E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Ohlédnutí za Dětským dnem s přírodovědci v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK.

Dětský den, který se konal 1. června 2012 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK, se i přes nepřízeň počasí vydařil. Přírodovědně zaměřené stánky přilákaly během pár hodin více než 800 dětí z mateřských i základních škol z celé Prahy. Malé ohlédnutí za touto vydařenou akcí vám přinášíme i prostřednictvím fotografií.

Ohlédnutí za Dětským dnem s přírodovědci v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK. - Více...

Článek Petra Pavlínka v Economic Geography

Vysoce prestižní americký časopis Economic Geography publikoval článek prof. RNDr. Petra Pavlínka, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Článek Petra Pavlínka v Economic Geography - Více...

Media s námi a o nás: Jak se vlk mohl proměnit v bišonka? 20.6.2012, Lidové noviny

Jeden budí v lidech po staletí hrůzu, druhý něhu. Jeden je šelma a stojí na vrcholu potravní pyramidy, druhý žere granule. Jeden se lidem vyhýbá a žije v lese, pouštích, stepích, bažinách i tundře, druhý by bez lidí nepřežil a žije pouze v našich obydlích. Dvě věci ale mají společné, oba pocházejí ze stejného druhu a oba obdivujeme… Jak je to možné? Odpovídala RNDr. Olga Rothová z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Media s námi a o nás: Jak se vlk mohl proměnit v bišonka? 20.6.2012, Lidové noviny - Více...

Bakalář Plus, nová atraktivní nabídka pro nadané studenty

Pro budoucí i stávající studenty bakalářských studijních oborů připravila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze zcela novou vzdělávací platformu. Tento nadstavbový program s názvem Bakalář Plus nabídne od akademického roku 2012/2013 studentům atraktivní způsob rozšíření odborného curricula zcela mimo stávající studijní plány.

Bakalář Plus, nová atraktivní nabídka pro nadané studenty - Více...

Blahopřejeme!

Prezident republiky Václav Klaus jmenoval ve středu, dne 20. června 2012, ve Velké aule Karolina na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol šedesát nových profesorů vysokých škol mezi nimi i doc. RNDr. Bohumíra Janského, CSc. z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK pro obor fyzická geografie.

Blahopřejeme! - Více...

Dvě ocenění pro knihu profesora Nátra o službách ekosystémů

Profesor Lubomír Nátr publikoval loni knihu o důležitém tématu – finančním hodnocení služeb, které nám poskytuje příroda. Kniha nyní získala hned dvě ocenění. Prvním je Cena rektora Univerzity Karlovy, druhou Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu.

Dvě ocenění pro knihu profesora Nátra o službách ekosystémů - Více...

Media s námi a o nás: Proč straky kradou lesklé předměty? 27.6.2012, Lidové noviny

Krade jako straka… Jednou za život každý z nás toto rčení určitě použil nebo alespoň slyšel. Odkud ale tato věta pochází? Má reálný základ nebo je to jen obrat, jenž používáme bez doloženého důvodu? RNDr. David Hořák, Ph.D. z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK se pokusí na tuto otázku odpovědět.

Media s námi a o nás: Proč straky kradou lesklé předměty? 27.6.2012, Lidové noviny - Více...

Media s námi a o nás: Češi objevili vzorec biodiverzity, 27.6.2012, Lidové noviny

Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.

Media s námi a o nás: Češi objevili vzorec biodiverzity, 27.6.2012, Lidové noviny - Více...

TZ Nový „vzorec biologické rozmanitosti“ pomůže při ochraně přírody

Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.

TZ Nový „vzorec biologické rozmanitosti“ pomůže při ochraně přírody - Více...

Media s námi a o nás: Kolik druhů vyhubíme, když vykácíme několik hektarů pralesa?, 27.6.2012, Týden.cz

Kolik druhů organismů žije na určité ploše divočiny? Jak se tento počet se zvětšující se plochou mění? A existují nějaká obecná pravidla, která umožňují odhadnout počty druhů zasažených devastací území o známé rozloze? Odpovědi na tyto důležité ekologické otázky hledá studie českých a amerických biologů publikovaná v on-line verzi časopisu Nature.

Media s námi a o nás: Kolik druhů vyhubíme, když vykácíme několik hektarů pralesa?, 27.6.2012, Týden.cz - Více...

Středoškoláci na táboře s Přírodovědeckou fakultou UK objeví kouzlo biologie, 19.6.2012, iForum

Už patnáct let si mohou středoškoláci zpestřit léto biologií s lektory z Přírodovědecké fakulty UK. Studenti a absolventi fakulty v rámci občanského sdružení Arachne pro ně pořádají čtrnáctidenní tábor plný zajímavých biologických přednášek, pokusů a her.

