E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení34. ročník Mezinárodní biologické olympiády - doba stříbrná a bronzová pokračuje

V Al Ain, na hranicích s Ománem, ve Spojených arabských emirátech (UAE) se uskutečnil letošní po mnoha stránkách mimořádný ročník Biologické olympiády. Původně se měl uskutečnit v Rusku, vzhledem k okolnostem však bylo už vloni, v arménském Jerevanu, jasné, že se tak nestane. Na poslední chvíli se podařilo – s velkým přičiněním Lenky Libusové (Katedra buněčné biologie PřF UK) – předsedkyně Mezinárodní biologické olympiády, získat novou hostitelskou zemi.

 

Česká delegace na IBO 2023 ve Spojených arabských emirátech. Foto: Jan Černý

 

UAE se soutěž podařilo uspořádat v rekordním čase 11 měsíců, velice kvalitně – s přispěním mezinárodního týmu expertů (jedním z nich byl i Jan Černý, člen international advisory board, opět z PřF UK). Soutěže se zúčastnilo rekordních 79 zemí, celkem skoro 300 soutěžících – kteří si to „rozdali“ v molekulární biologii rostlin, biochemii, bioinformatice a evoluční etologii (témata praktických úloh) a teoretických úlohách, z nich většina by mohla být součástí minimálně bakalářské zkoušky. 

Dalším zajímavou  okolností letošního ročníku je to, že vítěz Ústředního kola BiO, Daniel Čičovský (který měl z titulu svého vítězství účast v Al Ain jistou) se vzdal své účasti (po zisku stříbrné medaile v loňském roce) ve prospěch někoho jiného – aby co nejvíc soutěžících z České republiky zažilo neopakovatelnou atmosféru prestižní mezinárodní soutěže!

 

V Mezinárodní biologické olympiádě pokračuje doba stříbrná a bronzová. Foto: Jan Černý. 

 

A jak uspěli naši studenti, mj. intenzivně připravovaní na půdě naší fakulty během výběrového soustředění? Všichni již podesáté za sebou získali medaili! Letos se jednalo o dvě bronzové a dvě stříbrné medaile!!! Anežka Zamouřilová, Martin Kubeš, Matěj Pokorný a Šimon Vlach byli skvělí!!! Nejmladší Šimon Vlach byl nakonec nejlepší a těšíme se, že to bude pro něj velká výzva si ještě polepšit příští rok v Kazachstánu!!! Největší hvězdou večera byl ale krteček. 

Mimochodem, Dan Čičovský, Anežka Zamouřilová i Matěj Pokorný jsou přijati na naší fakultu na nový bakalářský studijní program SCIENCE!!!


Více informací naleznete na stránkách soutěže. 


 

 

Publikováno: Pátek 14.07.2023 09:35

Akce dokumentů