Zemřel profesor František Ferry Fediuk

„Kladívko upustím, až mi samo vypadne z ruky“. Ve věku 92 let odešel profesor František Ferry Fediuk, významný geolog a spisovatel, absolvent naší fakulty, kde desítky let působil na katedře petrologie. Se svým geologickým kladívkem poznal nejen téměř všechny kouty naší vlasti, ale dostal se i do mnoha zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. S mezinárodní expedicí projel na výzkumné lodi západní Pacifik od Japonska přes Filipíny, Singapur, Mikronésii a Novou Guineu až do Austrálie. Čest jeho památce!
 Foto: Foto archiv Ferryho Fediuka
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz

Prof. RNDr. Ferry Fediuk, CSc. se narodil roku 1929. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, kde většinu života působil na katedře petrologie.  Byl rovněž  geologem průzkumné organizace Geoindustria, pracoval v podniku Stavební konstrukce a byl profesorem Pražského technologického institutu. Věnoval se také konzultační, recenzní, odborně publikační a drobné literární činnosti.

Za dlouholetou činnost pro Českou geologickou společnost (byl členem výboru Společnosti, pro ČGSpol připravil celou řadu geologických exkurzí a je autorem řady příspěvků ve Zpravodaji ČGSpol)  i za celoživotní přínos k popularizaci a rozvoji geologických věd mu byla udělena medaile Radima Kettnera.

Zavzpomínat na pana profesora můžete v rozhovoru pro jablonecky denik.cz

Publikováno: Čtvrtek 15.07.2021 14:50