E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Když radioaktivita léčí...
Výzkum jeho včasného diagnostikování a léčby karcinomu prostaty se proto probojoval na čelní místo v seznamu úkolů pro vědce na pomezí chemie a medicíny. Jedním, tedy vlastně jednou z bojovníků na bitevním poli mezi lidským důvtipem a přírodou, je i absolventka Přírodovědecké fakulty UK Martina Benešová, která výzkumu propojení diagnostiky a terapie tohoto zákeřného onemocnění věnuje během svého doktorského studia v německém Heidelbergu. A dlužno říci, že s úspěchy skutečně nemalými.
Evropský student nerad riskuje
Prahu nedávno navštívil nejcitovanější český badatel, profesor Josef Michl. Narodil se roku 1939 a vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Později působil na vysokých školách v Dánsku a v USA. Roku 1991 se stal profesorem na Coloradské univerzitě, kde pracuje dodnes. Je autorem stovek vědeckých prací, několika knih a patentů.
Profesor Josef Michl
Naši fakultu poctila návštěvou mongolská ministryně
Návštěva vědeckých kolegů ze zahraničí je na naší fakultě takřka rutinní záležitostí, nad níž se nikdo nijak zvlášť nepozastaví. Je-li ale takový vědecký kolega okouzlující dámou a zároveň ministryní současné vlády příslušné země, mluvící navíc plynulou češtinou takřka bez přízvuku, je už důvod zbystřit. Paní Sanjaasuren Oyun, současná ministryně pro životní prostředí a zelený rozvoj Státu Mongolsko, právě takovou osobností bezpochyby je. Její asistentka se nám svěřila, že výslovným přáním paní ministryně bylo vyhradit si celý jeden den státní návštěvy pro pobyt v albertovském areálu naší fakulty. Důvod je nasnadě: sama zde v druhé polovině 80. let minulého století prožila v roli studentky významnou část svého života.
Sanjaasuren Oyun a Bohuslav Gaš
Popis co se zobrazuje pod fotkou
Návštěva Sanjaasuren Oyun na Přírodovědecké fakultě UK
Sanjaasuren Oyun se správcem mineralogických sbírek Dobroslavem Matějkou
Sanjaasuren Oyun se správcem mineralogických sbírek Dobroslavem Matějkou
Profesor Josef Michl
Josef Michl
Josef Michl
Profesor Josef Michl
copy_of_PJJ_8499.jpg
Martina Benešová v Heidelbergu
Heidelberg je tradiční německé univerzitní město. Martina Benešová se svým výzkumům věnuje v Deutsches Krebsforschungszentru(DKFZ) a na Univerzitě Karlse Ruprechta.
Vědecká vášeň Martiny začala u mineralogie.
Kromě vědy má Martina ještě jednu vášeň - rockovou hudbu...
IMG_0045.jpg
michl -oriz.jpg
Uhli2.jpg
Nový život albertovských strání
Stráně, obklopující albertovský areál ze severní a západní strany, zažívají po letech výraznou proměnu. Podílejí se na tom studenti, pedagogové i specializovaný personál.
frouz.jpg
ABC_6912.jpg
ABC_6909.jpg
ABC_6897.jpg
ABC_6889.jpg
ABC_6883.jpg
ABC_6876.jpg
ABC_6856.jpg
ABC_6831.jpg
ABC_6830.jpg
ABC_6825.jpg
ABC_6798.jpg
ABC_6792.jpg
ABC_6766.jpg
ABC_6752.jpg
ABC_6741.jpg
ABC_6738.jpg
ABC_6735.jpg
eisntein.jpg
Pozvanka_vystava_malý.jpg
Albertov Slackline Fest 2014
Spojení mezi 1. lékařskou fakultou a naší Přírodovědou? Ano, po napjatém laně, resp. "slacklinu". Akce, která je určená především studentům, však jistě pobaví i mladší ročníky z řad absolventů. Akce se uskuteční ve středu 14. května 2014 od 13:00 hodin před děkanátem Přírodovědecké fakulty UK na Albertově 6.
