E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Rozhovor s absolventem: geograf Petr Hofman a jeho cesta českou internetovou jedničkou

Absolventi naší fakulty nacházejí skvělé uplatnění nejen ve vědeckých oborech, ale často také přímo v komerčním sektoru. Kartograf Petr Hofman, který magisterské studium na naší fakultě ukončil v roce 2012, se prošel v Seznamu.cz řadou pozic. Nakonec však zvítězila jeho odbornost a věnuje se zde správě geodat. Za největší úspěch Petr považuje projekt mapy celého světa z OpenStreetMaps.

 

Vážený kolego, naše fakulta je hrdá na to, že její absolventi nacházejí velmi zajímavé uplatnění nejen v čistě vědecké oblasti, ale že připravujeme také schopné odborníky do nejrůznějších oblastí komerčního uplatnění. Mohl byste nám krátce popsat, proč jste se vlastně rozhodl nastoupit ke studiu na naší fakultě a stát se geografem se zaměřením na kartografii? Byla v tom vášeň pro cizí kraje, záliba v programování či zaúřadovala spíše náhoda?

 Byla to spíše náhoda. Když jsem se hlásil na vysokou školu, tak jsem ještě příliš nevěděl, co chci v životě dělat. Na Geografii a kartografii jsem se hlásil proto, že měla přijímací zkoušky z mých oblíbených předmětů, zeměpisu a matematiky. A navíc mě zajímala příroda a její ochrana. Velmi rychle jsem ale zjistil, že fyzická geografie není obor, kterému se chci v životě věnovat. Na druhou stranu další specializace - kartografie - mě od první chvíle zaujala a už mě nepustila.

 

Po absolvování jste nastoupil do velké, stabilní, nicméně stále progresivní společnosti Seznam.cz. Jak vypadaly vaše první kroky ve společnosti?

 V Seznamu jsem chtěl nastoupit do místní kartografické redakce, která vytváří vynikající mapy. Bohužel měla plný stav, ale zrovna v té době posiloval tým produktových manažerů služby Mapy.cz a ke svému velkému překvapení jsem do něj byl přijat. Na práci manažera nebyl studijní obor Geografie a kartografie stavěný. Měl jsem však štěstí. Nadřízení ocenili mou snahu se učit a dali mi možnost získat dovednosti, které jsem neměl.

 

Kudy pak vedly Vaše další kroky po společnosti?

 Díky svému vzdělání jsem dostal tak trochu bokem na starost správu dat dálkového průzkumu Země, zejména ortofota pro tvorbu Letecké mapy. Avšak s rozvojem Mapy.cz bylo těchto dat stále víc. Pracovali jsme na šikmých a panoramatických snímcích, na 3D modelech měst a dalších. A to se s prací manažera nedalo stihnout. Proto se teď věnuji správě geodat na plný úvazek jako GIS specialista. V podstatě jsem se oklikou vrátil ke své původní odbornosti.

 

Klíčovým faktorem bylo jistě vaše vzdělání, získané na Přírodovědecké fakultě UK. Bez kterých dovedností, získaných na naší fakultě, byste se na své dosavadní kariérní cestě neobešel?

Pokud nepočítám čtení a psaní ze základní školy, tak si nemyslím, že by v mé práci existovala nějaká nepostradatelná dovednost. Výhodou společnosti typu Seznam.cz je totiž to, že zde schopní lidé najdou uplatnění napříč pracovními pozicemi. Na Přírodovědecké fakultě UK si mnohem víc cením něčeho jiného. Že mi dala základ kritického vědeckého myšlení a rozvinula touhu po poznání, kterých si cením jak v pracovním, tak v osobním životě.

 

V praxi jste jistě zjistil, že některé potřebné dovednosti Vám možná chybí. Kde byste viděl největší nedostatky svého univerzitního vzdělání?

 Zjistil, mockrát. Ale nevnímám to jako nedostatek. Žádná škola nedokáže napěchovat do hlavy všechny znalosti, které budou v životě třeba. Mnohem důležitější je vybudovat, nebo alespoň neudusit, zájem  učit se. Být zapálený pro vědění a zápal na studenty přenést. Takových pedagogů jsem potkal na univerzitě i na nižších stupních pár, ale díky nim mám možnost být tam, kde jsem. Tady má i Univerzita Karlova určitě mezery, ale to je pochopitelně věc jednotlivců a těžko to systémově změnit. I když možná přece jen... Univerzita není akademie věd a snad by měl být kladen větší důraz na kvality zaměstnanců v roli pedagogů, než jako vědců.

 

Zbývá Vám při Vašem vytížení ještě čas na rodinu, koníčky?

Každý člověk má za den stejných 24 hodin času a záleží jen na něm, čemu ho věnuje.  Ve volném čase rád lezu na skály, nebo hraji takzvané Ameritrash deskové hry.

 

Na svá školní léta jistě vzpomínáte. Vídáte se stále se svými spolužáky? A víte, jak vypadaly jejich kariérní cesty?

 O většině nemám nejmenší tušení. Při tak velkém počtu, ve kterém jsme nastupovali do prváku, snad ani nebylo možné všechny blíže poznat. Některé sleduji na sociálních sítích, se skupinkou bližších přátel se občas vídám. Našli uplatnění na geoinformatických pozicích ve státních institucích, tak i v soukromých gisových a kartografických firmách. Dva spolužáky mám i jako kolegy v Seznamu.

 

Je něco, co byste rád vzkázal současným studentům Vašeho oboru. Něco, co vidíte pouze ze současné perspektivy a o čem si myslíte, že by o tom měli vědět?

 Najděte si ve škole, nebo i mimo školu, něco svého. Něco, co by vás bavilo a zároveň někam posouvalo. Mě hodně pomohl volitelný předmět programování, které, jak jsem zjistil, rozhodně není jen pro nerdy. Mým známým pomohla třeba znalost nevýznamného cizího jazyka, kterou nikdo jiný neměl, nebo práce ve skautu. Dnes podle mě nikdo nemůže tušit, po čem bude poptávka za dvacet let. Ale dokud bude člověka vzdělávání bavit a neskončí s úlevou složením státnic, tak má ty nejlepší předpoklady.

 

Ptal se: Michal Andrle

Publikováno: Úterý 26.07.2016 11:20

Akce dokumentů