Miriam Kavec: Moja skúsenosť s mentoringom na PřF UK

Bakalárske štúdium som absolvovala na Univerzite Komenského v Bratislave a do Prahy som prišla najmä za novými možnosťami, ktoré mi v Bratislave chýbali. S odstupom času hodnotím ako najprínosnejšiu vec, ktorú mi magisterské štúdium dalo, práve mentoring.

Počas magisterského štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK som sa zúčastnila dvoch ročníkov mentoringového programu, ktorý je k dispozícií pre študentov so záujmom o nazbieranie praktických skúseností ešte pred absolvovaním štúdia.

Možnosť byť v kontakte s prostredím, v ktorom chcem pracovať po skončení štúdia, bola pre mňa neoceniteľná. Ako študent mám často sklony fabulovať o budúcnosti, hľadať na internete možnosti, prechádzať pracovné portály... Všetko sa zdá dosiahnuteľné, je to predsa podložené výskumom na googli, tie pozície sú reálne a mám aj vhodné vzdelanie... Lenže potom príde samotný kontakt s realitou a ten môže byť niekedy tvrdý.

Práve vďaka mentoringu som bola neustále v kontakte s realitou farmaceutických spoločností, videla som ako fungujú zvnútra a na základe vnímania reality som prispôsobovala svoje očakávania od budúcnosti, hľadala vhodnejšie spôsoby ako dosahovať svoje plány.

Prvý rok som si vybrala mentora z firmy Sandoz, ktorý bol výnimočný svojím priateľským a otvoreným prístupom. Hneď na prvom stretnutí sme si nastavili očakávania, ktoré by mal mentoring priniesť obom stranám. Nakoľko som chcela získať čo najviac praktických skúseností, dostávala som na spracovanie konkrétne úlohy a vďaka nim som sa stala členom pracovného teamu. Boli to moje prvé kroky vo farmaceutickom prostredí a preto som bola vďačná, že na to nie som sama – mala som okolo seba team ľudí a mentora, ktorí ma vždy podržali.

Druhý rok som mala si zvolila mentora z firmy Bayer, ktorý mi veľmi pomohol s osobným kariérnym vývojom. Naše stretnutia boli formálnejšieho charakteru, myslím, že by sa to dalo prirovnať ku kariérnemu couchovaniu. Myslím, že veľa študentov sa stretlo s pocitmi, kedy im nechýbajú vízie, ale nevedia si predstaviť samotnú realizáciu svojich plánov. Ja som tieto pocity pržívala počas posledného ročníka – vedela som, čo by som chcela po absolvovaní štúdia robiť, avšak mala som len hmlisté predstavy ako funguje farmaceutický priemysel. Práve mentoring v Bayeri mi veľmi pomohl pochopiť jednotlivé kariérne chodníčky, ktorými sa ako čerstvý absolvent môžem vydať - čo ma na nich môže stretnúť a kam ma asi dovedú. Taký kariérny sprievodca sveta farmaceutických firiem.

Myslím, že pre študentov, ktorí si nie sú istí svojím vedeckým zameraním, je mentoring jedinečnou príležitosťou ako nakuknúť za hranice akademickej pôdy do „reálneho“ sveta. Vďaka mentoringu som získala jedinečné skúsenosti z prostredia, do ktorého by som sa ako bežný brigádnik dostala len ťažko. Nie je to síce platená práca, ale pre svojich rodičov som mala vždy argument: „možno nedostávam za hodinu 100 korún, ale získavam 60 minút skúseností - a to je pre moju budúcnosť dôležitejšie“. Vďaka referenciám od mentora som získala pracovné miesto v nadnárodnej farmaceutickej firme.

Publikováno: Čtvrtek 21.09.2017 11:00