E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Zemřel prof. Ing. Karel Štulík, DrSc.

Dne 27.5. 2013 zemřel po dlouhé a těžké nemoci prof. Ing. Karel Štulík, DrSc., dlouholetý pracovník Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jedna z jejích nejvýznamnějších osobností v jejím polistopadovém období.

Zemřel prof. Ing. Karel Štulík, DrSc. - Více...

Velká výstava bezobratlých potěší všechny amatérské zoology

Výstava se koná 9.–16. června 2013 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2). Dne 10.6. v 18:00 hod. proběhne slavnostní oficiální otevření výstavy! Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné je 50 Kč na osobu.

Velká výstava bezobratlých potěší všechny amatérské zoology - Více...

Věda prochází žaludkem - 22.6.2013 od 14:00 do 22:00 hod v Botanické zahradě PřF UK

Netradiční festival nazvaný Věda prochází žaludkem je určen všem příznivcům dobrého jídla a přírodních věd. Bude se konat v sobotu 22. června 2013 od 14:00 do 22:00 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).

Věda prochází žaludkem - 22.6.2013 od 14:00 do 22:00 hod v Botanické zahradě PřF UK - Více...

Zemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

Se zármutkem oznamujeme, že 18. června 2013 podlehl ve věku 54 let boji se zákeřnou nemocí kolega, vědec a pedagog prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.

Zemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc. - Více...

Unikátní vědecké setkání SCERIN a TAT s podporou agentur NASA, ESA a START na Univerzitě Karlově

Univerzita Karlova v Praze v minulém týdnu 17.-22.6.2013 byla hostitelem unikátního setkání vědců Regionální informační sítě pro jižní, střední a východní Evropu SCERIN podpořeného americkým Národním úřadem pro kosmonautiku a letectví (NASA), Evropskou kosmickou agenturou (ESA) - a programem START. V první části týdne bylo vědecké setkání GOFC-GOLD SCERIN-1 Meeting s názvem „Monitorování změn využívání půdy a stavu lesních ekosystémů" (17.-19.6.). V druhé části týdne navazoval první Transatlantický tréninkový kurz (TAT) pro Ph.D. studenty a mladé vědecké pracovníky (20.-22.6.).

Unikátní vědecké setkání SCERIN a TAT s podporou agentur NASA, ESA a START na Univerzitě Karlově - Více...

natr.png

Autor fotografie: Lubomír Nátr Převzato z webových stránek profesora Lubomíra Nátra; www.natr.cz

natr.png - Více...

Zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc.

Oznamujeme, že v neděli 7.7.2013 po marném zápasu s dlouhou, neúprosnou a zákeřnou nemocí zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc., emeritní profesor Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK), po mnoho let vedoucí tehdejší Katedry fyziologie rostlin PřF UK, dlouholetý předseda České společnosti experimentální biologie rostlin a současný místopředseda ČSEBR.

Zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc. - Více...

Media s námi a o nás: Když jde o hodně, jsou lidé lakomí, tvrdí biologové, Mladá fronta Dnes, 25.7.2013

Když je v sázce dostatečně velká částka, jde náš smysl pro spravedlnost stranou. Čím vyšší suma, tím hůř. V neobvyklém výzkumu to zjistil tým evolučních přírodovědců pod vedením prof. Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK. Překvapivě vysoký počet lidí se však o peníze dělí, i když nemusí.

Media s námi a o nás: Když jde o hodně, jsou lidé lakomí, tvrdí biologové, Mladá fronta Dnes, 25.7.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Hyde Park s doc. Danielem Fryntou, ČT 24, 29.6.2013

Jak člověk a moderní civilizace ovlivňují vymírání některých živočišných druhů? V posledním Hyde Parku Civilizace před prázdninovou pauzou odpovídal docent Daniel Frynta, sociobiolog z Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Hyde Park s doc. Danielem Fryntou, ČT 24, 29.6.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Jaké jsou regionální rozdíly, aktuální proměny a dopady chataření a chalupaření na systém...ČRo 2, 18.6.2013

V úterý 18. června večer vystoupila RNDr. Dana Fialová, Ph.D., z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v přímém přenosu na Českém rozhlasu 2 v pořadu Kontakt Dvojky.

Media s námi a o nás: Jaké jsou regionální rozdíly, aktuální proměny a dopady chataření a chalupaření na systém...ČRo 2, 18.6.2013 - Více...

Úspěch středoškolských biologů pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK na Mezinárodní biologické olympiádě v Bernu.

24. ročník Mezinárodní biologické olympiády (IBO) se uskutečnil ve dnech 14. - 21. 7. 2013 ve švýcarském Bernu. Soutěže se zúčastnil rekordní počet 62 států s celkem 240 účastníky. Celkem bylo rozděleno 25 zlatých, 47 stříbrných a 73 bronzových medailí. Studenti z ČR pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK z toho získali hned čtyři medaile – dvě stříbrné a dvě bronzové.

