Věda studenty láká. Díky Letní škole Fybich s ní začínají už na střední

Už 6. ročník letní školy zaměřené na přírodovědné obory potvrzuje vzrůstající zájem mladých o vědu. Organizátor, biotechnologická společnost Contipro, pomáhá středoškolákům nastartovat kariéru ve výzkumu. Podporu vzdělání bere firma jako svou povinnost, protože nechce dopustit, aby v regionu zůstávala pouze laciná výroba.

Do rekreačního centra UP Obora v Lanškrouně se za letní školou vydalo celkem 42 studentů toužících po nových vědomostech z oblasti fyziky, biologie a chemie. Kapacita byla naplněna na 100 %, což je pro budoucnost české vědy výborná zpráva. Kromě odborného programu, o který se postaraly špičky z jednotlivých oborů, zbyl čas i na zábavu. Jádrem celé akce ale zůstává vzdělávání, studenti absolvovali každý den více než 4 hodiny přednášek a praktických workshopů. Letošní témata byla například farmakokinetika, etika ve výzkumu, léčba nádorových onemocnění nebo mikrobiologie.

Workshop Václava Pazdery na téma balóny a meteorologie

„Velký úspěch slavila přednáška od paní docentky Evy Honsové na téma patologie. Paní docentka pracuje v pražském IKEMu jako přednostka klinické a transplantační patologie. Díky tomu se studenti dozvěděli o velmi zajímavých věcech z praxe a mohli si dokonce prohlédnout histologické řezy,“ říká Eva Myšáková, organizátorka Letní školy Fybich.

Na Anežku Veselou, absolventku Gymnázia v Žamberku, brzy už studentku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, udělala největší dojem přednáška na téma spektroskopie meteorů. Pan doktor Martin Ferus nám přednášel o chemickém složení meziplanetární hmoty, ale mimo jiné nám ujasnil, jak právě podle něj a fyzikálních vlastností jednotlivá tělesa nazývat, jak se tato tělesa formují a pohybují a kdy je možné je pozorovat na zemské obloze. Kromě odborného programu si pochvalovala i ten doprovodný a bylo vidět, že si svou třetí účast na této akci opravdu užila.

Letní škola Fybich je vyvrcholením celoročních vzdělávacích aktivit, které Contipro středoškolským studentům nabízí. Během školního roku organizuje celkem osmkrát sobotní semináře, které vedou uznávané vědecké kapacity z univerzit, vědeckých pracovišť a z laboratoří firmy. Studenti mají možnost v Contipru absolvovat i odborné stáže, kde si reálnou vědu osahají na vlastní kůži. Už 5 stážistů úspěšně reprezentovalo Česko na světových soutěžích mladých vědců, které se pravidelně odehrávají v USA a Číně.

Kristýna Kopecká

Více informací o vzdělávacím programu Fybich najdete na www.contipro.cz/vzdelavani/fybich. Kontaktní osoba:

Mgr. Kristýna Kopecká

Mobil: +420 723 966 647