E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Časopis Forbes přinesl rozhovor s absolventem PřF UK Václavem Smilem, rádcem předních světových finančníků

Bill Gates ho označil za svého nejoblíbenějšího autora a Mark Zuckerberg ho zve na večeře. Václav Smil totiž rozumí světu kolem nás jako málokdo. Jak přemýšlí nejinspirativnější český vědec?

 

Mark Zuckerberg měl ten večer skvělou náladu. Na tuhle zprávu totiž šéf Facebooku čekal dlouho - počet statusů, které lidé na jeho sociální síti odeslali za den, poprvé překonal jednu miliardu.
Jenže bělovlasý muž, který seděl na druhé straně stolu a kterého šestnáctý nejbohatší člověk světa na začátku září pozval na večeři, jeho nadšení moc nechápal. Facebook nepoužívá a vlastně ho tak trochu považuje za zbytečnost. „Také jsem mu říkal: Marku, vždyť je to jen jedno číslo!“ směje se Václav Smil.


Dvaasedmdesátiletý emeritní profesor na University of Manitoba v kanadském Winnipegu si tenhle lehký vzdor může dovolit. V roce 2010 ho časopis Foreign Policy zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, je držitelem druhého nejvyššího kanadského vyznamenání Order of Canada a na večeře ho koneckonců kromě Zuckerberga zve i nejbohatší muž planety a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.
V Česku ho téměř nikdo nezná, přitom je to možná nejinspirativnější Čech současnosti - narodil se a vyrostl v Plzni, v Prazevystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a dodnes mluví dobře česky, byť už mu chvíli trvá, než si na svůj rodný jazyk vzpomene, takže při rozhovoru po dvou větách vždy přejde do angličtiny, ve které je evidentně jistější.


Už téměř půlstoletí totiž žije ve Spojených státech a Kanadě, kam emigroval v roce 1969. Přišel kvůli tomu o československé občanství, ale jen tak si mohl splnit svůj sen. Psát a přednášet o tom, jak funguje svět.

 

(...)

 

Více si přečtete v časopise Forbes Česko, 1/2016, str. 82 

Publikováno: Úterý 05.01.2016 10:10

Akce dokumentů