slack_maly.jpg
Sachs_starsi_maly.jpg
Sachs starší
Julius Sachs už jako uznávaný vědec na dobové fotografii.
einstein.jpg
Sachs straší
Sachs_mlady.jpg
Albertovské stráně - děkan Gaš
Albertovské stráně - prof. Frouz
Albertovské stráně - Jan Kříž
Albertovské stráně - Jan Černý
Albertovské stráně
Albertovské stráně - Jan Kotek
ABC_6883.jpg
ABC_6798.jpg
Albertovské stráně - Ludvík Hauser
copy_of_ABC_6883.jpg
Matyáš Krijt
copy_of_Mgr.MatyKRIJTvtzFameLab2014vR1.jpg
Matyáš Krijt
Absolvent biochemie zvítězil na Famelabu
Matyáš Krijt je takřka renesanční osobnost. Kromě svého hlavního oboru, biochemie s medicínskými aplikacemi, se věnuje i lednímu hokeji a v neposlední řadě také amatérskému divadlu. A právě divadelní průprava je na něm skutečně znát. Prkna Dejvického divadla ovládl v neděli 11. května večer natolik, že ho odborná porota ve složení prof. Václav Pačes, dr. Michal Londensborough a Mgr. Alena Zárybnická zvolila absolutním vítězem národního kola popularizační soutěže mladých vědců Famelab.
Mgr. Matyáš KRIJT - vítěz FameLab 2014 v ČR - ksicht.jpg
děkan gaš_oříz.jpg
Registrace do Alumni Klubu PřF UK je spuštěna
Chcete se stát součástí velké "rodiny" absolventů Přírodovědecké fakulty UK? Zdarma tak možnost získávat informace jak o dění na fakultě, tak mezi absolventy a čerpat řadu bonusů? Věnujte tedy několik minut registraci, po jejímž vyplnění se stáváte řádným členem Alumni Klubu PřF UK se všemi výhodami, které členství přináší. Budeme také rádi, když o existenci klubu a registrace dáte vědět o dalším známým a kolegům z řad absolventů.
děkan gaš_oříz.jpg
Lehn
Francouzský nobelista u nás přednese popularizační přednášku
Chemik a nositel Nobelovy ceny Jean-Marie Lehn přijíždí do Prahy již tradičně předat Cenu za chemii, udělovanou pod záštitou Francouzského velvyslanectví. Při příležitosti své návštěvy se prof. Lehn uvolil přednést na naší fakultě popularizační přednášku s názvem „From Matter to Life: Chemistry? Chemistry!“.
Portrait_Jean-Marie_Lehn_oříz.jpg
Muzejní noc se chystá i na naší fakultě!
Máte už plány na večer a noc ze soboty 14.6. na neděli? A chtěli byste zažít atmosféru některého z fakultních muzeí a sbírek v době, v níž je znají jen jejich kurátoři? Pak si tuto sobotu udělejte volno a třeba i dětmi navštivte program Pražské muzejní noci na naší fakultě!
hrdlička
netopejr 2.jpg
Znáte Přírodovědce.cz? Ne? Seznamte se...
Máte doma studenta, žáka nebo předškoláka? Chcete, aby se se Vaše dítě či vnouče rozvíjelo přírodovědeckým směrem? Pak je komunikační projekt Přírodovědecké fakulty Přírodovědci.cz určen právě Vám a Vašim potomkům. Předplatit si můžete i tištěný časopis Přírodovědci.cz, jehož nové číslo s tématem "Středomoří" vychází právě v těchto dnech.
malej přírodovědec.jpg
prirodov2.jpg
děkan s dítětem
středomoří - titulka
VPŽ - žralok
II. ročník festivalu Věda prochází žaludkem na pražské Ladronce
Propojení vědy a gastronomie? Ano, i to je možné. Pokud sami či se svými ratolestmi zavítáte příští sobotu 21. 6. na pražskou Ladronku, setkáte se nejen s přírodovědci z naší fakulty, ale především s řadou vybraných pokrmů. Společným tématem bude tentokrát příroda a potraviny Jižní Ameriky.
