E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Přečtěte si o nás

Medaile Rudolfa Brdičky pro děkana Jiřího Zimu

Medaile Rudolfa Brdičky pro děkana Jiřího Zimu

Ve čtvrtek 26. srpna 2021 proběhlo na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského slavnostní předání Medaile Rudolfa Brdičky za rok 2020. Laureátem se stal prof. RNDr. Jiří Zima, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který medaili obdržel z rukou ředitele Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, prof. Martina Hofa, Dr. rer. nat., DSc.

Publikováno 30.8.2021

Africké horské lesy zadržují více uhlíku, než se předpokládalo, rychle ale mizí

Africké horské lesy zadržují více uhlíku, než se předpokládalo, rychle ale mizí

Mezinárodní tým vědců včetně významných zástupců naší fakulty, zabývající se studiem tropických horských lesů v Africe zjistil, že množství uhlíku, které tyto lesy vážou ve své biomase, je daleko vyšší, než se předpokládalo. Zároveň je překvapila rychlost, jakou lesy mizí. Studie právě vyšla v časopise Nature a za naší fakultu se na ní podíleli David Hořák, Ondřej Sedláček (katedra ekologie) a Tomáš Albrecht (katedra zoologie). Gratulujeme!

Publikováno 25.8.2021

Popularita hormonální antikoncepce klesá

Popularita hormonální antikoncepce klesá

Paradox aktuálních trendů sexuálního života: doba potřeby „efektivní ochrany před neplánovaným otěhotněním“ se prodlužuje, zatímco popularita hormonální antikoncepce u žen klesá. Vyplývá to z dosavadních výsledků výzkumu Současná česká rodina, na němž se podílejí i pracovníci katedry demografie a geodemografie PřF UK.

Publikováno 19.8.2021

Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám

Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám

Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.

Publikováno 17.8.2021

Kombinace vrstev dvojrozměrných zeolitů – nový typ materiálů v JACS

Kombinace vrstev dvojrozměrných zeolitů – nový typ materiálů v JACS

Moderní zpracování ropy, petrochemie, ochrana životního prostředí nebo příprava některých chemikálii je jen těžko představitelná bez využití zeolitů. Nová publikace v časopise JACS (J. Am. Chem. Soc.) je výsledkem spolupráce skupin prof. Wieslawa Rotha z Jagiellonské univerzity v Krakově (UJ), prof. Takayoshiho Sasakiho z Národního Institutu pro Materiálové Vědy (NIMS) v Tsukubě a týmu prof. Jiřího Čejky a Dr. Michala Mazura z Centra pokročilých materiálů (CUCAM) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Publikováno 16.8.2021

Zemřel doc. RNDr. Jiří Luštinec, CSc.

Zemřel doc. RNDr. Jiří Luštinec, CSc.

Vedoucí katedry fyziologie rostlin PřF UK (nynější katedra experimentální biologie rostlin) v letech 1991-1997. Zásadním způsobem se zasloužil o podstatnou koncepční transformaci katedry.

Publikováno 16.8.2021

Vědci zjistili, které geny ovlivňují délku ženské plodnosti

Vědci zjistili, které geny ovlivňují délku ženské plodnosti

Vědcům se podařilo identifikovat téměř 300 genů, které ovlivňují délku reprodukce u žen. U myší dokonce dokázali dobu plodnosti významně prodloužit úspěšnou manipulací s vybranými geny z této skupiny. Jejich výsledky přinášejí nejen nové potenciální cíle léčby neplodnosti u lidí, ale i zlepšení předpovědi nástupu brzké menopauzy u žen. Do rozsáhlého výzkumu se zapojilo na 180 vědeckých institucí z celého světa, včetně českých vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR. Jednou ze spoluautorek publikace je i studentka naší fakulty Mgr. Lucie Knoblochová z katedry buněčné biologie.

Publikováno 5.8.2021

Kdo zajišťoval péči o děti v době pandemie?

Kdo zajišťoval péči o děti v době pandemie?

