E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Mezi laureáty Ceny Neuron 2016 byli i absolventi Přírodovědecké fakulty UK

Chemik profesor Josef Michl a retrovirolog profesor Jan Svoboda. To jsou jména špičkových český a světových vědců, kteří byli spolu s dalšími čtyřmi laureáty během slavnostního večera v Profesním domě na Malostranském náměstí dekorováni Cenou Neuron za přínos světové vědě. Cenu Neuron Impuls, určenou mladým vědcům, získala absolventka doktorského studia fyzikální chemie Pavla Eliášová. Gratulujeme!

 

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru chemie

PROF. JOSEF MICHL, PH.D.

 

Prof. Josef Michl, Ph.D. Foto: Neuron

Josef Michl (* 1939, Praha) absolvoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, po promoci se stal doktorandem kvantového chemika Rudolfa Zahradníka v Ústavu fyzikální chemie ČSAV. Od roku 1965 pracoval na univerzitách v Houstonu a v Austinu. V roce 1967 se vrátil do Čech a pokračoval s profesorem Zahradníkem v práci na knize o kvantové organické chemii. Roku 1968 odjel na letní školu kvantové chemie do Norska. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zůstal v zahraničí a působil jako odborný asistent na univerzitě v Dánsku. Poté se stal profesorem v Utahu na univerzitě v Salt Lake City. V roce 1986 přijal místo na Texaské univerzitě v Austinu. V roce 1991 se přestěhoval na University of Colorado Boulder, zde také vede svoji výzkumnou skupinu. V roce 1986 byl zvolen členem Národní akademie věd Spojených států amerických, jejíž chemickou sekci tvoří zhruba 160 nejvýznamnějších amerických badatelů v oboru. Dva roky poté se stal členem Mezinárodní akademie kvantově-molekulárních věd; nyní je jejím předsedou. Od roku 1995 je členem Učené společnosti České republiky. V roce 1999 byl zvolen členem Americké akademie umění a věd. Je autorem více než 600 vědeckých prací, několika knih a patentů. V letech 1984-2014 byl editorem časopisu Americké chemické společnosti Chemical Reviews. Ovládá šest světových jazyků.


 

Cena Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie

PROF. RNDR. JAN SVOBODA, DRSC.

 

Prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc. Foto: Neuron

Jan Svoboda (* 1934, Praha) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1968–1970 a 1991–1999 zastával funkci ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Zabývá se výzkumem tzv. retrovirů a jejich vztahu s hostitelskými buňkami. Je členem Evropské organizace molekulární biologie, Americké i Evropské nádorové asociace. V roce 2015 byl zvolen za zahraničního člena Národní akademie věd Spojených států amerických. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění, například čestnou medaili J. E. Purkyněho, cenu Prix Lacassagne, stříbrnou plaketu G. Mendla nebo Ocenění za celoživotní dílo Ústavu lidské virologie v Baltimore.

 


 

Neuron Impuls - chemie

 

MGR. PAVLA ELIÁŠOVÁ, Ph.D.

 

Magisterský titul získala Pavla Eliášová v roce 2010 na Přírodovědecké fakultě Palackého Univerzity v Olomouci. V doktorském studiu pokračovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 2014 obhájila titul Ph.D. Poté odjela na rok do Korejské republiky na pozici vědecká pracovnice. Působila ve skupině profesora Ryoong Ryoo, který byl v roce 2014 jeden z kandidátů na Nobelovu cenu za chemii.Absolvovala stáže v USA, Velké Británii a ve Francii. Od začátku letošního roku je odbornou asistentkou na Katedře fyzikální a makromolekulární chemie Přírodovědecké fakulty UK a zároveň je vědeckou pracovnicí na částečný úvazek v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, Akademie věd ČR. V roce 2016 získala Neuron Impuls Junior, tedy čtvrt milionu korun na svůj výzkum.


 

 

 

Publikováno: Pátek 25.11.2016 12:45

Akce dokumentů