jídlo-oříz.jpg
Divadelní benefice pro projekt v Zambii
Nestihli jste ještě vidět první hru nového divadelního spolku Viníci? V posledním červnovém týdnu máte hned dvojnásobnou šanci. A navíc podpoříte dobrou věc - v pondělí 23.6. se hraje benefiční představení pro studentku PřF, která z výdělku odcestuje do Zambie a bude pomáhat s výukou tamních dětí.
jeeves_oříz.jpg
rokáč1
rokáč2
Přírodovědci.cz na festivalu Rock for People v Hradci Králové
Chystáte se vyrazit na festival Rock for People v Hradci Králové? Nebo stále váháte? Pak pro Vás máme o důvod víc, proč se na královehradecké letiště letos přijet podívat. Jedním z bodů doprovodného programu bude totiž i stan Přírodovědců.cz z naší fakulty i spřátelených mediků.
rokáč1-oříz.jpg
prof. Pyšek - terén
pyšek-oříz.jpg
Naše fakulta má svého zástupce mezi nejcitovanějšími vědci světa
Absolvent Přírodovědecké fakulty UK a dlouholetý pedagog katedry ekologie prof. Petr Pyšek se společně s prof. Pavlem Hobzou stali jedinými českými vědci, zařazenými v seznamu tří tisícovek nejcitovanějších světových badatelů současnosti. Oběma vědeckým veličinám za celou fakultu ze srdce blahopřejeme!
pyšek-oříz.jpg
Absolventi PřF UK na sociálních sítích
Kdo dnes není na sociálních sítích, jako by nebyl. Zprávy z Alumni klubu PřF UK a z naší fakulty obecně můžete dnes sledovat jak přes Facebook, tak přes profesní síť LinkedIn.
dafnie-oříz.jpg
facebook -logo
linkedin - logo
Kde se bere krása skalních měst?
Objevit doposud neznámý princip v geologii? To je věc skutečně nečekaná! Přesto se něco takového podařilo týmu geologů vedených Jiřím Bruthansem z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky PřF UK. Jejich zkoumání vysvětlila vznik řady bizarních tvarů skalních měst. Studie česko-amerického týmu měla navíc obrovský mezinárodní ohlas!
5_outdoor_Soukup_oříz.jpg
Sraz absolventů - členů Alumni klubu PřF UK
Začátkem druhé dekády září, v pátek 12. a v sobotu 13. 9., budou mít absolventi Přírodovědecké fakulty UK a členové Alumni klubu příležitost oživit své vzpomínky na alma mater a zároveň navázat nové kontakty. Na akci je možné se přihlásit prostřednictvím VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU!
obrázek - alumni_oříz.jpg
Rybicka.024.jpg
Školka Rybička otvírá kroužky pro zvídavé děti
Máte doma předškoláka? Bydlíte v Praze či v blízkém okolí? Chtěli byste, aby bylo Vaše dítě rozvíjeno přírodovědeckým směrem v rukou zkušených lektorů? Pak pro pro Vás je určena nabídka kroužků naší fakultní školky Rybička, která se nachází v nově zrekonstruované budově fakulty v Benátské ulici č. 4.
Rybicka_oříz.jpg
muzejní noc.jpg
Staňte se e-learningovými lektory vědy pro nadané středoškoláky!
Vlastníte alespoň bakalářský diplom z naší fakulty? Vládnete výbornou angličtinou? Máte chuť pracovat s mimořádně talentovanými středoškoláky? Pak se můžete zapojit jako e-leaningoví lektoři do Centra pro talentovanou mládež CTY Johns Hopkins, USA. Neváhejte se přihlásit, nabídka je časově omezená!

Akce dokumentů