E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Setkání absolventů PřF UK: Objevné cesty vědy a hudby

Alumni klub PřF UK zve absolventy, příznivce a zaměstnance Přírodovědecké fakulty UK na každoroční podzimní setkání. Na setkání vystoupí houslový virtuoz Jaroslav Svěcený s cembalistkou Jitkou Navrátilovou, naši fakultu bude v programu nazvaném Objevné cesty vědy a hudby reprezentovat prof. Bohumír Janský a ředitelka Mapové sbírky dr. Eva Novotná.
Čas 02.10.2015
od 18:00 do 22:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

 

Aula Magna, Karolinum

pátek 2. 10. 2015, 18:00

registraci na akci je nutno provést ZDE

 

 

 

účinkují:

Jaroslav Svěcený, houslový virtuoz 
Jitka Navrátilová, cembalistka
prof. Bohumír Janský, profesor geografie
dr. Eva Novotná, ředitelka Mapové sbírky

 

Věda a hudba se za staletí vzájemné společné existenci stihly protnout v mnoha bodech. První průsečík zaznamenali již antičtí pythagorejci, kteří se zatajeným dechem naslouchali vesmírné “harmonii sfér”, která vyjadřovala soulad krásy a harmonie světa a lidského porozumění kosmu. Svorníkem mezi kosmem, hudbou a lidským rozumem jsou správné poměry, vyjádřitelné matematickými zákonitostmi.

Hudba se však prolíná i dějinami lidského empirického poznávání světa. Díky zeměpisným a technologickým objevům se tvůrci hudebních nástrojů seznamovali s novými surovinami a výrobními postupy. U cizích, dříve nepoznaných národů, se inspirovali nejen výrobci, ale také skladatelé. Vydejme se nyní zpět v čase do pionýrských dob objevování Nového Světa i zákoutí Světa Starého a otevřeme se zajímavým paralelám mezi historií, zeměpisem a houslovým uměním.

 

 

Program večera:

 

1. díl: Bohumír Janský a Jaroslav Svěcený

Rok 1492: Evropan se vydává do Nového Světa.  Housle získávají svůj dnešní tvar.

 

2. díl: Eva Novotná a Jaroslav Svěcený

Rok 1586: Nizozemci, králové kartografie. Tyrolsko - země houslím zaslíbená.  

 

​3. díl: Bohumír Janský a Jaroslav Svěcený

Rok  1684: Česko-německý jezuita, kartograf Samuel Fritz vyplouvá do Jižní Ameriky. “Malé“ housle italského mistra Landolfiho z Milana z roku 1684.

 

4. díl: Bohumír Janský a Jaroslav Svěcený

Rok 1691: Fritzova mapa Amazonky: nejstarší mapa veletoku. Fantastický smyčec Eugéne Sartoryho, jehož špičkové dřevo je z okolí města Pernambuco v Brazílii.

 

5. díl: Bohumír Janský a Jaroslav Svěcený

Rok 1693: Samuel Fritz jako první oznamuje objev (dnes víme, že nesprávný) pramenů Amazonky. Housle slavného Giuseppe Fioriniho, který vlastnil pozůstalost A. Stradivariho, působily dlouhý čas v Brazílii.

 

 

Po ukončení  programu ve Velké aule si dovolujeme pozvat účastníky setkání na recepci do reprezentačních prostor Karolina. 

Publikováno: Pondělí 31.08.2015 12:25

Akce dokumentů