E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Týden vědy a techniky bude probíhat i na naší fakultě

Týden vědy a techniky je jednou z nejrozsáhlejších, ne-li zcela nejrozsáhlejší akcí v oblasti komunikace a popularizace vědy v České republice. Naše fakulta se přidala k celé Univerzitě Karlově a pro zájemce z řad fakultní i laické veřejnosti připravila sérii přednášek předních odborníků na zajímavá témata. Celá série proběhne v mezi 3. - 13. 11. ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6 od 18.00.

 

 

 

ÚT  3. 11. 

prof. Mgr. Ing. Jan Frouz, CSc. - Katastrof se nebojíme

 

Řada jevů, kteté máme tendenci vnímat jako přírodní katastrofy s v přírodě vyskytovala odedávna a dokonce fungování ekosystémů je na nich do značné míry závislé. Snaha tyto přírodní katastrofy potlačit tak paradoxně mohla vést k ještě větším škodám. Povíme si tedy něco o katastrocách a o tom jak je můžeme vnímat jako příležitost.

 

ČT 5. 11. 

doc. Ing. Stanislav Smrček, CSc. - Produkty spotřební chemie v životním prostředí

 

Chemie přináší velkou řadu sloučenin, které přispívají či ulehčují běžný denní život. K takovým produktům patří bezesporu farmaka, vonné látky, potravinářská aditiva apod. Na druhé straně však tyto sloučeniny mohou mít při špatném či neuváženém používání negativní účinek na životní prostředí. Jak to tedy vlastně je a jaké máme možnosti tyto látky zase zpětně z ekosystému odstranit?

 

PÁ 6. 11. 

prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. - Krize identity aneb mikrochimérismus ve zdraví a nemoci

 

Nové objevy ukazují, že naše těla mohou být geneticky mnohem komplikovanější, než jsme si kdy dokázali představit. Jsme spíš společenství buněk různého původu, z nichž jen část (i když samozřejmě podstatná) je potomstvem buňky vzniklé setkáním otcovy spermie a matčina vajíčka - tedy tím, co jsme považovali za své niterné já. Přednáška se bude zabývat fenomény chimérismu a mikrochimérismu z obecně biologického hlediska, ale i jejich vztahem k medicíně, budou diskutovány i etické a právní otázky.

 

ÚT 10. 11. 

prof. RNDr. Vojtěch Ettler, Ph.D. - Těžba kovů a životní prostředí v Africe

 

Člověk potřebuje suroviny a težba kovů včetně strategických prvků rok od roku roste a to zejména v rozvojových zemích. Pojďme se podívat do subsaharské Afriky, kde je řada zemí na tomto odvětví ekonomicky závislá, často však za cenu ohrožení životního prostředí a zdraví místních obyvatel.

 

ÚT - ST 10. - 11. 11.  (budova AV ČR - Národní 3, 10 - 18 hod. místnost č. 108 )

Mgr. Štěpán Pícha - Vývoj biodiverzity mořských ekosystémů ve 3D

 

Uvidíme vývoj mořské biodiverzity v 5 různých geologických obdobích. Začneme samotným vznikem prvních oceánů a bude pokračovat skrze ediacar, devon, křídu až do miocénu.

Prezentace je součástí interaktivní výstavy "Co oči nevidí".  

 

ST 11. 11.

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.  - Věda za časů Facebooku

 

 

ČT 12. 11. 

doc. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. - Mladí a zdraví? Pijeme na cizí zdraví a ničíme si vlastní (Jerome Klapka Jerome)

 

Rozdíly ve zdraví jsou silně ovlivněny okolnostmi za nichž se lidé narodí, vyrůstají, žijí, pracují a stárnou. Pojďme se společně podívat jaké je zdraví (a zdravotně-rizikové chování) českých středoškolských studentů ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

 

 

Na programu Týdne vědy a techniky se Přírodovědecká fakulta UK podílí také interaktivní výstavou "Co oči nevidí", kterou můžete navštívit 10. - 11. listopadu v sídel Akademie věd na Národní třídě (Národní 3, Praha 1) v době mezi 10 - 18 hodinou. Podrobný popis výstavy naleznete ZDE

 

Publikováno: Neděle 01.11.2015 10:00

Akce dokumentů