“Stipendium Jiřího Kroutila”, darované naším absolventem, bylo uděleno

Stipendium, pojmenované po absolventovi, pedagogovi a bývalém pracovníkovi katedry organické chemie Jiřím Kroutilovi, bylo vyplaceno z daru, který věnoval své mateřské fakultě její absolvent Michal Štorek. Tento chemik a blízký přítel tragicky zesnulého Jiřího Kroutila působí v současné době ve Spojených státech, a významnou finanční částkou podpořil cestovatelské plány dvou doktorských studentů chemické sekce.
Čas 21.06.2015
od 10:25 do 10:25
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Jiří Kroutil a Michal Štorek během magisterské promoce v roce 1996. Uprostřed mezi nimi je Jan Jiskra. Foto: archiv Michala Štorka

Jméno Jiřího Kroutila (*1973) je dobře známé velké části mladých chemiků, kteří měli to štěstí poznat jeho vědecký elán, který předával studentům. A to nejen jako pedagog naší fakulty, ale také jako dlouholetý spoluorganizátor Chemické olympiády či lektor projektu Otevřená věda.

Blízkým přítelem Jiřího Kroutila již od studentských let a spoluúčastníkem mezinárodního kola chemické olympiády byl i Michal Štorek (*1973). Michal Štorek absolvoval magisterské studium na katedře biochemie naší fakulty. Během doktorského studia započatého na téže katedře přešel na  Harvardovu univerzitu, kde roku 2003 získal doktorát v chemické biologii. Tím začala jeho úspěšná kariéra ve vědecké i komerční sféře.

Pocit sounáležitosti s mateřskou fakultou a také tragický skon jeho blízkého přítele Jiřího Kroutila před pěti lety podnítil Michala Štorka k tomu, aby naší fakultě věnoval částku 4500 USD. Dar podmínil využitím této částky na vědecký rozvoj studentů fakulty, a tak vzniklo jednorázové “Stipendium Jiřího Kroutila”. Na výběru z navržených kandidátů se kromě pracovníků chemické sekce podílela vědecká pracovnice biologické sekce Ivana Švandová.

Nositeli stipendia se stali Ing. Ivana Gergelitsová z katedry organické chemie a Mgr. Milan Libánský z katedry analytické chemie. Stipendium je určeno na podporu jejich zahraničního pobytu.

Publikováno: Neděle 21.06.2015 10:20