Absolventi naší fakulty Helena Fulková a Václav Gvoždík získali Cenu Neuron pro mladé vědce

Mezi šesticí oceněných Cenou Neuron pro mladé vědce byla ve středu 18.5. i absolventka naší biologie a nyní přední česká vědkyně v oboru vývojové biologie obratlovců Helena Fulková (medicína) a zoolog a Václav Gvoždík (biologie). Oběma upřímně gratulujeme!

Mgr. Helena Fulková, Ph.D. při přebírán Ceny Neuron pro mladé vědce. Foto: NF Neuron

- Vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
- Pracovala v Centru buněčné terapie a tká­ňových náhrad 2. lékařské fakulty a v Oddělení biologie    reprodukce ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.
- Absolvovala stáže ve Velké Británii a Japonsku, působila na Tokijské univerzitě.
- Nyní pracuje v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
- V roce 2015 získala Prémii Otto Wichterleho. Je čerstvou laureátkou Ceny Neuron pro mladé vědce.

Rozhovor Helenou Fulkovou si můžete přečíst na webu Hospodářských novin

Šek, který je součástí ocenění, převzal i další z absolventů naší fakulty RNDr. Václav Gvoždík, Ph.D. Foto: neuron

Objevený, zapomenutý a znovuobjevovaný. To je příběh krokodýla konžského, trpaslíka mezi krokodýly z centrální Afriky. Podstatnou roli v něm hraje Václav Gvoždík z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, který se stal letošním výhercem soutěže Expedice Neuron a získal částku 250 tisíc korun. Peníze využije na výzkum v Kongu, který bude zahájen v lednu 2017 a který by měl přinést důkazy o existenci nového druhu afrického pralesního krokodýla, zjistit jeho rozšíření, sesbírat tkáňové vzorky, ale také zmonitorovat rozsah obchodu s masem krokodýlů, tzv. bushmeat.

Publikováno: Čtvrtek 19.05.2016 11:10