Třemi plošnými lockdowny s výrazným omezením nebo úplným uzavřením škol a školek si české rodiny s dětmi musely projít v uplynulém roce a půl. Právě na toto období a na to, jak v rodinách zajišťovali celodenní péči o děti, se zaměřily otázky probíhajícího výzkumu Současná česká rodina, na kterém společně pracují společně experti z Univerzity Karlovy, Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Masarykovy univerzity. Jedním z garantů projektu je i katedra demografie a geodemografie PřF UK.

Publikováno 5.8.2021

Naše fakulta aktivně pomáhala s doučováním

Naše fakulta aktivně pomáhala s doučováním

Jedním z velkých témat byla v posledních měsících distanční výuka, se kterou museli vyrovnat děti, učitelé i rodiče. V náročné situaci spojila státní správa síly s neziskovým sektorem a vysokými školami a vznikla iniciativa "Fakulty doučují" s cílem pomoci žákům základních škol nejvíce postižených pandemií. Naše fakulta se zapojila opravdu aktivně a nyní za svůj přístup získala i ocenění.

Publikováno 30.7.2021

Velký úspěch mladých českých biologů

Velký úspěch mladých českých biologů

Právě v den, kdy byly v Tokiu zahájeny 32. letní olympijské hry, byly vyhlášeny výsledky mezinárodní online soutěže mladých biologů IBO Challenge II Portugal. Tato soutěž v letošním roce distanční formou nahradila tradiční Mezinárodní biologickou olympiádu (International Biology Olympiad, čili IBO). Čeští reprezentanti si vedli opravdu skvěle – v konkurenci 305 studentů ze 76 zemí světa získali čtyři medaile, včetně jedné zlaté. Příprava reprezentantů probíhala v režii zástupců Přírodovědecké fakulty UK.

Publikováno 26.7.2021

Nový kurz 4EU+ „Urban Regulations and Political Memory: Towards understanding Spatio-Temporal aspects of Urban Development”

Nový kurz 4EU+ „Urban Regulations and Political Memory: Towards understanding Spatio-Temporal aspects of Urban Development”

Mezinárodní a interdisciplinární kurz je organizován třemi členskými univerzitami organizace 4EU+: naší UK, univerzitou ve Varšavě a univerzitou v Miláně. Do kurzu je možné hlásit se do 8. září. Více informací po rozkliknutí aktuality.

Publikováno 23.7.2021

Co ovlivňuje plodnost v době pandemie?

Co ovlivňuje plodnost v době pandemie?

Dopad současné pandemie na početní velikost obyvatelstva byl často zmiňován především s ohledem na jeho úbytek v důsledku nárůstu počtu zemřelých. Na početnosti obyvatelstva se ale podstatnou měrou podílí i proces opačný - plodnost. Jakým způsobem se stavíme k narození dítěte v této době? Co vše při svém rozhodování zohledňujeme? A jak to skutečně ovlivňuje naše jednání? Odpovědi nejen na tyto otázky hledá právě probíhající vědecký výzkum, na kterém se podílejí i demografové z naší fakulty.

Publikováno 22.7.2021

Co víme o evoluci pohlavních chromozomů po více než 100 letech bádání?

Co víme o evoluci pohlavních chromozomů po více než 100 letech bádání?

Lukáš Kratochvíl z katedry ekologie naší fakulty a Matthias Stöck z Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei v Berlíně se rozhodli, že stoleté výročí formulace hypotéz o evoluci pohlavních chromozomů stojí nejen za oslavu, ale i za zhodnocení současné situace a výhled do budoucna. Výsledkem jsou dvě čísla prestižního časopisu Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences s více než 350letou tradicí editovaná právě zmíněnými evolučními biology. Vycházejí v červenci 2021. Autoři z Přírodovědecké fakulty UK se na nich kromě editování celého čísla podíleli celkově na pěti článcích.

