Dostál  je místopředsedou spolku Wikimedia ČR a  v roce 2011 založil program Studenti píší Wikipedii. Foto: Petr Jan Juračka 

Vojtěch  Dostál

Je magisterským studentem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a pracuje v laboratoři buněčné biologie. Ve volném čase je wikipedistou - jedním z editorů a správců české Wikipedie. Také je místopředsedou spolku Wikimedia ČR, jehož cílem je Wikipedii propagovat a podporovat. V roce 2011 založil program Studenti píší Wikipedii, pomáhá s rozvojem dalších projektů a věnuje se popularizaci Wikipedie.

 

Autor: Vojtěch Dostál

Publikováno: Pondělí 24.11.2014 15:20

Akce dokumentů

Kategorie: