Archiv 2015 a starší
Zemřel prof. Ing. Karel Štulík, DrSc.
Dne 27.5. 2013 zemřel po dlouhé a těžké nemoci prof. Ing. Karel Štulík, DrSc., dlouholetý pracovník Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jedna z jejích nejvýznamnějších osobností v jejím polistopadovém období.
Velká výstava bezobratlých potěší všechny amatérské zoology
Výstava se koná 9.–16. června 2013 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2). Dne 10.6. v 18:00 hod. proběhne slavnostní oficiální otevření výstavy! Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné je 50 Kč na osobu.
Věda prochází žaludkem - 22.6.2013 od 14:00 do 22:00 hod v Botanické zahradě PřF UK
Netradiční festival nazvaný Věda prochází žaludkem je určen všem příznivcům dobrého jídla a přírodních věd. Bude se konat v sobotu 22. června 2013 od 14:00 do 22:00 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).
Zemřel prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.
Se zármutkem oznamujeme, že 18. června 2013 podlehl ve věku 54 let boji se zákeřnou nemocí kolega, vědec a pedagog prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc.
Unikátní vědecké setkání SCERIN a TAT s podporou agentur NASA, ESA a START na Univerzitě Karlově
Univerzita Karlova v Praze v minulém týdnu 17.-22.6.2013 byla hostitelem unikátního setkání vědců Regionální informační sítě pro jižní, střední a východní Evropu SCERIN podpořeného americkým Národním úřadem pro kosmonautiku a letectví (NASA), Evropskou kosmickou agenturou (ESA) - a programem START. V první části týdne bylo vědecké setkání GOFC-GOLD SCERIN-1 Meeting s názvem „Monitorování změn využívání půdy a stavu lesních ekosystémů" (17.-19.6.). V druhé části týdne navazoval první Transatlantický tréninkový kurz (TAT) pro Ph.D. studenty a mladé vědecké pracovníky (20.-22.6.).

natr.png
Autor fotografie: Lubomír Nátr Převzato z webových stránek profesora Lubomíra Nátra; www.natr.cz
Zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc.
Oznamujeme, že v neděli 7.7.2013 po marném zápasu s dlouhou, neúprosnou a zákeřnou nemocí zemřel prof. RNDr. Lubomír Nátr, DrSc., emeritní profesor Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK), po mnoho let vedoucí tehdejší Katedry fyziologie rostlin PřF UK, dlouholetý předseda České společnosti experimentální biologie rostlin a současný místopředseda ČSEBR.
Media s námi a o nás: Když jde o hodně, jsou lidé lakomí, tvrdí biologové, Mladá fronta Dnes, 25.7.2013
Když je v sázce dostatečně velká částka, jde náš smysl pro spravedlnost stranou. Čím vyšší suma, tím hůř. V neobvyklém výzkumu to zjistil tým evolučních přírodovědců pod vedením prof. Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK. Překvapivě vysoký počet lidí se však o peníze dělí, i když nemusí.
Media s námi a o nás: Hyde Park s doc. Danielem Fryntou, ČT 24, 29.6.2013
Jak člověk a moderní civilizace ovlivňují vymírání některých živočišných druhů? V posledním Hyde Parku Civilizace před prázdninovou pauzou odpovídal docent Daniel Frynta, sociobiolog z Přírodovědecké fakulty UK.
Media s námi a o nás: Jaké jsou regionální rozdíly, aktuální proměny a dopady chataření a chalupaření na systém...ČRo 2, 18.6.2013
V úterý 18. června večer vystoupila RNDr. Dana Fialová, Ph.D., z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v přímém přenosu na Českém rozhlasu 2 v pořadu Kontakt Dvojky.
Úspěch středoškolských biologů pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK na Mezinárodní biologické olympiádě v Bernu.
24. ročník Mezinárodní biologické olympiády (IBO) se uskutečnil ve dnech 14. - 21. 7. 2013 ve švýcarském Bernu. Soutěže se zúčastnil rekordní počet 62 států s celkem 240 účastníky. Celkem bylo rozděleno 25 zlatých, 47 stříbrných a 73 bronzových medailí. Studenti z ČR pod vedením doc. Jana Černého a RNDr. Lenky Libusové z Přírodovědecké fakulty UK z toho získali hned čtyři medaile – dvě stříbrné a dvě bronzové.
Media s námi a o nás: Částice donesou lék až do mozku, Lidové noviny, 22.8.2013
Seriál Naděje české vědy Lidových novin věnoval jeden ze svých dílů našemu úspěšnému absolventovi, vědci a externímu spolupracovníkovi Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK Mgr. Martinu Hrubému, PhD.
Mladí geografičtí olympionici úspěšně soutěžili na mezinárodním poli v Kjótu a Petrohradu
Přírodovědecká fakulta UK pořádá, letošním ročníkem počínaje, zeměpisnou olympiádu v Praze. Po květnovém celostátním kole, se vítězové usilovně připravovali na navazující srpnové celosvětové soutěže. Starší žáci kategorie D (16–19 let) se utkali s konkurencí v japonském Kjótu na International Geography Olympiad (iGeo). Mladší žáci soutěžní kategorie C (12–15 let) zamířili do ruského Petrohradu na National Geographic World Championship.
Media s námi a o nás: Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy, SME, 23.8.2013
Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK poskytl rozhovor slovenskému deníku SME, který se v článku „Prečo sa veľkomestá menia na oázy turistickej nudy“ zabývá problematikou gentrifikace.
Media s námi a o nás: Jak poznají spermie, jestli mají "plout" do pravého, či do levého vejcovodu? Lidové noviny, 4.9.2013
Oplodnění znamená spojení spermie a vajíčka. Je to složitý proces, k jehož úspěšnému završení musí být splněna řada podmínek. Jednou z nich je i ta, aby spermie našly správnou cestu k vajíčku. Jak ale poznají, která cesta je ta správná? Na další dotaz čtenáře Lidových novin, který se týká rozmnožování odpovídal prof. František vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.
Pozvánka na Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium
Rádi bychom Vás a Vaše spolupracovníky pozvali na „Functional Organization of the Cell Nucleus Symposium“, které se koná v pondělí dne 18. listopadu 2013 od 10 hodin v budově albertovského Purkyňova ústavu (posluchárna Farmakologického ústavu, 2. patro, Albertov 4, Praha 2).
Podzimní výstava kaktusů a sukulentů, Botanická zahrada PřF UK, 5. – 15.9.2013
Zveme vás do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK na Podzimní výstavu kaktusů a sukulentů, kterou pořádá Botanická zahrada PřF UK společně se Spolkem pěstitelů kaktusů a sukulentů. Výstava se bude konat denně od 9 do 18 hodin, kromě 15.9., kdy bude výstava otevřena pouze do 16 hodin.
Albertov slackline festival, Albertov, Praha 2, 19.9. 2013 od 13:00 hodin
Studentská Unie UK, Přírodovědecká fakulta UK a Přírodovědci.cz pořádají 19. září 2013 v Praze na Albertově studentský Albertov slackline festival.
Media s námi a o nás: Můj vládce parazit, Týden, 9.9.2013
Přišel na to, že lidské chování ovlivňuje parazit přenášený kočkami. Díky tomu se stal profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK hvězdou, citují ho novináři i odborníci po celém světě. Nad náhlou popularitou a vlastně i svým objevem ale mává rukou. „Zase tak zásadní objev to není,“ tvrdí slavný evoluční biolog. „Kočičího“ parazita zkoumá dále. A přišel na to, že někteří lidé jsou vůči němu téměř imunní.
Výstava "Slapy optikou geografa", předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2, do 10.10.2013
Výzkumné centrum historické geografie a Geografická knihovna PřF UK pořádají do 10.října 2013 výstavu pod názvem "Slapy optikou geografa".
Media s námi a o nás: Proč ptáci zpívají hlavně ráno? Lidové noviny, 11.9.2013
Ptačí zpěv je v prvé řadě součástí námluv (toku). Proto tolik zpěvu slyšíme právě v jarních měsících, později ho ubývá a v letních měsících téměř zaniká. Zpěv ptáků je také zvukové označení teritoria či hnízdního okrsku a tudíž i varováním pro ostatní samce. Proč ale ptáci zpívají nejčastěji brzy ráno? Na dotaz čtenáře Lidových novin odpovídala Tereza Petrusková z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.
Muzejní sobota 21.9.2013 10:00 - 17:00 hod. na Přírodovědecké fakultě UK
Nestihli jste se podívat během Pražské muzejní noci 2013 na všechny fakultní sbírky, které se nacházejí v kampusu Přírodovědecké fakulty UK? Nebo bydlíte mimo Prahu a návštěva našich muzeí během týdne pro vás není možná?
Konference 9th International Students Conference "Modern Analytical Chemistry"
Ve dnech 23. a 24. září 2013 se v prostorách Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2, posluchárna CH1) uskuteční již 9. mezinárodní studentská konference "Modern Analytical Chemistry".
Blahopřejeme doc. Davidu Dolejšovi k získání mezinárodní ceny SGA Barrick Young Scientist Award 2013!
Za vědecké výsledky v oboru geologie a geochemie hydrotermálních procesů získal doc. David Dolejš, Ph.D. z Ústavu petrologie a strukturní geologie PřF UK prestižní mezinárodní cenu SGA Barrick Young Scientist Award 2013.
Media s námi a o nás: Jak se slunečnice otáčejí za sluncem? Lidové noviny, 18.9.2013
Podle jednoho z antických mýtů má otáčení slunečnic za sluncem na svědomí nymfa Klytie. Ta se zamilovala do boha slunce Helia a ze žárlivosti ublížila jeho milence. Bohové ji za trest proměnili v květinu, která se neustále otáčí za tím, koho miluje. Jak to ale vidí vědci? Na další zvídavý dotaz odpovídal Mgr. Jan Kolář, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.
Media s námi a o nás: Vědci hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon, ČT 1, 17.9.2013
Vědci z Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Viktora Goliáše z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK hledají na Liberecku léčivé prameny bohaté na radon.
Media s námi a o nás: Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká palentolog, iDnes, 20.9.2013
S teoriemi, jak se pravděpodobně pářili dinosauři, přišli už američtí tvůrci dokumentu BBC Putování s dinosaury. Mladý český paleontolog Karel Cettl na ně navázal, když s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK přemýšleli, jak zpopularizovat vědu na letošním festivalu Rock for People. Vytvořil kresby pářících se dinosaurů vycházející z dosud známých faktů.
Biofysikální chemie - nová kniha autorů Vladimíra Karpenka a Milana Kodíčka.
Kniha je pojata jako základní učebnice; je určena jak studentům přírodovědných oborů, tak pracovníkům zabývajícím se biochemií, biologií, biomedicínou a příbuznými obory, ale také všem, kdo se chtějí blíže seznámit s biofysikální chemií. Zvláštností této učebnice jsou krátké vložené fejetony, pomocí nichž je obtížná látka srozumitelnějším způsobem převyprávěna.
5. ročník soutěže Věda je krásná. HLASUJTE v diváckém hlasování do 25.11.2013!
V porotě 5.ročníku soutěže Věda je krásná zasedne i slavný německý fotograf Gunther Wegner a profesionální fotograf skupiny MAFRA Jan Zatorsky. Mediálními partnery jsou Prima ZOOM a Lidové noviny.
Blahopřejeme prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, CSc. k získání stříbrné pamětní medaile senátu!
V předvečer Dne české státnosti předal předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch stříbrné pamětní medaile senátu 15 významným osobnostem. Mezi oceněnými je i prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
Akce dokumentů