Úspěch středoškolských biologů pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK na Mezinárodní biologické olympiádě v Bernu. - Více...

Media s námi a o nás: Částice donesou lék až do mozku, Lidové noviny, 22.8.2013

Seriál Naděje české vědy Lidových novin věnoval jeden ze svých dílů našemu úspěšnému absolventovi, vědci a externímu spolupracovníkovi Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK Mgr. Martinu Hrubému, PhD.

Media s námi a o nás: Částice donesou lék až do mozku, Lidové noviny, 22.8.2013 - Více...

Mladí geografičtí olympionici úspěšně soutěžili na mezinárodním poli v Kjótu a Petrohradu

Přírodovědecká fakulta UK pořádá, letošním ročníkem počínaje, zeměpisnou olympiádu v Praze. Po květnovém celostátním kole, se vítězové usilovně připravovali na navazující srpnové celosvětové soutěže. Starší žáci kategorie D (16–19 let) se utkali s konkurencí v japonském Kjótu na International Geography Olympiad (iGeo). Mladší žáci soutěžní kategorie C (12–15 let) zamířili do ruského Petrohradu na National Geographic World Championship.

Mladí geografičtí olympionici úspěšně soutěžili na mezinárodním poli v Kjótu a Petrohradu - Více...

Media s námi a o nás: Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy, SME, 23.8.2013

Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK poskytl rozhovor slovenskému deníku SME, který se v článku „Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy“ zabývá problematikou gentrifikace.

Media s námi a o nás: Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy, SME, 23.8.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Jak poznají spermie, jestli mají "plout" do pravého, či do levého vejcovodu? Lidové noviny, 4.9.2013

Oplodnění znamená spojení spermie a vajíčka. Je to složitý proces, k jehož úspěšnému završení musí být splněna řada podmínek. Jednou z nich je i ta, aby spermie našly správnou cestu k vajíčku. Jak ale poznají, která cesta je ta správná? Na další dotaz čtenáře Lidových novin, který se týká rozmnožování odpovídal prof. František vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Jak poznají spermie, jestli mají "plout" do pravého, či do levého vejcovodu? Lidové noviny, 4.9.2013 - Více...

Pozvánka na Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium

Rádi bychom Vás a Vaše spolupracovníky pozvali na „Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium“, které se koná v pondělí dne 18. listopadu 2013 od 10 hodin v budově albertovského Purkyňova ústavu (posluchárna Farmakologického ústavu, 2. patro, Albertov 4, Praha 2).

Pozvánka na Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium - Více...

Podzimní výstava kaktusů a sukulentů, Botanická zahrada PřF UK, 5. – 15.9.2013

Zveme vás do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK na Podzimní výstavu kaktusů a sukulentů, kterou pořádá Botanická zahrada PřF UK společně se Spolkem pěstitelů kaktusů a sukulentů. Výstava se bude konat denně od 9 do 18 hodin, kromě 15.9., kdy bude výstava otevřena pouze do 16 hodin.

Podzimní výstava kaktusů a sukulentů, Botanická zahrada PřF UK, 5. – 15.9.2013 - Více...

Albertov slackline festival, Albertov, Praha 2, 19.9. 2013 od 13:00 hodin

Studentská Unie UK, Přírodovědecká fakulta UK a Přírodovědci.cz pořádají 19. září 2013 v Praze na Albertově studentský Albertov slackline festival.

Albertov slackline festival, Albertov, Praha 2, 19.9. 2013 od 13:00 hodin - Více...

Media s námi a o nás: Můj vládce parazit, Týden, 9.9.2013

Přišel na to, že lidské chování ovlivňuje parazit přenášený kočkami. Díky tomu se stal profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK hvězdou, citují ho novináři i odborníci po celém světě. Nad náhlou popularitou a vlastně i svým objevem ale mává rukou. „Zase tak zásadní objev to není,“ tvrdí slavný evoluční biolog. „Kočičího“ parazita zkoumá dále. A přišel na to, že někteří lidé jsou vůči němu téměř imunní.

Media s námi a o nás: Můj vládce parazit, Týden, 9.9.2013 - Více...

Výstava "Slapy optikou geografa", předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2, do 10.10.2013

Výzkumné centrum historické geografie a Geografická knihovna PřF UK pořádají do 10.října 2013 výstavu pod názvem "Slapy optikou geografa".

