E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

Kouzlo a moc světa rostlin, Botanická zahrada PřF UK , 18. a 19.5.2012, 10:00 - 18:00

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze se letos zapojí do mezinárodního Dne fascinace rostlinami. Ve dvou květnových dnech, a to v pátek 18. a v sobotu 19. května, budou mít návštěvníci Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Na Slupi 16, Praha 2, možnost od 10:00 do 18:00 hod. navštívit bohatý interaktivní, botanicky zaměřený program, který pro ně připravili vědečtí pracovníci Katedry experimentální biologie rostlin a Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. a České společnosti experimentální biologie rostlin.

Kouzlo a moc světa rostlin, Botanická zahrada PřF UK , 18. a 19.5.2012, 10:00 - 18:00 - Více...

Blahopřejeme!

Ceny Učené společnosti České republiky byly pro rok 2012 uděleny RNDr. Janu Veselému, Ph.D. z Katedry organické a jaderné chemie PřF UK, doc. RNDr. Janu Kotkovi, Ph.D. z Katedry anorganické chemie PřF UK, RNDr. Michalu Kolářovi a Bc. Luďku Míkovi.

Blahopřejeme! - Více...

Media s námi a o nás: Zeptejte se vědců, 16.5.2012, Lidové noviny

Mutace je náhlá změna v dědičnosti organismu, která vede k fenotypické („vzhledové“) nebo funkční odlišnosti potomků-mutantů. Může ale mutace zvýšit zdatnost organismu? Na otázku čtenáře Lidových novin odpovídal prof. František Vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Media s námi a o nás: Zeptejte se vědců, 16.5.2012, Lidové noviny - Více...

Blahopřejeme Karolině Peckové!

Ve čtvrtek, 17. května 2012, byla RNDr. Karolína Pecková, Ph.D. z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, vyhlášena laureátkou stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě.

Blahopřejeme Karolině Peckové! - Více...

Staré mapy osiřely

Po delší nemoci zemřel 13. května 2012 jeden z nejvýznamnějších znalců dějin kartografie u nás, doc. RNDr. Ludvík Mucha, CSc.

Staré mapy osiřely - Více...

Media s námi a o nás: Pivní kvasinky a výzkum rakoviny, 23.5.2012, Lidové noviny

Kolonie pivních kvasinek jsou tvořeny dvěma typy buněk, které jsou nápadně odlišné svým vzhledem i způsobem využívání a zpracování živin. Vztahy mezi těmito dvěma typy kvasinkových buněk značně připomínají vztahy mezi normálními a rakovinnými buňkami v těle živočichů včetně člověka. Tento objev jako první na světě uskutečnil tým českých vědců z Přírodovědecké fakulty Unierzity karlovy v Praze a Mikrobiologického ústavu AV ČR, pod vedením profesorky Zdeny Palkové.

Media s námi a o nás: Pivní kvasinky a výzkum rakoviny, 23.5.2012, Lidové noviny - Více...

Media s námi a o nás: Kouzelná mikrofotografie, FotoVideo, 24.5.2012

O tom, že je Mgr. Petr Jan Juračka, doktorand Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, vynikající fotograf není pochyb. V poslední době však zaslouženě jeho věhlas překračuje hranice naší fakulty, a to i ve světovém měřítku. Přinášíme vám článek nejen o jeho začátcích, ale i tom, co právě chystá, který vyšel v populárním fotografickém časopise FotoVideo.

Media s námi a o nás: Kouzelná mikrofotografie, FotoVideo, 24.5.2012 - Více...

Media s námi a o nás: Nekuřácká část restaurace lidi před kouřem neochrání, Hospodářské noviny, 29.5.2012

Pokud nejsou hospody či bary striktně nekuřácké, má rozdělování na kuřácké a nekuřácké části jen malý nebo vůbec žádný účinek. Ve stovce měření v šesti desítkách restaurací různé úrovně v Praze a Kolíně to zjistil student ekologie Tomáš Tesař z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Media s námi a o nás: Nekuřácká část restaurace lidi před kouřem neochrání, Hospodářské noviny, 29.5.2012 - Více...

