Absolvent biochemie zvítězil na Famelabu

Matyáš Krijt je takřka renesanční osobnost. Kromě svého hlavního oboru, biochemie s medicínskými aplikacemi, se věnuje i lednímu hokeji a v neposlední řadě také amatérskému divadlu. A právě divadelní průprava je na něm skutečně znát. Prkna Dejvického divadla ovládl v neděli 11. května večer natolik, že ho odborná porota ve složení prof. Václav Pačes, dr. Michal Londensborough a Mgr. Alena Zárybnická zvolila absolutním vítězem národního kola popularizační soutěže mladých vědců Famelab.

Matyáš Krijt

Foto: Marián Vacek

Mezinárodní soutěž FameLab 2014, kterou  v České republice organizuje British Council,  dospěla k národnímu finále. V neděli 11. května diváci v zaplněném Divadle Semafor vybrali svého favorita z 11 finalistů. O celkovém vítězi rozhodla odborná porota. Letošním vítězem se stal absolvent biochemie na Přírodovědecké fakultě UK, nyní postgraduant z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Mgr. Matyáš Krijt.

Porotu i publikum pobavil svým vystoupením Pomoc, moč, pomoc. Během tří minut vysvětlil nejen nadějný způsob monitorování autismu, ale bravurně zvládl odebrat vzorek moči miminku (umělému) i několika divákům v předních řadách (symbolicky). Matyáš Krijt pojede v červnu reprezentovat Českou republiku do anglického Cheltenhamu na mezinárodní klání národních vítězů. Tam již soutěž proběhne v angličtině a konkurence bude veliká – letos se účastní již 24 zemí.

Publikováno: Středa 14.05.2014 10:15