Výstava "Slapy optikou geografa", předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2, do 10.10.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Proč ptáci zpívají hlavně ráno? Lidové noviny, 11.9.2013

Ptačí zpěv je v prvé řadě součástí námluv (toku). Proto tolik zpěvu slyšíme právě v jarních měsících, později ho ubývá a v letních měsících téměř zaniká. Zpěv ptáků je také zvukové označení teritoria či hnízdního okrsku a tudíž i varováním pro ostatní samce. Proč ale ptáci zpívají nejčastěji brzy ráno? Na dotaz čtenáře Lidových novin odpovídala Tereza Petrusková z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Media s námi a o nás: Proč ptáci zpívají hlavně ráno? Lidové noviny, 11.9.2013 - Více...

Muzejní sobota 21.9.2013 10:00 - 17:00 hod. na Přírodovědecké fakultě UK

Nestihli jste se podívat během Pražské muzejní noci 2013 na všechny fakultní sbírky, které se nacházejí v kampusu Přírodovědecké fakulty UK? Nebo bydlíte mimo Prahu a návštěva našich muzeí během týdne pro vás není možná?

Muzejní sobota 21.9.2013 10:00 - 17:00 hod. na Přírodovědecké fakultě UK - Více...

Konference 9th International Students Conference "Modern Analytical Chemistry"

Ve dnech 23. a 24. září 2013 se v prostorách Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2, posluchárna CH1) uskuteční již 9. mezinárodní studentská konference "Modern Analytical Chemistry".

Konference 9th International Students Conference "Modern Analytical Chemistry" - Více...

Blahopřejeme doc. Davidu Dolejšovi k získání mezinárodní ceny SGA Barrick Young Scientist Award 2013!

Za vědecké výsledky v oboru geologie a geochemie hydrotermálních procesů získal doc. David Dolejš, Ph.D. z Ústavu petrologie a strukturní geologie PřF UK prestižní mezinárodní cenu SGA Barrick Young Scientist Award 2013.

Blahopřejeme doc. Davidu Dolejšovi k získání mezinárodní ceny SGA Barrick Young Scientist Award 2013! - Více...

Media s námi a o nás: Jak se slunečnice otáčejí za sluncem? Lidové noviny, 18.9.2013

Podle jednoho z antických mýtů má otáčení slunečnic za sluncem na svědomí nymfa Klytie. Ta se zamilovala do boha slunce Helia a ze žárlivosti ublížila jeho milence. Bohové ji za trest proměnili v květinu, která se neustále otáčí za tím, koho miluje. Jak to ale vidí vědci? Na další zvídavý dotaz odpovídal Mgr. Jan Kolář, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Jak se slunečnice otáčejí za sluncem? Lidové noviny, 18.9.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Vědci hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon, ČT 1, 17.9.2013

Vědci z Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Viktora Goliáše z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon.

Media s námi a o nás: Vědci hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon, ČT 1, 17.9.2013 - Více...

Media s námi a o nás: Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká palentolog, iDnes, 20.9.2013

S teoriemi, jak se pravděpodobně pářili dinosauři, přišli už američtí tvůrci dokumentu BBC Putování s dinosaury. Mladý český paleontolog Karel Cettl na ně navázal, když s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK přemýšleli, jak zpopularizovat vědu na letošním festivalu Rock for People. Vytvořil kresby pářících se dinosaurů vycházející z dosud známých faktů.

Media s námi a o nás: Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká palentolog, iDnes, 20.9.2013 - Více...

Biofysikální chemie - nová kniha autorů Vladimíra Karpenka a Milana Kodíčka.

Kniha je pojata jako základní učebnice; je určena jak studentům přírodovědných oborů, tak pracovníkům zabývajícím se biochemií, biologií, biomedicínou a příbuznými obory, ale také všem, kdo se chtějí blíže seznámit s biofysikální chemií. Zvláštností této učebnice jsou krátké vložené fejetony, pomocí nichž je obtížná látka srozumitelnějším způsobem převyprávěna.

Biofysikální chemie - nová kniha autorů Vladimíra Karpenka a Milana Kodíčka. - Více...

5. ročník soutěže Věda je krásná. HLASUJTE v diváckém hlasování do 25.11.2013!

V porotě 5.ročníku soutěže Věda je krásná zasedne i slavný německý fotograf Gunther Wegner a profesionální fotograf skupiny MAFRA Jan Zatorsky. Mediálními partnery jsou Prima ZOOM a Lidové noviny.

5. ročník soutěže Věda je krásná. HLASUJTE v diváckém hlasování do 25.11.2013! - Více...

Blahopřejeme prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, CSc. k získání stříbrné pamětní medaile senátu!

V předvečer Dne české státnosti předal předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch stříbrné pamětní medaile senátu 15 významným osobnostem. Mezi oceněnými je i prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.

Blahopřejeme prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, CSc. k získání stříbrné pamětní medaile senátu! - Více...

Akce dokumentů