Středoškoláci na táboře s Přírodovědeckou fakultou UK objeví kouzlo biologie, 19.6.2012, iForum - Více...

Studentská konference "2nd Dev & Cell Bio PhD Conference"

V pátek, 22. června 2012, se na půdě Přírodovědecké fakulty UK konala 2nd Dev & Cell Bio PhD Conference určená pro postgraduální studenty zapsané v rámci oborové rady vývojová a buněčná biologie.

Studentská konference "2nd Dev & Cell Bio PhD Conference" - Více...

Media s námi a o nás: Vyrážka po koupání může znamenat, že vás napadly larvy ptačích motolic, 29.6.2012, HOBBY.cz

Začínají prázdniny a s nimi i doba strávená u rybníků či jezer a koupání v nich. Co nepříjemného nás ale v těchto příjemných chvílích může potkat? Na téma parazitických červů ptačích motolic s prof. Petrem Horákem z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK hovořila Martina Čermáková z HOBBY.cz.

Media s námi a o nás: Vyrážka po koupání může znamenat, že vás napadly larvy ptačích motolic, 29.6.2012, HOBBY.cz - Více...

Soutěž Věda je krásná v americkém originále časopisu Scientific American!

Soutěž Věda je krásná, jejíž 1. ročník odstartoval již v roce 2009 „překročila“ hranice nejen naší republiky, ale i kontinentů a byla prezentována na stránkách amerického originálu Scientific American, a to včetně odkazu na slide show 18 artefaktů ze soutěže!

Soutěž Věda je krásná v americkém originále časopisu Scientific American! - Více...

Blahopřejeme účastníkům 23. Mezinárodní biologické olympiády v Singapuru!

Český tým výtečně obstál v silné mezinárodní konkurenci na 23. Mezinárodní biologické olympiádě v Singapuru.

Blahopřejeme účastníkům 23. Mezinárodní biologické olympiády v Singapuru! - Více...

Blahopřejeme Pavlíně Dobruské a Lukáši Slavíkovi!

Pavlína Dobruská a Lukáš Slavík, studenti Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, uspěli v celostátní soutěži pořádané agenturou Czech Tourism.

Blahopřejeme Pavlíně Dobruské a Lukáši Slavíkovi! - Více...

Blahopřejeme týmu elektrochemických analytických metod!

Z publikačních úspěchů týmu elektrochemických analytických metod Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK

Blahopřejeme týmu elektrochemických analytických metod! - Více...

Publikace v prestižním geovědním časopise Gondwana Research

Autoři dvou článků o ultravysokotlakých horninách v Českém masívu, publikovaných v časopise Gondwana Research, jsou prof. Ing. Shah Wali Faryad, CSc. et al. a prof. RNDr. František Hrouda, CSc. et al., oba z Ústavu petrologie a strukturní geologie Přírodovědecké fakulty UK.

Publikace v prestižním geovědním časopise Gondwana Research - Více...

Media s námi a o nás: Invaze Nizozemců do českých chat a chalup, iForum, 15.8.2012

Osadníci, kteří zakládali první osady již ve 30. létech minulého století by se asi divili. Z původních skromných osad se totiž postupem času staly luxusní chaty a chalupy a fenomén chataření a chalupaření v poslední době nabyl dokonce mezinárodních rozměrů. Nizozemci, kteří k nám původně jezdili strávit pouze dovolenou, nyní již na našem území skupují rekreační objekty a dokonce u nás vznikají i tzv. holandské vesničky. O tomto fenoménu více v článku s RNDr. Danou Fialovou a RNDr. Jiřím Vágnerem, Ph.D. z Centra výzkumu geografie volného času geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Invaze Nizozemců do českých chat a chalup, iForum, 15.8.2012 - Více...

Přírodovědecká fakulta UK otevře v roce 2013 mateřskou školku v zeleném centru Prahy

Nově vznikající přírodovědná školka „Rybička“, jejíž otevření je plánováno Přírodovědeckou fakultou UK na březen roku 2013, nabídne 20 míst dětem od 2,5 let věku v jednom ze svých objektů přímo v centru Prahy. Součástí školky se vzdělávacím programem obohaceným o přírodovědné zaměření bude „přírodovědná dílna“, zookoutek, keramická dílna s pecí, ale i zahrádka upravená pro potřeby dětí.

Přírodovědecká fakulta UK otevře v roce 2013 mateřskou školku v zeleném centru Prahy - Více...

Akce dokumentů