Publikováno 19.7.2021

Přímý pohled do života kořenů

Přímý pohled do života kořenů

Tým doktora Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy právě publikoval studii ve významném vědeckém časopise Nature Plants. Práce týmu, který je podpořen prestižním juniorským grantem Evropské výzkumné rady (ERC), spočívala v přesné analýze rychlé reakce buněk rostlinných kořenů na fytohormon auxin. Na studii se podíleli i kolegové z pražské VŠCHT či University of Tasmania.

Publikováno 15.7.2021

Chemik Roman Staňo získal první místo Ceny Contipro 2021

Chemik Roman Staňo získal první místo Ceny Contipro 2021

V posledním červnovém dni proběhlo finálové kolo již třetího ročníku prestižní Ceny Contipro, kde se formou odborné soutěže střetly největší naděje české vědy v oblasti biomateriálů a tkáňového inženýrství. První místo si odnesl student katedry fyzikální a makromolekulární chemie Roman Staňo. Jemu i jeho školiteli dr. Peteru Košovanovi upřímně gratulujeme!

Publikováno 5.7.2021

Celouniverzitní uzavírka knihovního systému od 12.  do 31. 8.

Celouniverzitní uzavírka knihovního systému od 12. do 31. 8.

Od září 2021 budou všechny knihovny UK pracovat v nové knihovní platformě ALMA. Během prázdninových měsíců probíhají přípravné práce. Celouniverzitní uzavírka stávajícího systému bude probíhat od 12. do 31. srpna 2021 včetně. Zároveň nebude dostupný knihovní katalog, nebude možné si nic půjčit, prodloužit ani rezervovat. Během této doby budou do nové platformy přenášena data ze stávajících systémů, bude finalizována konfigurace a také budou probíhat školení knihovníků UK.

Publikováno 30.6.2021

Nadace Experientia podpoří další nadané mladé vědce

Nadace Experientia podpoří další nadané mladé vědce

Jedním ze stipendistů Nadace Experientia pro rok 2021 je doktorand naší fakulty Athanasios Markos, který bude na prestižní univerzitě ETH v Zurichu vyvíjet nové reakce, umožňující zkoumat biomolekuly v živých organismech. Rozšíří řadu již 17 excelentních mladých chemiků, kteří díky nadační podpoře dostali šanci vycestovat na roční stáž na špičkové zahraniční vědecké pracoviště.

Publikováno 28.6.2021

Noví profesoři převzali po půl roce své dekrety

Noví profesoři převzali po půl roce své dekrety

Loni v prosinci podepsal prezident republiky jmenovací dekrety pro sedmdesát osm profesorů. Tradičně nejvíce – třicet osm, včetně osmi žen, navrhla Vědecká rada Univerzity Karlovy. Kvůli pandemii covidu-19 si na slavnostní jmenování museli šest měsíců počkat. Dekrety převzali z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy 23. června. Mezi novými profesory jsou i zástupci naší fakulty.

Publikováno 24.6.2021

Studenti a vědci obdrželi prestižní ceny z rukou rektora UK

Studenti a vědci obdrželi prestižní ceny z rukou rektora UK

Rektor UK Tomáš Zima ocenil nejlepší absolventy každoročně udělovanou prestižní Cenou rektora. Rektor zároveň udělil Mimořádnou cenu, Bolzanovu cenu podporující vědeckou výchovu a odbornou přípravu studentů UK, Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin a Cenu Miroslava Petruska za prezentaci. Nejlepší vědci pak obdrželi výzkumnou podporu Donatio Universitatis Carolinae. V letošním roce UK předala všechny ceny najednou vzhledem k probíhající covidové situaci. Mezi oceněnými jsou i zástupci naší fakulty. Gratulujeme!

Publikováno 24.6.2021

Vladimír Hanák čestným členem Americké společnosti pro výzkum savců

Vladimír Hanák čestným členem Americké společnosti pro výzkum savců

Na letošní výročním 100. zasedání Americké společnosti pro výzkum savců (American Society of Mammalogists) bude uděleno čestné členství emeritnímu profesorovi naší fakulty Vladimíru Hanákovi, který v březnu tohoto roku oslavil své 90. narozeniny. Gratulujeme!

Publikováno 24.6.2021