Media s námi a o nás: Proč při usínání škubneme rukou?, Lidové noviny, 30.5.2012

Není nic lepšího, než si po perném dni lehnout a nechat se pomalu unášet do říše snů. A právě ve chvíli, kdy se nám začínají sny zdát to přijde. Prudké škubnutí. Sny jsou pryč a my jsme probuzeni. Proč se to děje? Na další dotaz čtenáře Lidových novin odpovídal prof. František Vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Proč při usínání škubneme rukou?, Lidové noviny, 30.5.2012 - Více...

Pražská muzejní noc 9.6.2012 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze

V sobotu, 9. června 2012 večer, v rámci Pražské muzejní noci, se pro veřejnost opět otevřou muzea a sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (http://www.natur.cuni.cz/fakulta). Mezi 19 hodinou večerní a 01:00 hodinou ranní budou moci návštěvníci na vlastní kůži poznat, že Přírodovědecká fakulta UK nejsou jen posluchárny a laboratoře, ale i jedinečná muzea a sbírky, vychutnají si tak atmosféru vysokoškolského prostředí zábavně i vědecky.

Pražská muzejní noc 9.6.2012 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze - Více...

Media s námi o nás: Student brání tropický prales, 6.6.2012, Lidové noviny

Paradox - kvůli palmovému oleji, ze kterého se vyrábí bionafta pro ekologičtější dopravu, se kácejí původní tropické pralesy na Borneu. Michal Gálik, student Přírodovědecké fakulty UK sehnal 50 tisíc, odjel na Borneo do Východního Kalimantanu a natočil o tomto paradoxu dokument s názvem Zelená poušť. Chci ukázat, že jako spotřebitelé můžeme ovlivnit poptávku po palmovém oleji, říká Michal Gálik, který právě dokončil dokument o palmových plantážích vytěsňujících tropické pralesy na Borneu v rozhovoru s Josefem Matyášem pro Lidové noviny.

Media s námi o nás: Student brání tropický prales, 6.6.2012, Lidové noviny - Více...

Media s námi a o nás: Proč si zuby musí čistit jen člověk? 6.6.2012, Lidové noviny

Základem zdravých zubů je jejich správné čištění. Odstraňuje se tím zubní plak, působí se tak preventivně proti zánětům dásní, zubnímu kazu či kameni. Neméně důležité je hledisko estetické, protože zdravé a čisté zuby a dásně jsou krásné na pohled. Proč si ale člověk zuby čistit musí a žádný jiný živočišný druh ne? Odpoví nám Marco Stella, kurátor Hrdličkova muzea člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Proč si zuby musí čistit jen člověk? 6.6.2012, Lidové noviny - Více...

Media s námi a o nás: Proč kýcháme, jen když jsme vzhůru? 13.6.2012, Lidové noviny

Kýchání bývá často příznakem nemoci nebo různých alergií. Mezi dvořany francouzského krále Ludvíka XV. se stalo kýchání dokonce módou. Kýchání se ozývalo i ze zákopů první světové války jako reakce na bojové plyny šířené nepřítelem. Kýchat pro zábavu umožní i kýchací prášek z obchodů s žertovnými předměty. Kýchání má tedy velmi rozličné příčiny. Proč ale kýcháme většinou jen přes den a ne v noci? Odpovídal prof. František Vyskočil z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Proč kýcháme, jen když jsme vzhůru? 13.6.2012, Lidové noviny - Více...

Media s námi a o nás: Bakterie všude, skvělá zpráva! 13.6.2012, Lidové noviny

Ze zjištění vědců, kteří zkoumali kolik mikrobů je na běžném pracovišti vyplývá, že téměř všechny naše kanceláře jsou semeništěm různých nákaz. Kliky dveří, zábradlí, tlačítka výtahu, kopírky, nápojové automaty, kuchyňský kout a konferenční stoly jsou prý nejčastějšími místy, kde se s mikroby setkáváme. Zazněl dokonce názor, že kanceláře jsou špinavější než WC… Zdaleka ne všichni vědci jsou ale touto zprávou zděšeni. Doc. Jan Černý z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK v tom vidí naopak i jistá pozitiva.

Media s námi a o nás: Bakterie všude, skvělá zpráva! 13.6.2012, Lidové noviny - Více...

Akce dokumentů